062_I(1).jpgČeská centra seznamují publikum s tvorbou dalšího českého fotografa. Nová výstava Českého centra Paříž začíná 16. 11. 2012. Výstavu připravila Česká centra ve spolupráci s Leica Gallery Prague při příležitosti konání prestižní přehlídky soudobé fotografie Paris Photo 2012. Centre tchèque de Paris, 18 rue Bonaparte, Paris 16. 11. 2012 - 21. 12. 2012

Václav Jirásek (1965, Karviná) patří ke střední generaci výtvarných umělců, kteří si zvolili jako médium své práce fotografii. Ve velkém souboru přibližně sedmdesáti až osmdesáti barevných velkoformátových fotografií se pokouší zdokumentovat interiéry zanikajících továren, prostory převážně metalurgických provozů v celé jejich monumentalitě, rozkladu, zmaru a současné opuštěnosti (např. ČKD Blansko, Třinecké železárny, Poldi Kladno a další).

České centrum Paříž zahajuje výstavní sezónu prezentací výběru fotografií Industria Václava Jiráska. Jedná se o výběr děl úspěšné výstavy, která proběhla v roce 2006 v galerii Rudolfinum.
" Touto výstavou navazujeme na spolupráci s Leica Gallery Prague, která začala už před dvěma roky v rámci Paris Photo. Václav Jirásek a jeho velkoformátové fotografie z cyklu Industria podle mého názoru zaujmou francouzského diváka, protože zapadají dokonale do současných světových fotografických trendů. Koneckonců není náhodou, že Jiráskovu tvorbu uvedl i Petr Nedoma v Galerii Rudolfinum, " sdělil Michael W. Pospíšil, ředitel Českého centra Paříž.
Václav Jirásek se dotýká velice závažného tématu zániku „katedrál práce", symbolu pokroku od první poloviny 19. století, jež posléze v ideologii a propagandě předchozího režimu hrály význačnou, ale nikoli jednoznačnou roli. "Na procesu jejich současné proměny lze poměrně zřetelně demonstrovat mimo jiné hloubku změn, jež nastaly po roce 1989. V opuštěných továrních halách zůstávají dodnes výmluvné stopy devastující výrobní činnosti..." uvedl Petr Nedoma, ředitel Galerie Rudolfinum." Václav Jirásek se pokouší podtrhnout monumentalitu industriálních prostorů, jež jsou odrazem schopností člověka dotýkat se mezí lidských dimensí a zároveň se nevyhýbá zachycení i negativních stránek tohoto procesu."
Prvním samostatným projektem Václava Jiráska, který se vepsal do povědomí, byl dokument zachycující proces zániku továrních prostor brněnské Vaňkovky na přelomu 90. let minulého století. Na tento projekt pak navázal známou Industrií, kterou měli návštěvníci možnost zhlédnout v galerii Rudolfinum. Častým námětem jeho fotografií jsou také krajiny, ale celkově není tematicky ve své tvorbě nijak determinován.
Jiráskovo dílo je zastoupeno ve sbírkách pražského Uměleckoprůmyslového muzea, Moravské galerie v Brně, The Art Institute of Chicago, Museum Ludwig Köln nebo Centre Georges Pompidou v Paříži. Jedná se o další prezentaci známého českého umělce v zahraničí a zároveň
o další společný projekt Českých center a Leica Gallery Prague. "Naše galerie si klade za cíl prezentovat v zahraničí tvorbu současné české špičky v oblasti fotografie, kam dílo Václava Jiráska v celé své šíři jednoznačně patří," uvedla Míla Dubská, ředitelka Leica Gallery Prague.
"Právě Paříž měla možnost seznámit se s jeho dílem v minulých dvou letech v rámci prezentace Leica Gallery Prague na Paris Photo, nejprestižnější přehlídce fotografie na evropském kontinentě. Byly zde k vidění jak jeho stěžejní práce z období Bratrstva, tak jeho barvami a bizardností hýřící soubor Upsych. Nyní se otvírá milovníkům fotografie jedinečná příležitost seznámit se s dalším významným cyklem tohoto tvůrce. U série Industria diváci mohou ocenit zejména jeho kreativní vidění, kterým dokázal tento industriální svět pojmout a zobrazit."
Výstavu konanou v Českém centrum Paříž si návštěvníci mohou prohlédnout do 21. prosince 2012.

Foto:  © Václav Jirásek

(tz)