Alena ĎurišováSkoro by se dalo říci, že Lázně Lednice jsou určené pro všechny podnikatelky a manažerky, pro ty, které denně řeší výjimečně velké množství úkolů, které provází stres od rána do večera a kterým starosti nemizí ani ve snech. Zdejší minerální jodová voda je malým zázrakem stejně tak jako vlídné zacházení lázeňského personálu. Věřím, že mnohá majitelka firmy by do takového prostředí odjela s chutí hned a bez dlouhého rozmýšlení. Alespoň na chvíli, na chviličku... 

Do konce roku 2018 řídila lázně Ing. Alena Ďurišová. Dala jim všechno, co mohla. Ba mnohem více. Nyní se rozhodla pro opačnou pozici, tedy užívat si léčebných účinků pramenité vody jako klientka, pacientka, host. 

Lázně Lednice se prezentují jako nejmladší lázeňský areál v České republice. Co si pod tímto označením můžeme představit?

Lázně Lednice byly postaveny jako nové lázeňské zařízení na zelené louce – v místě, kde lázeňství nemělo žádnou tradici. Začali jsme provozovat lázeňskou činnost v roce 2007, prošli jsme složitým vývojem, museli jsme získat statut léčebných lázní, dostali jsme se na indikační seznam pro lázeňskou péči. V rámci lázeňského zákona jsme poslední zařízení, které získalo statut léčebného lázeňského zařízení, jsme tedy nejmladší...

ledniceVyužíváte bohatý pramen jodobromové minerální vody, který obsahem jódu náleží k nejkvalitnějším v Evropě. Zásoby jsou prý obrovské a poslouží i dalším generacím. Těžko si to představit...

Základem našich zdrojů jodové vody je třetihorní moře, jehož zbytky se spolu s bohatou faunou a flórou staly v důsledku třetihorního vrásnění součástí hlubších geologických struktur. Vlivem obrovských tlaků a teplot, kterým byla původní třetihorní mořská voda v hlubokých geologických vrstvách po miliony let vystavena, došlo k jejímu zahuštění a rozpustily se v ní prvky a substance obsažené v původní fauně a flóře třetihorních moří. A tato voda zůstala uzavřená v obrovském prostoru v hloubce více než 1200 metrů, a tak,
jak říkáte, máme jí tam dostatek ještě pro příští generace.

Do Lednice přijíždějí lidé, kteří potřebují napravit pohybový aparát, vylepšit oběhový systém, ti, kteří trpí neurologickými nemocemi či gynekologickými potížemi. Jak a čím právě tato minerální voda dává člověku kondici do pořádku?

Nechci to říkat příliš odborně... Platí, že základní účinek jodu nastává prostřednictvím cév, je to prakticky nejúčinnější přírodní balneologický prvek k léčení cévních onemocnění, a to v srdci, mozku či na periferii. Zlepšením prokrvení dochází ke zlepšení funkce řady orgánů, zlepšuje se výživa chrupavky, což vede ke zlepšení funkce kloubů, zlepšuje se hojení, jsou podporovány protizánětlivé účinky, zlepšuje se funkce nervů, včetně centrálního nervového systému. Navíc tento účinek není pouze momentální či krátkodobý, ale přetrvává 6–9 měsíců, pokud pacient absolvuje dostatečné množství koupelí.

ledUž před lety mne kamarádka lákala právě k vám, i ona tvrdila, že lednické lázně dokážou nabídnout pohodu, naprosté soukromí a odpočinek, nevídaně milou péči, prostě komfort, který vnímavý klient ocení okamžitě. Co přispělo k takové pověsti?

Naše priorita byla od začátku vytvořit zde co nejlepší prostředí se zaměřením na spokojenost hosta po všech stránkách, zajistit našim klientům kromě kvalitních zdravotnických služeb i dokonalý relaxační zážitek, aby zapomněli na denní rutinu, vypnuli, odpočívali a dopřáli všem smyslům klid. To se nám, troufám si říct, povedlo díky velmi milým a příjemným lidem, se kterými jsem tady spolupracovala.

Doposud jste byla ředitelkou, špičkovou manažerkou, která lázně postavila na nohy, dala jim pečeť jedinečnosti a pověst obdivuhodného místa. Kolik let života jste lázním věnovala?

Těmto lázním jsem věnovala 12 let svého života. V současné době tak, jak lidé mezi sebou šíří reference o kvalitě péče v našem zařízení, vstřícnosti zaměstnanců, a až zázračně uzdravujících schopnostech našeho přírodního léčivého zdroje,
mohu být, myslím si, spokojená. Naším cílem bylo vybudovat úspěšné léčebné lázně, a to se nám povedlo.

Přestože lázně jsou vaším druhým já, rozhodla jste se předat žezlo svému nástupci a konečně odpočívat. Nebude se vám
stýskat?

Určitě se mi bude stýskat. Hlavně si nedovedu představit svůj další život bez spolupracovníků, se kterými jsem byla denně v kontaktu... Ale vždycky jsem zastávala názor, že všechno v životě má svůj čas a u mě teď nastal čas pro odpočinek...

Zajdete občas alespoň na proceduru?

To určitě ano. Mám zdravotní problémy, při kterých mi pomáhají koupele v jodové vodě, takže určitě budu ambulantně docházet.

Dá se popsat, co a kdy bylo v roli šéfa lázní nejsložitější?

Těch složitostí tady v Lednici bylo opravdu hodně, ale asi nejnáročnější pro mne byla dvě období. Jedno bylo hned na začátku, kdy nikdo nevěděl, že v Lednici jsou lázně a my zaměstnanci jsme tady v té době byli v těžké přesile. A druhé bylo období transformace v roce 2018, kdy jsme se odčlenili od Lázní Hodonín a vznikla samostatná organizace. Ono ale nic nekončí, dost složitostí tady zůstane i pro mou nástupkyni, tak to při řízení podniku vždycky je.

Jak jste řešila krizové okamžiky?

Hlavně jsem se snažila nepanikařit. Hodně mi pomáhalo to, že mám manžela, který mi naslouchá, a často mi pomohl najít rovnováhu v dané situaci.

Co jste se naučila při řízení týmu a jak jste obhajovala svá rozhodnutí?

Naučila jsem se, že důležitý je dialog a samozřejmě jistá dávky direktivnosti. Pro mne bylo vždycky důležité, aby zaměstnanci byli spokojení, protože od toho se odvíjí atmosféra v celém zařízení, tedy i vztah ke klientovi. Ale jistá dávka direktivnosti musí být.

Na vzpomínky je příliš brzy. Lázním byste ale jistě něco pěkného popřála...

Určitě, tak jak se přeje vlastním dětem – hodně úspěchů.

za odpovědi poděkovala
Eva Brixi