Bechynkova LucieVe čtvrtek 25. 11. 2021 proběhlo vyhlášení 16. ročníku ankety Křišťálová Lupa – Ceny českého Internetu. Druhou cenu v kategoriích Podcast roku a Zábava získal projekt Opravdové zločiny, který v nakladatelství CPRESS vyšel i knižně.

ych 4Ve středu 24. listopadu se uskutečnil 4. ročník konference Osobní prosperita – Cesta udržitelného rozvoje společnosti. Letošní podtitul Vzdělávání jako zbraň, možnosti a cesty seberozvoje, formy vzdělávání využitelné v online době a zodpovědnost za svůj život byly ústředními tématy akce. Konferenci, která letos proběhla v online režimu, pořádala společnost yourchance o. p. s., záštitu nad akcí převzala Informační kancelář OSN v ČR. Záznam akce je dostupný na YouTube yourchance TV.

testnew4Ačkoli prožíváme již druhý složitý rok s koronavirem, počty podnikatelů a podnikatelek s živnostenským oprávněním se i v letošním roce zvýšily. Rostoucí trend podnikání žen a zájem o provozování vlastní živnosti je patrný už šestým rokem. Loni podnikalo přes 756 tisíc žen s více než 1 milionem živnostenských oprávnění, za tři čtvrtletí letošního roku se jejich počet zvýšil téměř o více než 11 tisíc. Vyplývá to ze srovnávací analýzy, kterou Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) každoročně připravuje v rámci dlouhodobého projektu „Podnikavá žena“, jež podporuje podnikatelky na jejich startu a v jejich dalším růstu. Data poskytlo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).

ZI9QpneMChristmas Treasure/  Současná česká skleněná vánoční ozdoba je název nové výstavy českého skla, která se premiérově uskuteční v Paříži a současně v nizozemském Leerdamu. Zdůrazňuje umění českých sklářů, kteří se specializují na výrobu vánočních ozdob. Vznik nové, originální „křehké výstavy“ iniciovala Česká centra. Na její realizaci se dále podílí Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, Národní ústav lidové kultury, a CzechTourismus. 

Kores kulate voskovky krayones 1 1 1Transparentní lepicí tyčinka Kores 21 g
Kores nabízí transparentní lepicí tyčinku, která je ideální pro kancelář, domácnost a školu. Krystalicky čistá hmota umožňuje dokonale neviditelné lepení, které se hodí třeba při lepení fotografií. Tyčinka lepí všechny druhy papíru, její aplikace je čistá a hladká a vzduchotěsný uzávěr zaručuje dlouhou životnost. Je také zcela netoxická, neobsahuje rozpouštědla ani kyseliny. Tyčinka je vyrobena z 60 % z obnovitelných zdrojů. Cena 40 Kč.

2021 1 WindowSpolečnost dm drogerie markt otevírá ve středu 1. prosince v 8 hodin novou prodejnu v Moravských Budějovicích v Jemnické ulici. Prodejna dm v nejnovějším designu nabídne zákazníkům 390 metrů čtverečních prodejní plochy. Otevřená bude od pondělí do neděle, vždy od 8 do 20 hodin.


„Pro naše zákazníky jsme si u příležitosti otevření nové prodejny přichystali malou pozornost. Ve dnech 1. a 2. prosince nakoupí o 20 procent levněji. Navíc k nákupu získají zdarma pevnou dm tašku, ve které nákup pohodlně odnesou,“ říká Jiří Peroutka, manažer komunikace dm. Bližší informace k uplatnění slevy jsou zákazníkům k dispozici přímo v prodejně.

Prodejny dm drogerie markt nabízejí bohatý sortiment zahrnující všechny oblasti péče o zdraví a krásu. Zákazníci mohou vybírat z produktů oblíbených privátních, exkluzivních i dodavatelských značek. Produkty šetrné k životnímu prostředí pak snadno najdou díky označení zelenými cenovkami. Během nákupu jsou zákazníkům k dispozici dm lupy, které jsou připevněné na nákupních vozících a usnadní čtení malých písmen na výrobcích. Zákazníci mohou také využít zákaznickou toaletu s přebalovacím pultem nebo dobíjecí stanici pro mobilní telefony. Pro pohodlné nakupování rodičů a zábavu dětí jsou v prodejně připraveny hrací kostka a houpací koník. Nakupující mají rovněž možnost využít wi-fi připojení, a to až na dvě hodiny denně zdarma.

O společnosti dm drogerie markt Česká republika

Společnost dm drogerie markt s.r.o. v České republice zahájila činnost v roce 1992 jako 100% dceřiná společnost dm drogerie markt GmbH Rakousko. V roce 1993 otevřela svou první prodejnu v Českých Budějovicích. Společnost sídlí v Českých Budějovicích. Svých 239 prodejen zásobuje po celé České republice ze svých logistických center v Jihlavě a Divišově. Jednateli společnosti jsou Gerhard Fischer, Martina Horká a Markéta Kajabová. Celkem v dm pracuje 3 534 spolupracovníků. V obchodním roce 2019/2020 vykázala dm v České republice obrat ve výši 11,483 mld. CZK a upevnila tak své postavení jedničky na trhu specializovaných drogerií. Na trh uvádí mimo jiné dm značky Balea, alverde přírodní kosmetika, babylove, Mivolis, Denkmit, SUNDANCE, Visiomax, dmBio, trend IT UP či nejnovější SEINZ.

(tz)

DSC 0591 2Zatímco o české vánoční výrobky ze skla je ze zahraničí stále vysoký zájem, české domácnosti začaly upřednostňovat laciné plastové výrobky z Číny. Tento trend se ale podle Hospodářské komory začal v posledních dvou letech pomalu obracet. Někteří tradiční výrobci ručně foukaných a malovaných ozdob zaznamenávají větší poptávku po jejich řemeslných výrobcích od českých domácností a firem. Příkladem je výrobce pravých skleněných ryze českých vánočních ozdob Irisa ze Vsetína, který dekorace vyrábí více než 60 let. A třeba na Chrudimsku výrobu ozdob letos obnovil nový podnik Koulier.

inclusion 5249903 960 720Změna státního financování, ke které došlo v lednu roku 2020, připravila speciální školy o čtvrtinu prostředků – konkrétně jen za rok 2021 o 1,624 miliardy korun. Ty musejí školy získávat z jiných zdrojů, jako například navýšením školného. Nejvíce na to doplatily děti s těžkým kombinovaným postižením – ty ve škole potřebují individuální asistenty, na které nejsou peníze a děti jsou tak v řadě případů přenechány do domácí péče. V České republice je přitom téměř 14 tisíc dětí s těžkým kombinovaným postižením, které při výuce individuálního asistenta potřebují. Vyplývá to z analýzy poradenské skupiny Grant Thornton.


Do roku 2019 byly speciální školy financovány kombinací tzv. normativu a podpůrných opatření, kam patří především mzdy individuálních asistentů. V roce 2019 činil celkový normativ 2,843 miliardy, podpůrná opatření 3,669 miliardy a příspěvky na speciální pomůcky a vybavení 30 milionů korun – celkem tedy speciální školy získaly od státu 6,542 miliardy korun. V roce 2020 ale došlo ke zrušení dotací na podpůrná opatření a k následnému zvýšení normativ. Ty za letošní rok činí 4,918 miliardy, což ale znamená, že v důsledku zrušení podpůrných opatření došlo k celkovému poklesu státních dotací o 1,624 miliardy korun. Tento pokles je třeba financovat z jiných zdrojů – jako jsou navýšení školného nebo fundraising.

„Děti s těžkým kombinovaným postižením v České republice nemají ze zákona nárok na individuálního asistenta ke vzdělávání a při poskytování dotací speciálním školám se s financováním individuálních asistentů nepočítá. Kvalitní a bezpečné vzdělávání dětí s těžkým postižením přitom není bez individuálních asistentů prakticky možné. Zatímco v jiných státech je tento způsob výuky a rozvoje dětí s těžkým postižením podporován a úspěšně funguje, současný systém dotací v ČR tlačí speciální školy k tomu, aby děti s velmi těžkým kombinovaným postižením vůbec nepřijímaly. Ty pak zůstávají odkázány na domácí péči a vzdělávání,“ říká Dagmar Herrmannová, odbornice na vzdělávání dětí s kombinovaným postižením a ředitelka speciálního centra Smiling Crocodile, které se už deset let zaměřuje na vzdělávání a péči o děti s tím nejtěžším postižením.

„V důsledku zrušení dotací státu na podpůrná opatření došlo ke zvýšení finanční zátěže na rodiny s dětmi s těžkým kombinovaným postižením. Pokud chybí dodatečná finanční podpora z jiných zdrojů, bylo by nutné výpadek dotací kompenzovat zvýšením školného. To by muselo v průměru dosahovat 200 tisíc korun ročně, což přesahuje možnosti rodin,“ říká Polina Šarandina, konzultantka poradenské skupiny Grant Thornton.

„Novela vyhlášky č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných, zrušila s účinností od 1. ledna 2020 možnost poskytování některých podpůrných opatření ve speciálních školách a třídách (tj. školách, třídách, odděleních a skupinách podle § 16 odst. 9) včetně hojně využívané podpory asistentem pedagoga. To má v praxi přímé negativní dopady na vzdělávání dětí se zvýšenou potřebou individuální podpory. Některé speciální školy tak tyto děti odmítají vzdělávat, jiné požadují od rodičů zajištění osobního asistenta, další zvyšují školné. Negativní dopady této novely tak bohužel už téměř dva roky odnášejí především ti nejzranitelnější – děti s těžkými zdravotními hendikepy a jejich rodiny,“ říká Klára Laurenčíková, předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání.

Podle kvalifikovaného odhadu poradenské skupiny Grant Thornton je nyní ve speciálních školách 13 758 dětí s těžkým kombinovaným postižením, které vyžadují individuálního asistenta. Počet takových dětí se přitom v posledních letech zvyšuje, do roku 2009 roste každoročně v průměru o 8,3 %.

 

Aktuální vydání v PDF

Prosinec 2021

Otevřít PDF | Prosperita | Fresh Time

Newsletter

Zaregistrujte se do našeho newsletteru a dostávejte nejnovější vydání Madam Business emailem. Na základě registrace navíc můžete využít 20 % slevu na první inzerci v Madam Business.

Registrací souhlasíte s Podmínkami zasílání a použití služby.

 

Hlavní partneři:

cesky_porcelan_75_124 manner84_84

Partneři:

logo-eternity_web_119 jaja_logo2_108design4net_119_119 nadeje_logo88_882018 yourchance rgb color120
   smart press logo mleko vas zdravi2 dandelion98logo klub manazerek 150

Tip Grady

tajemstvi reci tela gesta kniha grada

Tajemství řeči těla – Gesta, která prozradí více než slova

 

Joe Navarro

Odhalte skutečné záměry všech lidí, se kterými se potkáte! Nejlepší způsob, jak porozumět svým přátelům, partnerům či kolegům, je naučit se číst řeč těla. S její znalostí dokážete odhalit skutečné záměry a pocity druhých lidí. Ty, které před vámi úmyslně skrývají, i ty, kterých si sami nejsou vědomi.

 

Navštivte také

iprosperita RGB freshtimecz RGB