Poceni 1Nadměrné pocení neboli hyperhidróza patří k velmi obtěžujícím tělesným příznakům. Může se projevovat jako pocení celého těla nebo jako lokální problém, zejména v oblasti dlaní, chodidel, podpaží nebo čela. Mnoho lidí již pocení neřeší pouze za použití antiperspirantů, ale sází na moderní metody, které přináší dlouhodobý efekt. Jednou z možností, je i aplikace botolutoxinu a v určitých partiích i použití iontoforézy nebo chirurgie. Výhodou těchto permanentnějších řešení je i to, že lidé nemusí řešit nehezké fleky od antiperspirantů na oblečení.

Nadměrné pocení může znamenat i nemoc

„Pocení se nejčastěji projevuje na dlaních, chodidlech, v podpaží, na čele nebo zátylku. Tento problém je nejen tělesně obtěžující, ale často dotyčného společensky hendikepuje, ať už se jedná o podání upocené ruky, obavy z mokrých kruhů na košili nebo rizika zápachu. Nejedná se častokrát o reakci na teplo, ale o hyperaktivitu nervového systému. Problém u nadměrného pocení obvykle není dobře řešitelný pomocí antiperspirantů, většinou se vyskytuje již od puberty a může přetrvávat po celý život,“ říká dermatolog MUDr. Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology. V případě, že se lidé potí celkově, může se jednat o příznak onemocnění a dotyčný by měl podstoupit zdravotní vyšetření. Nadměrné pocení celého těla může značit například chorobu štítné žlázy, cukrovku nebo chronickou infekci. Zvláště noční pocení, které vyžaduje výměnu ložního prádla, bývá varovným příznakem nádorového onemocnění. V některých případech stojí za celkovým pocením užívané léky nebo alkohol.

Používá se i botox

Velmi dobrou, dlouhodobou a spolehlivou alternativou proti antiperspirantům je aplikace botolutoxinu. Ten zabrání přenosu vzruchů z nervových vláken na potní žlázy. Aplikace se provádí pomocí tenkých jehliček v hustotě přibližně jeden vpich na 1 cm². Používá se do oblasti podpaží, dlaní nebo plosek chodidel. Účinek nastupuje pozvolna, projeví se za dva až deset dnů, následně přetrvává až dvanáct měsíců.

„Nadměrné pocení v podpaží je poměrně častý jev, který nesouvisí s potřebou ochlazovat organismus, ale spíše s neúměrnou reaktivitou nervového systému. Pro pacienty s tímto problémem se jedná o nepříjemný estetický a společenský problém, jehož odstraněním se výrazně zlepší kvalita jejich života. Tělo si dokáže poradit s ochlazováním organismu pocením na jiných částech těla a v případě aplikace zmíněného botolutoxinu se jedná o dávky, které nejsou pro organismus toxické, “ říká MUDr. Jan Kučera. Výhodou odstranění pocení je i to, že lidé nemusí používat antiperspiranty, které dost často ničí i oblečení.

Proti pocení pomůže i „elektrický antiperspirant“

Nadměrné pocení, především v oblasti dlaní a nohou pomáhá léčit i Iontoforéza. Tato metoda je založená na malém kontrolovaném množství elektrického proudu v kombinaci s působením vody. I když to zní velmi riskantně, jedná se o velmi bezpečnou a bezbolestnou proceduru. Provádí se tak, že pacient položí dlaně či plosky nohou do vody, kam je zaveden za pomoci speciálního přístroje elektrický proud (velmi mírná intenzita), který proniká do kůže. První výsledky jsou vidět již po 1 až 3 týdnech používání. Zpočátku je nutné na zákrok jít 3 – 4 x do měsíce. Iontoferéza vydrží až několik měsíců. Později se metoda aplikuje, když se pocení začne navracet. Tato procedura není vhodná pro těhotné ženy či kardiaky.

Chirurgické odstranění pocení

Další možností u nadměrného pocení je pak i chirurgické přerušení nervů ovládajících potní žlázy. Takzvaná endoskopická transthorakální sympatektomie. Při tomto zákroku se provede chirurgické odnětí nervu, který dává z mozku signál k tvorbě potu. Chirurgické ošetření je určeno pro ty nejzávažnější případy nadměrného pocení, které nelze zlepšit jinými léčebnými metodami, protože chirurgické ošetření má řadu potenciálních komplikací, jako je například vznik brnění končetin, pneumotorax a nebo vznik nadměrného pocení v ostatních lokalitách.

(tz)