FRH 0427Společnost Procter & Gamble u příležitosti Zimních olympijských her 2018 v Pchjongčchangu opět vzdává hold všem maminkám a děkuje jim za péči, kterou každý den věnují své rodině. Ambasadory kampaně Děkuji, maminko se stali biatlonista a olympijský medailista ze Soči Ondřej Moravec s maminkou Magdou. Podtitulem kampaně Děkuji, maminko je Láska místo předsudků a vyzývá nás, abychom si představili, jak by mohl svět vypadat, kdybychom na sebe všichni pohlíželi očima maminek.

Na snímku Magda Moravcová se synem Ondřejem

Nikdo to nedotáhne k úspěchu bez toho, aby za ním někdo pevně stál. Tím prvním, kdo děti vydatně podporuje, bývá maminka. Bez její schopnosti děti motivovat, vytvořit zázemí a obětovat svůj vlastní čas a energii by se nikdy nedostaly tak daleko. Maminky pomáhají překonávat bariéry plynoucí ze stereotypů a předsudků, dětem pomáhají plnit sny. Platí to i pro kariéru Ondřeje Moravce. V dětství prodělal onemocnění, které ho mohlo poznamenat na celý život. Lékaři předpovídali, že bude sportovat jen rekreačně. „Mě to ale ke sportu pořád táhlo, proto jsem se postavil znovu na lyže, hned jak to bylo možné. Když mamka viděla moje odhodlání, podpořila mě v tom, co mě bavilo, ačkoli mě od toho ostatní zrazovali. A vydrželo jí to dodnes – při závodech svolává celou rodinu a fandí mi všichni společně. Chtěl bych jí za její podporu velmi poděkovat,“ popsal biatlonista Ondřej Moravec, jak to u nich doma chodí. „P&G a jeho značky slouží a pomáhají maminkám po celém světě při jejich každodenní péči o rodinu. Jsme rádi, že jim u příležitosti zimních olympijských her můžeme opět poděkovat za to, jak podporují sny svých dětí,“ dodala Malgorzata Mejer, manažerka korporátní komunikace Procter & Gamble.
Matky jsou totiž osobnostmi, které nás utvářejí mnohdy více, než jsme si schopni sami připustit. Jejich role je sice samozřejmostí, ale lehká určitě není. Kromě toho, aby své potomky dobře vychovaly, postaraly se o ně, se dostávají do pozice, v níž řídí celý chod nejen domácnosti, ale i rodiny. A na toto téma jsme hovořili i s ambasadorkou kampaně Děkuji, maminko Magdou Moravcovou, maminkou Ondřeje Moravce.

Každá žena-matka se ocitá často v roli manažerky rodinného života. Jak je tomu u vás?

Možná bohužel, ale je to tak. Manžel zajišťoval finanční stránku, rozhodoval v otázce bydlení, koupě auta. Měl na starost prostě ty technické věci. Na mně bylo to ostatní. Od chodu domácnosti až po doprovázení dětí do předškolního zařízení (to občas pomohl). S dětmi jsem se učila, organizovala jsem jejich mimoškolní aktivity, volný čas i společné dovolené. Byla také jiná doba, méně aut, méně stresu, měli jsme pocit většího bezpečí, možná i jistoty. Mohli jsme děti do školy posílat samotné. Dnes by to bylo jiné... Do lyžařského oddílu, následně do biatlonu, jsme je zpočátku vodili, táta s Ondrou byl několikrát i na závodech, ale jinak byl Ondra samostatný, dokázal se ve všem rychle zorientovat, poradit si. Ale určitě pro něj vždy byla důležitá i naše podpora, to, že ji kolem sebe cítil a věřil v ni.

Ovlivnila jste tedy svým přístupem i svého syna a je to rovněž vaše zásluha, že dosáhl tak významné sportovní mety. Co jste při jeho výchově uplatňovala především?

Zda jsem ho svým přístupem ovlivnila, to se musíte zeptat jeho. Asi ano, děti se většinou chovají jako jejich rodiče. Na to, že dosáhl takových sportovních úspěchů, mělo vliv mnoho faktorů, můj přístup k němu a vůbec k životu byl jen jedním z nich. Při jeho výchově jsem razila heslo, že nic není nemožné, a to téměř ve všem. Zkrátka když něco chci, tak se musím hodně snažit, mít pevnou vůli. Určitě si z rodiny odnesl povědomí o tom, že je důležité být laskavý a slušný, ale nenechat si líbit žádnou nespravedlnost.

Osvojil si Ondřej určitý díl vašeho manažerského pohledu na život?

Ovlivnila jsem ho částečně v tom, že si vybral životní partnerku, která je ještě větší manažerka než já. Dílem také pro to, že Ondra není zatím moc doma, věnuje se hlavně sportovní profesi, takže valná většina věcí je na jeho drahé polovici. Samozřejmě jej změnilo i narození dcery. Po mně má asi zakódovaný smysl pro disciplínu, povinnost, vytrvalost. A to ostatní se spíše projeví, až skončí s aktivní sportovní kariérou.

připravila Kateřina Šimková