1360-zbroj.jpgKurátor: Jan Šach
Hlavní partner NG: UniCredit Bank Czech Republic
Mecenáš NG: SYNOT TIP
Hlavní mediální partner: Hospodářské noviny
Mediální partneři: Classic FM, Prager Zeitung, Grand Princ, Prague Events Calendar,
My Companion, ČRO 3 - Vltava, Czech Tourism, Sanquis

V období renesance vzniklo po celé Evropě velké množství sbírek zbraní, které se staly základem dnešních světoznámých zámeckých nebo muzejních zbrojnic. Již v době svého vzniku měly šlechtické zbrojnice charakter uměleckých pokladnic a byly zároveň jakýmsi živým archivem rodinných tradic. Zbroj a zbraně byly v minulosti nejen užitkovými předměty potřebnými k boji či lovu, ale musely reprezentovat i svého majitele a svědčit o jeho moci a bohatství. Zejména v renesanční a barokní době byly zbraně různými technikami bohatě zdobeny a jejich výzdoba byla mnohonásobně dražší než cena vlastní nezdobené zbraně.

Když získala v roce 2002 Národní galerie od Ministerstva obrany ČR formou bezúplatného převodu budovu renesančního Schwarzenberského paláce na Hradčanech, ztratil Vojenský historický ústav možnost dlouhodobé prezentace svých nejstarších sbírkových předmětů. Samotný Schwarzenberský palác mezitím procházel rozsáhlou celkovou rekonstrukcí, na jejímž konci bylo v březnu 2008 slavnostní otevření nové stálé expozice Baroko v Čechách. Rekonstruovat se podařilo i unikátní barokní krov, čímž vznikl v podkroví zcela nový výstavní prostor o velikosti přibližně 600 m2. Právě tento prostor se nyní díky spolupráci Národní galerie a Vojenského historického ústavu otevírá široké veřejnosti, která zde bude mít možnost spatřit expozici nejcennějších historických zbraní ze sbírek Vojenského historického ústavu nazvanou „Císařská zbrojnice."

Expozice představí na pět set padesát exponátů z období od 15. století do poloviny 19. století. Výběr sbírkových předmětů je podmíněn výjimečností uměleckořemeslného provedení, zvláštností technické konstrukce, stejně jako významem osobností jejich tvůrců nebo majitelů. Expozice navržená v moderním duchu akcentujícím historické prostory architektonickým ateliérem SGL Projekt je členěna do několika tématických celků. Nejrozsáhlejší z nich představuje vývoj vojenských chladných a palných zbraní. Vzácnými exempláři jsou např. středověké ručnice, v jejichž souboru jsou typy s doutnákovými, kolečkovými i kombinovanými zámkovými mechanismy. V dalších částech expozice mohou návštěvníci sledovat vývoj loveckých palných zbraní, orientálních zbraní a dělostřelectva. Součástí expozice je rovněž vojenská „obrazárna" představující díla z období 17. až 19. století, zahrnující portréty význačných vojevůdců a rozměrná plátna bitevních scén.

Rozsah a kvalita vystavovaného souboru nemá v Čechách obdoby. Návštěvníci, mezi něž budou bez pochyb patřit nejen příznivci vojenské historie, spatří v unikátním prostoru zcela ojedinělou sbírku Vojenského historického ústavu, patřící mezi nejlepší na světě.

Lektorské oddělení připravuje k nové části stálé expozice cyklus přednášek odborníků pro studenty a dospělé. Chybět nebudou ani populární víkendové dílny pro děti a rodiče.

Připravuje se rovněž program pro školy, který obohatí širokou nabídku vzdělávacích programů nabízených ve Schwarzenberském paláci všem stupňům a typům škol.