MOJE 20. STOLETÍ je brněnský festival svobody proti totalitě, jehož cílem je netradičním způsobem zprostředkovat osudy pamětníků a nabídnout publiku široký kulturní program. Druhý ročník festivalu se uskuteční od 15. do 27. listopadu letošního roku v brněnské kavárně Kabinet Múz.

První ročník festivalu se uskutečnil od září do listopadu roku 2011. Uskutečnily se celkem čtyři moderované besedy, v nichž pamětníci nacistické a komunistické totality předávali své zkušenosti současné mladé generaci. Návštěvníci festivalu tak měli v loňském roce možnost vyslechnout životní příběh Pavla Frieda, předsedy Židovské obce v Brně, který byl jako mladý chlapec deportován do koncentračního tábora vTerezíně, plukovníka Emila Bočka, někdejšího pilota 310. stíhací perutě RAF a Zdeňka Křivky, politického vězně 50. let.

Kromě toho zde vystoupili také Ivan Martin Jirous, Olga Sommerová, Dáša Vokatá či Iva Bittová. Celý festival navštívilo přibližně 2000 účastníků.

Dramaturgie letošního ročníku volně navazuje na předchozí cyklus programů. Těšit se tak můžeme na osudy tří výjimečných žen - Zdeny Mašínové, Julie Hruškové a Soni Červené. Celý festival bude umístěn do prostředí brněnské kavárny Kabinet Múz, tedy do místa přirozeného setkávání studentů středních a vysokých škol a každý z programů obohatí divadelní představení.

Tematicky jsou divadelní představení vybraná tak, aby zdůraznila touhu člověka po svobodě a svobodném jednání. První inscenací, která se v rámci festivalu objeví, je volná dramatizace povídky Jorge Luise Borgese Tajný zázrak, vzniknuvší pod vedením studenta činoherní režie Michala Skočovského. Druhý večer přinese dramatizaci díla klasické české literatury v podání herců Teátru Víti Marčíka, s představením Labyrint světa a ráj srdce. Poslední festivalové setkání ozvláštní hra
polského dramatika Sławomira Mrożka Emigranti, v režii Vítězslava Větrovce z divadla Onion Picnic.

Více informací:
http://moje20stoleti.cz/
http://150let.tjsokolbrno1.cz/

(tz)