image fotoPeníze a úřady – dvě slova, která většině z nás okamžitě zvednou tlak. Nejspíš to znáte, třeba schovávání účtenek nebo vyplňování formulářů může být otravné. Jenže co kdyby to šlo jinak? Chytřeji, pohodlněji a s menším stresem.

Technologie jsou na naší straně – a spolu s nimi i moderní banky. Společně s odborníky z Air Bank jsme dali dohromady pár tipů, jak si pomocí pár jednoduchých nastavení ulehčit každodenní starosti s penězi a konečně získat ve financích větší přehled i pohodu. Tady je stručný přehled těch nejlepších vychytávek:

Základem je určitě bankovní identita. Díky ní obstaráte hodně papírování bez stresu přímo z domova, ať už se jedná o příspěvek na bydlení, mateřskou, či rodičovskou. Banky nově vycházejí vstříc také klientům, kteří doma zapomenou doklady. Třeba díky Air Bank vám na pobočce stačí občanka v mobilu přes aplikaci eDoklady.

Mnoho lidí využívá různé nástroje, aby srovnali své příjmy a výdaje, od sofistikovaných aplikací až po klasický Excel. Nastavit je však zabere čas a musíte myslet na to, abyste všechny výdaje a příjmy pravidelně doplňovali. Většina bankovních aplikací velkých bank už nyní nabízí možnost zatřídit si jednotlivé platby do kategorií a také si pro jednotlivé kategorie nastavit limit. Nepotřebujete tedy žádné další nástroje pro to, abyste měli přehled o svých útratách či si nastavili měsíční rozpočet. Například v aplikaci My Air na první pohled vidíte, kolik vám zbývá do příští výplaty a také kolik peněz budete do té doby ještě potřebovat. Se zjednodušováním myslí banky i na podnikatele, ať už ty zkušené, nebo ty, kteří se svým podnikáním teprve začínají. Některé banky v mobilním bankovnictví nabízí systém fakturace propojený s bankovním účtem, který dokáže požadované údaje vyplnit, umožní spárování s platbou, rychlý přehled o stavu faktury i upozornění, že je faktura po splatnosti.

Všichni víme, že si máme pravidelně spořit, málokomu se to ale daří. Podle odborníků však nejlépe funguje, když spoříme na něco konkrétního a spoření si zautomatizujeme. A s tím pomáhají spořicí obálky. „Spořicí obálky slouží k tomu, aby měli klienti vždy přehled o tom, na co si spoří. Dohromady jich třeba u nás může být až deset a všechny jsou zdarma. Na úročení spořicího účtu nemá rozdělení peněz do obálek žádný vliv, úročí se vždy celá částka,“ říká Jiří Suchý z Air Bank. Spořit do obálek můžete naučit i své děti. Pokud si chtějí koupit nové kolo nebo si našetřit na nový mobil, můžete jim k účtu pro dítě připojit i spořicí s funkcí obálek. Děti se tak učí hospodařit s penězi už od útlého věku a začnou chápat, že velké výdaje je potřeba plánovat s předstihem.

Máte účty u více bank a občas nevíte, kolik peněz na jednotlivých účtech v danou chvíli máte? „Určitě bych doporučoval stav všech svých kont kontrolovat pravidelně, ideálně alespoň jednou týdně. Pohlídáte si tak, že nedošlo k nějaké chybné platbě či jste se nestali cílem podvodníků. Moderní bankovní aplikace umožňují, abyste si propojili účty z jiných bank a viděli tak zůstatek, veškeré pohyby a historii plateb u různých účtů přehledně z jednoho místa,“ radí odborník Jiří Suchý a doplňuje tip pro drobné podnikatele: „Pokud jste maminka na mateřské, která si přivydělává jako OSVČ, můžete ocenit, že v aplikaci My Air vidíte na první dobrou i svůj podnikatelský účet a můžete s ním pracovat odkudkoli, třeba z dětského hřiště. Nebo si na jeden klik převést chybějící peníze na výlet do zoo.“

Mrkněte, jaké další chytré funkce nabízí vaše bankovní aplikace. Určitě se vám také stalo, že jste ztratili nějakou účtenku a kvůli tomu nemohli vrátit nebo reklamovat nevyhovující zboží. Přišli jste tak o peníze i o dobrou náladu. Příště zkuste hned po platbě naskenovat účtenku do bankovní aplikace. Nejenže si ji díky tomu archivujete, ale také ji spárujete s danou platbou. Pro ty, kdo si nezapamatují žádné heslo a vše si pěkně postaru píšou na papírek, je velkým pomocníkem možnost zobrazit si v bankovní aplikaci PIN ke své kartě. V případě ztráty karty si ji pak v aplikaci můžete také jednoduše zamknout. Pro milovníky online nakupování je pak důležitá možnost vygenerování virtuální platební karty pro bezpečnější platby na internetu.

Mnoho bank také nabízí cashback čili vrácení části peněz za platbu nebo různé odměny za placení – například u Air Bank nyní můžete ročně díky cashbacku ušetřit až 10 800 korun. Vždy prozkoumejte, jaké nabídky má právě vaše banka, abyste se zbytečně nepřipravili o peníze. Můžete například dostat peníze zpět při nákupu kartou na určitých čerpacích stanicích, v různých řetězcích nebo při rezervaci hotelu.

(tz)