Pohledem MB

 MG 0959 1Doba ukázala, že v nouzi poznáme přítele. Odkryla také to, že nejen střetem poptávkové a nabídkové křivky je člověk živ. Ukázala, že tato křivka je do značné míry ovlivňována dalšími proměnnými, které bychom mohli nazvat hodnotami. Kouzelné na nich je, že jsou mnohdy trvalé, jindy dokáží mít jepičí životnost. Umí se projevit také jako určité módní trendy. Vezměme si třeba letošní comeback osmdesátkových lodiček s otevřenou patou a ostře řezanou špičkou. Doufám však, že podpora domácí ekonomiky nebude v nynějších dobách jen onou pomíjivou módou, nýbrž zůstane jakýmsi novým principem. Krize nám dává ochutnat, že bez svých lidí přežijeme jen těžko. Jsme ostrov v moři globalizace, přesto každá jednotlivá volba může být rozhodnutím, které našemu hospodářství dá něco nového. Na nás zůstává, zda to bude další rána do zad nebo naopak oživení přinášející trvale udržitelnou prosperitu.

P. S. Budu moc ráda, pokud české firmy budou jako oko v hlavě střežit některé trendy, které patří k těm nadčasově krásným. A právě v oblasti obuvnictví jsou osmedesátky trefa do černého. Nejen, že se vracíme k podpatkům nositelné výšky, ale také k tvarům, které dělají nárt, kotník i lýtko mnohem více sexy. Zkrátka umí dopřát nositelce harmoničtejší linie i jistější pocit, vykračuje-li si ve svém životě na vysoké noze. 

Kateřina Šimková

Pohledem MB

 MG 0943 13Jestli existuje nějaký posel voňavého, hedvábně teplého jara s těmi nejkrásnějšími západy slunce, kdy město, krajinu obejme zářivá červánková aura, bude jím nikoli pivoňka, ale právě kosatec. Jeho okvětní plátky mají zvláštní schopnost zachytit onu pomíjivost okamžiků, kdy se slunce sklání k západu. Přestože nejlépe podle mého osudu voní ráno, když se na květech líně válí ještě poslední zbytky rosy, jejich největší magie začíná právě po sedmé večer. Zejména odrůdy s bílými květy se mění jako chameleon. Je to fantastická podívaná. Když mám v tomto období v hlavě přeplněno, celý proces tvorby, vymýšlení je jaksi v koncích, vypnu počítač. Odložím telefon. Vezmu si jen mikinu. Sednu si před svůj oblíbený kosatcový záhon a nechávám na sebe tu proměnlivost, jíž se všechny ty odrazy, odlesky a stíny vyznačují, unášet. Je to jako uvědomit si pomíjivost jedinečného ve věčném koloběhu. A právě v tom okamžiku přichází kýžené probuzení a proud inspirace se z čista jasna vynoří, aby ve mně zanechal svou stopu. A tak se ráno opět probouzím s kosatcovou vůní pod okny.

Kateřina Šimková

Pohledem MB

blava 2Byl vyhlášen nouzový stav. Už více než měsíc je omezen volný pohyb osob. Velká část businessového světa tedy řeší složitou situaci tím, že ti pracovníci, kteří mohou, pracují v režimu Home Office. Všichni už víc než měsíc slýcháme od nejrůznějších koučů a mentorů, že je třeba si pevně stanovit novou časovou a leckdy snad dokonce životní náplň. Abych byla upřímná, mám k jejich dobře míněným radám určitý rezervovaný postoj. Proč? Jejich veselá tvrzení podložená výzkumy totiž opomíjí jednu zásadní věc v našem denním programu, díky které se mozek i tělo regenerují rychleji a podávají konzistentnější výkon. Tou kouzelnou aktivitou, na níž byste si měli v režimu home office vymezit alespoň 10 minut denně, je nicnedělání. Otázkou je, jak ho realizovat. Odpověď je zcela prostá: jakkoli. Hledáte-li inspiraci, zkuste koukat do stropu nebo do zdi, opakovat stále dokola slovo žížala, hledět do dáli či do zeleně a dělat duchem nepřítomného, třeba si zahrajte na hloupého Honzu, zazpívejte si zapomenutý song od Davida Hasselhoffa Hooked on a Feeling nebo si zabroukejte něco z Kapitána Nema, na kterého vás ratolesti donutili se tento měsíc dívat už pětkrát. Pravda, člověk se okolí jeví jako bytost mírně retardovaná, ale ono vám to zastavení prospěje, osvěží vás a nakonec se třeba nicnedělat naučíte jako nový zvyk úspěšných lidí. A ostatní nakonec buď rozesměje nebo inspiruje. 

Kateřina Šimková

Pohledem MB

P1050244 18Jestli bylo o něčem proneseno více než milion vět, pak to bylo právě ženské sebevědomí. Má otázka však zní, zda jej definujeme správně. Chápeme vůbec pojem sebevědomí? Jak ho žijeme, vnímáme, prožíváme? Je sebevědomí maska, která okolí informuje o tom, že jsme dokonalé a vše zvládáme? Nemyslím si to.Sebevědomí je předně pro mne maximální upřímnost k sobě samým, v tom, kdo jsme, kým se stáváme, co opravdu chceme. Víc než s tím, co se nám povedlo nebo nepovedlo, jej spojuji se schopností reflexe, s ochotou učit se, s odvahou i přes nezdar hledat nové cesty k tomu, jak si splnit své sny, ať už v businessu nebo osobním životě. Sebevědomí podle mého soudu znamená také po neúspěchu se s klidem a bez výčitek nadechnout, zastavit se a podívat se do svého nitra jako do zrcadla. Bez velkých kaskád emocí. Bez zlosti, bez opovržení, bez výčitek, bez lítosti. Samozřejmě, trocha smutku, nějaká ta slzička, to vše je v pořádku. Ale zacyklit se? Bičovat se za to, že něco nedopadlo? Že jsme to nenaplánovali dostatečně dobře? Je na místě svou chybu přiznat a stále se cítit jako člověk. Je na pořadu dne se za to, že se nepodařená akce dotkla dalších lidí, omluvit. Ale tím nejdůležitějším pro sebevědomí je poučit se a s novou zkušeností roztočit znovu kolo štěstěny.

Pohledem MB

 MG 8785 4Přestože současná situace není příjemná a podnikatelům dělá nejednu hlubokou vrásku na čele, zastáváme názor, že pomoc, solidarita a mobilita jdou ruku v ruce jako parťáci, kteří mohou výrazně pomoci. Ale potřeba je také povzbuzení a radost. Obojí se může vynořit nečekaně, z těch nejmenších detailů a vzpomínek. Možná objevíme díky okolnostem zcela nový pohled na zdánlivě obyčejné věci, jakými jsou svoboda cestovat, řídit svůj osud, realizovat se, pečovat o druhé a také o podnikání, které nás do jisté míry vyjadřuje.

Styl podle MB

P1180747 25 mbNení tomu dávno, co jsem objevila novou niche kolekci parfémů mého oblíbeného šperkařského domu. Ano, šperkařství a parfumérství jde vskutku dohromady. Ztělesněním tohoto přirozeného souladu je francouzská značka Boucheron. Jejich klenoty jsou inspirované z velké části počínáním a dokonalostí přírody. Ani v jejich voňavé La Collection tomu není jinak. Každý z parfémů je poctou jednomu zajímavému koutu světa, který je spojen s určitou dominantní surovinou, kolem které se vinou nitky aromatických odlesků a tvoří jedinečný příběh. Kompozice jsou vytříbené, vyvážené a ne přehnaně silné. Přestože La Collection je poctou orientálním, ambrovým a dřevitým a bílými květy korunovanými aroma, a oslavují tak časy, kdy Art Nouveau sklízelo potlesk po celém světě, jsou nečekaně moderní. Skutečně si nedokáži představit, že by si znalec stejně jako někdo, kdo se se chce nechat vůní jen tak unášet, nevybral. K deseti parfémům zanedlouho přibude jedenáctý a La Collection tak otevře novou kapitolu.

Kateřina Šimková

Pohledem MB

P8285461 mbNedá mi to. Současná situace vyvolaná šířením koronaviru po světě není zrovna příjemná. Trápí business i běžné lidi, kteří si rádi rozšiřují obzory. Burza už několik desítek dní po sobě končí obchodování v červených číslech. Koronavirus nám nepřináší jen strach z neznámého, strach z ekonomické újmy. Ukazuje ještě na jednu zcela zásadní věc. Jsme velmi pohodlní a neradi měníme plány, a tak zapomínáme na to, že ze všeho nejdůležitější je vůči nám, našim rodinám, blízkým i vzdálenějším právě prevence. Ano, jedná se vlastně o „banální“ věc. Ale to, co je na této nemoci nejzákeřnější, spočívá v tom, co o ní nevíme a v tom, jak rychle a tiše se dokáže šířit. Ještě než si nemocný všimne, že mu lidově řečeno teče z nosu. A tak nevinné zakašlání, kýchnutí, přátelské gesto vyjádřené podáním ruky může napáchat více škod, než si myslíme. Buďme prosím tedy rozumní a kromě základních hygienických návyků vezměme rozum do hrsti. Než dramatické šíření koronaviru opadne, omezme své cesty do těch nejvíce zasažených oblastí světa včetně těch evropských. A zamysleme se nad zranitelností naší globalizované ekonomiky. Nebylo by přeci jen rozumnější najít další nový způsob, jak myslet globálně, ale podnikat lokálně?

Kateřina Šimková

Pohledem MB

 MG 6105 4V poslední době dobývají řezané květiny a pokojové rostliny opět prostředí našich kanceláří. V těch rozkošně chladných funkcionalistických budovách je to jeden z mála prvků, nepočítáme-li příchozí a odchozí, který sem vnáší život, spojení se zemí a s přírodní podstatou lidského bytí. Kytice plná pestrobarevně zbarvených kvítků umí rozzářit den. U nás při pohledu na něco tak křehkého, mocného a subtilního odpočíváme. Pohledem na okvětní plátky a mozaiku odstínů hledáme inspiraci. Zdá se, že to umí řezané květiny velmi dobře. Zvláště u žen, které se pohybují v kreativní oblasti. Při pohledu na vázu obtěžkanou pugetem se objevují nové metafory a nečekaná kreativní spojení. Je lépe hledět 10 minut na kvítí, než hodinu trávit na nic neříkající poradě. Třeba by porady byly plodnější, kdyby je doprovázela tato interiérová dekorace. A lidé, kteří se jich účastní, by mohly být spokojenější a odcházet z hladkými liniemi a sklem obdařené zasedací místnosti s pocitem lehkosti a chuti do práce.

Kateřina Šimková

Aktuální vydání v PDF

Květen 2020

Otevřít PDF | Prosperita | Fresh Time

Newsletter

Zaregistrujte se do našeho newsletteru a dostávejte nejnovější vydání Madam Business emailem. Na základě registrace navíc můžete využít 20 % slevu na první inzerci v Madam Business.

Registrací souhlasíte s Podmínkami zasílání a použití služby.

 

Hlavní partneři:

cesky_porcelan_75_124 manner84_84

Partneři:

logo-eternity_web_119 jaja_logo2_108design4net_119_119 nadeje_logo88_88 2018 yourchance rgb color120
  excellentni zena logo smart press logo mleko vas zdravi2 dandelion98logo klub manazerek 150

Tip Grady

empaticka a asertivni komunikace gradaOlga Lošťáková 
 
Máte pocit, že váš postoj k určité situaci ji ještě zhoršil? Že brání tomu, abyste se s druhými rozumně dohodli? Autorka knihy pomáhá klientům s rozvojem emoční inteligence, efektivní komunikace a prezentace. Na spoustě praktických příkladů vám ukáže, jak někoho umět odmítnout a jak se naopak zachovat, když nás odmítne druhý, jak přijmout kritiku, zvládat manipulaci anebo jak pracovat se vztekem. 
 

Instagram

Navštivte také

iprosperita RGB freshtimecz RGB