Stále více lidí řeší jak se zajistit na dobu, kdy už nebudou ekonomicky aktivní. Důchodová reforma zůstává nadále nejasná a demografické složení obyvatelstva také zrovna nedodává optimismu. Zdaleka ne každý z nás se může těšit na vysokou penzi, která mu umožní prožít stáří v pohodě a bez obav o své zajištění. Navíc ceny nájemného v čase rostou, a přestože důchody rostou také, je jejich nárůst mnohem pomalejší, takže disponibilní příjem důchodců, kteří bydlí v pronájmu, klesá. Jaké tedy máme možnosti, chceme-li si zabezpečit poklidný a příjemný podzim života?

Stavební spoření - nejzajímavější kombinace výnosnosti a bezpečí pro zhodnocení peněz
Výnosy penzijních fondů za rok 2010 budou známy až v polovině roku, odhady však hovoří o intervalu od dvou do tří procent. Výnosy za rok 2009 se pohybovaly od 0,24 procenta do tří procent. Na stáří si prostřednictvím fondů střádá peníze více než 4 miliony Čechů, ze spořicích produktů obecně si Češi často zřizují také spořicí knížku či účet (39 %) a životní nebo kapitálové pojištění (38 %). Výrazně nejvyužívanějším nástrojem v tomto směru je u nás však stavební spoření (52 %), které i po legislativních úpravách zůstává Velmi atraktivním spořicím a úvěrovým produktem, jenž na trhu v podstatě nemá lepší alternativu.
Jednou z výhod stavebního spoření je na rozdíl od spořicích účtů, podílových fondů a dalších finančních produktů i smluvně garantovaná výše úroků. Výnosy ze stavebního spoření tedy nejsou závislé na hospodářské krizi, vývoji akciových trhů nebo pohybech úrokových sazeb České národní banky. Zároveň se jedná o velice bezpečný způsob uložení peněz, protože vklady na účtech stavebního spoření jsou pojištěny až do výše 100 tisíc eur.
Se stavebním spořením získáte roční výnos až 5,04 % a časem i možnost vzít si řádný úvěr ze stavebního spoření s výhodnou úrokovou sazbou (u Raiffeisen stavební spořitelny například již od 3,5 % p. a. /platí pro úvěry zajištěné nemovitostí/), která je po celou dobu splácení pevně daná a neměnná. U úvěru si můžete stanovit výši splátky a využít možnosti kdykoliv jej předčasně zcela nebo částečně splatit, a to bez jakýchkoliv sankcí.

Vlastní bydlení jako pojistka na stáří
Rozumným řešením jak se zajistit na stáří je začít včas s vytvářením vlastního kapitálu a pořídit si vlastní bydlení. „Z hlediska dlouhodobého finančního plánování nabízí nejlepší možnosti právě stavební spoření," řekl Hans-Dieter Funke, místopředseda představenstva Raiffeisen stavební spořitelny a dodává: „Stavební spoření funguje na jiných principech než bankovní úvěry. Tomu, kdo si ho uzavře, otevírá dveře k úvěru s nízkou a stálou úrokovou sazbou a umožňuje mu nastavit optimální řešení podle finančních možností jeho samého, případně i jeho rodiny, a přitom brát v potaz riziko mimořádných událostí po dobu, kdy bude svůj závazek splácet."
Ideální je načasovat si stavební spoření a následný úvěr ze stavebního spoření na pořízení vlastního bydlení tak, aby klient splatil půjčku před odchodem do důchodu. Důchodce, jenž bydlí „ve vlastním", jako by měl ke své penzi další příjem - zůstává mu částka ve výši nájmu, který by jinak musel platit. Pořízení vlastní nemovitosti navíc bude vždy hodnotnou investicí, a to za jakýchkoliv tržních podmínek. Obchod s nemovitostmi je celosvětově považován za nejstabilnější a nejdůvěryhodnější investici, protože i přes běžné cenové výkyvy hodnota domů, bytů a pozemků z dlouhodobého hlediska stále stoupá.

(tz)