Odborná porota čtvrtého ročníku vzdělávacího programu Women in Tech vybrala pět talentovaných podnikatelek, jejichž projekty přinášejí technologicky inovativní řešení v oblastech mobility, zdraví, vzdělávání, životního prostředí a rozvoje.
Tyto účastnice čeká intenzivní celoroční vzdělávání a mentoring v hodnotě 300 000 Kč, které probíhá pod záštitou Hospodářské komory ČR, Výzkumného ústavu pro podnikání a inovace (VUPI) a dalších partnerů.
V kategorii zdraví byla vybrána seznamovací platforma Mingly, která se zaměřuje na osoby se zdravotním a sociálním znevýhodněním, včetně těch s psychickým handicapem. „„Jsem nesmírně hrdá, že byl projekt Mingly vybrán do programu Women in Tech. Věřím, že má potenciál oslovit uživatele nejen v Česku, ale i v zahraničí. Naším cílem je podat pomocnou ruku těm, kteří si zaslouží prožít spokojený osobní život, a přispět tak k větší inkluzi ve společnosti“, říká její zakladatelka Kristýna Mertlová. Ta se příští týden zúčastní EU-Startups Summitu na Maltě, kde bude projekt Mingly prezentovat jako jednu z evropských inovací s globálním dosahem a silným společenským přesahem.
Za kategorii mobility byla vybrána Dana Rušinová s ekosystémem AgeVolt, který zpřístupňuje elektromobilitu široké veřejnosti prostřednictvím decentralizovaného nabíjení elektromobilů, fungujícího na principu podobném Airbnb. Uniwellsity, ed-tech platforma Jany Kočí, byla vybrána v kategorii vzdělávání díky nástrojům, které zlepšují duševní zdraví studentů pomocí gamifikace, personalizovaného učení a vědeckých metod. Za oblast rozvoje zvolila porota Annu Chesnokovou s aplikací Stitchiton, jež pomocí umělé inteligence umožňuje vytvářet vzory pro vyšívání, korálkování či háčkování na základě pouhého popisu myšlenek a nápadů. Pátou účastnicí v kategorii životního prostředí je Anna Veselá s ekosystémem pro řízení světla Spectoda, který se přizpůsobuje lidskému biorytmu, aktivitám i denní době.
Akcelerátor Women in Tech pro letošní ročník pokračuje ve spolupráci s významnými partnery, mezi které patří EIT Urban Mobility, #HolkyzByznysu, Huawei Technologies (Czech), IREAS, Podnikavá hlava a Univerzita Palackého v Olomouci. Kromě intenzivního mentoringu a odborných kurzů budou mít účastnice programu příležitost navázat cenné kontakty s investory a odborníky z oblasti technologického podnikání, kteří se zaměřují na vývoj inovativních řešení pro globální výzvy. „S každým ročníkem programu roste nejen zájem o účast, ale také kvalita přihlášených projektů. Letošní ročník se vyznačuje vysokou úrovní prezentace projektů, kdy účastnice umí své nápady prodat, prezentovat a efektivně komunikovat s investory a odborníky. Tato schopnost se ukazuje jako klíčová pro úspěch na globálním trhu,“ komentuje Linda Štucbartová, podnikatelka, mentorka a ambasadorka Women in Tech.
„Women in Tech přináší konkrétní výsledky – podporuje technologické projekty s reálným dopadem, pomáhá podnikatelkám růst a pěstuje potenciál, který je zdrojem pro rozvoj podnikavosti, který v ČR tak silně potřebujeme. V Huawei vnímáme inovace jako klíčový nástroj pro řešení výzev současného světa, a proto jsme hrdí, že můžeme být součástí této platformy a že můžeme pomáhat ženským talentům uspět,“ říká Pavel Košek, ředitel korporátní komunikace společnosti Huawei.
„Věříme, že letošní účastnice programu mají všechny předpoklady pro to, aby uspěly na globálním trhu. Naším cílem je podporovat podnikatelky, které se nebojí přinášet inovace a měnit svět kolem sebe,“ dodává Jana Havrdová, viceprezidentka Hospodářské komory ČR.
(tz)