PENNY prodej DSC6443PENNY v loňském roce oslavilo 25 let působení na českém trhu. Společně s ním toto významné jubileum vzpomenulo také 65 zaměstnanců, kteří jsou ve společnosti od samotného začátku. Celkem 222 lidí pak pracuje v PENNY více než 20 let.

„To, že s námi tolik našich lidí spojilo své životy po tak dlouhou dobu, je pro nás důkazem toho, že jsme pro ně stabilní společností, která jim poskytuje zázemí a potřebné jistoty. Na druhou stranu je to pro nás zavazující, protože chceme, aby takových lidí stále přibývalo,“ ­řekl Michal Batelka, vedoucí personálního oddělení PENNY, a dodal: „Práce na prodejnách je těžká. Nebudeme říkat, že ne. Díky digitalizaci se ji snažíme našim lidem ulehčit, ale vždy to bude fyzicky náročná činnost. Proto jsme rádi, že se nám v posledních letech daří snižovat fluktuaci a lidé u nás stále ve větší míře zůstávají. A je to nejen proto, že mají své jistoty, férovou mzdu, moderní benefity, ale také, že se nám daří zlepšovat pracovní prostředí i podmínky k práci. A v neposlední řadě jsou to možnosti kariérního rozvoje a příjemné rodinné prostředí v prodejnách.“

Fluktuace se za posledních pět let snížila o více než 10 % a více než pětina zaměstnanců pracuje v PENNY alespoň deset let. Přes 600 jich pak je ve firmě alespoň 15 let. Celkem 222 zaměstnanců pracuje pro PENNY v Česku nejméně 20 let a čtvrtstoletí oslavilo loni 65 lidí.
Jednou ze základních jistot, které působení v retailu v současné situaci nabízí, je jistota práce do budoucna i pravidelná a spravedlivá mzda. Základní nástupní plat prodavačky je v PENNY nyní 26 000 korun, díky příplatkům (např. délka zaměstnání, práce o svátcích atp.) je reálně okolo 30 000 korun, v logistice je to pak mezi 35 000 a 40 000 korunami. „Jen od roku 2017 jsme našim zaměstnancům zvyšovali mzdy sedmkrát, a samozřejmě neustále sledujeme vývoj tuzemské inflace a reagujeme na ni. Proto se na navýšení mezd mohou těšit i letos. Dbáme na to, aby reálná mzda našich zaměstnanců byla vždy férová, bez ohledu na aktuální situaci české ekonomiky. Stejně tak jsme vždy připraveni flexibilně dodatečnými odměnami reagovat na nenadálé situace, které vyžadují specifické pracovní nasazení. Nedávným příkladem mohou být mzdové bonusy související se ztíženými pracovními podmínkami během pandemie covid-19, kdy jsme lidem vyplatili přes 100 miliónů korun, nebo kompenzace zvyšujících se životních nákladů na konci loňského roku ve výši přes 40 miliónů,“ uvedl Michal Batelka.
V loňském roce projevilo zájem o práci v PENNY více než 35 000 lidí a více než 6000 z nich absolvovalo pohovory na některou z pracovních pozic. Více než čtyři pětiny zaměstnanců v prodejnách jsou ženy, naopak ve fyzicky náročnějším prostředí v logistických centrech převládají muži. Podíl mezi muži a ženami u pracovních pozic na centrále je víceméně vyrovnaný. Věková skladba zaměstnanců je různorodá, nejvíce zaměstnanců (dvě pětiny) jsou lidé mezi 30 a 45 lety.

(tz)