K jedenadvaceti Českým centrům v zahraničí od 29. dubna 2013 přibylo další, tentokráte v jihokorejském Soulu. Jeho zřízení se plánovalo zejména s ohledem na velkou oblibu české kultury mezi Korejci. Pro návštěvníky je připraven zajímavý program. Milovníci české kultury se mohou těšit na výstavu Korejský film v československém uměleckém plakátu, připravuje se souborná výstava díla Jana Saudka a řada dalších zajímavých aktivit. České centrum Soul působí v atraktivní budově Castle Praha, zmenšené replice Staroměstské radnice.

České centrum Soul bylo slavnostně otevřeno 29. dubna 2013 Pak Hong-sopem, primátorem městské části Mapo, Jaroslavem Olšou, jr., velvyslancem ČR v Korejské republice a Michaelou Lee, vedoucí Českého centra Soul. Slavnostní zahájení před budovou soulské "Staroměstské radnice"
a v prostorách Českého centra Soul proběhlo za účasti generálního ředitele Korejské kulturní
a informační služby (jihokorejské obdoby Českých center) U Čin-jong, viceprezidentky Korean Air Emily Cho, prezidenta konglomerátu Ilshin Kim Jong-ho, velvyslance Evropské unie v Korejské republice Tomasze Kozlowskeho a ředitele Soulského historického muzea Kang Hong-bin. Slavnostního zahájení se účastnilo více než sto významných osobností z kulturního a veřejného života.

ZAHÁJENÍ ČINNOSTI od 1. 5. 2013
ČC Soul bude otevřeno pro veřejnost
od 1. května 2013, dvakrát měsíčně představí současné i klasické české filmy, jednou měsíčně proběhnou literární a turistické večery. Na konci května pak bude zahájena první z pravidelných výstav, kde bude představena tvorba Jana Saudka, jednoho z nejpopulárnějších českých fotografů známého i v Korejské republice. Současně s otevřením probíhají první akce Českého centra Soul - na ostrově Nami. Zde se až do konce května v rámci mezinárodního bienále dětské knihy Nambook Festival, koná výstava věnovaná české knize pro děti a mládež a především postavičce Krtka Zdeňka Milera. Zastoupení české kultury tvoří nedílnou součást třetího největšího filmového festivalu ve městě Čondžu (Jeonju). Zvláštní sekce filmů představí snímky vzniklé na motivy povídek Franze Kafky. Odborným garantem české účasti na festivalu je Michal Procházka.

„Hlavním cílem Českého centra je ještě
více prohloubit zájem korejské veřejnosti o Česko, kam z Korejské republiky směřuje ročně na 130 tisíc turistů. Vzhledem k tomu, že Korejská republika dnes představuje jednoho z našich klíčových obchodních partnerů mimo Evropu, bude České centrum hrát zásadní roli při vytváření pozitivního obrazu naší země a poskytovat informace z oblasti turistiky, obchodu i kultury," říká velvyslanec České republiky v Korejské republice Jaroslav Olša, jr.


České centrum navazuje na práci bývalého Českého info-centra, které vzniklo v roce 2009
na základě spolupráce mezi majitelem řetězce českých restaurací v Soulu Castle Praha  a Velvyslanectvím České republiky v Korejské republice. Nové České centrum se rozkládá téměř na 200 metrech čtverečních. Návštěvníci zde naleznou rozsáhlé konferenční, výstavní  a promítací sály. K dispozici je také knihovna s několika stovkami anglicky a korejsky psaných publikací, pojednávajících o České republice.

„Praha se stala v Koreji velmi populární, navíc ji se Soulem spojuje přímé letecké spojení. Zřízení Českého centra přiláká další zájemce a přinese korejským návštěvníkům žádané informace o České republice a střední Evropě vůbec, protože ČR je první ze zemí V4, která v Soulu bude mít takovéto zastoupení," dodala Michaela Lee, která ČC Soul vede.

VÝSTAVY A SPOLUPRÁCE V OBLASTI FILMU
České centrum bude otevřeno pět dnů v týdnu - od úterý do soboty. V příštích měsících uvede nejen výstavu Jana Saudka, ale při příležitosti 60. výročí ukončení korejské války představí také dosud neznámé české fotografie z Jižní i Severní Koreje nafocené našimi vojáky a diplomaty působícími v oblasti v 50. letech. ČC Soul se také podílí na přípravě velké výstavy téměř 300 prací Alfonse Muchy, která od července do srpna proběhne v soulském Hangaram Art Museum a naváže tak na úspěšnou prezentaci 107 děl české moderny ze sbírek Národní galerie, která se konala v soulském Národním muzeu moderního umění.

Důraz má být kladen i na spolupráci v oblasti filmu. V Korejském filmovém archivu se od poloviny května do srpna představí české umělecké plakáty prezentující korejskou kinematografii. „Právě film je jednou z oblastí, na kterou se chceme zaměřit," říká Petra Hovorková z Českého centra Soul. „Vzhledem k dlouholeté tradici styků
v této oblasti a úspěšnosti korejského televizního seriálu ´Milenci z Prahy´ je naším zájmem nejenom prosadit v Jižní Koreji více českých filmů, ale také přilákat k natáčení do našich studií další jihokorejské producenty," dodává.

www.czechcentres.cz
www.mzv.cz/soul

www.nambookfestival.com

www. eng.jiff.or.kr

***

ČESKÁ CENTRA

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci ČR v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 21 zahraničních metropolí tří kontinentů. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová.

(tz)