Karcher odstraneni plevele pomoci horke vody 1Lidé si začínají uvědomovat, že jsme stále vystavováni toxickým látkám, které ovlivňují zdraví, imunitu a mohou třeba i za alergie. Chtějí udělat něco pro své životní prostředí, a roste tak zájem o bezchemická řešení boje s plevelem. Mezi lidmi, firmami i na úrovni péče o obecní majetek posiluje zájem o ekologickou eliminaci plevele. Pozornost se pak zaměřuje zejména na řešení využívající vodu a u obcí i zametací stroje.

Je stále patrnější, že nadužívání chemických látek, které se dostávají i do půdy a podzemních vod, přináší zdravotní problémy, oslabování imunity, alergie. Vědci a lékaři mluví dokonce o tom, že v konečném důsledku může i za sníženou schopnost lidí rozmnožovat se. Není divu, že používání chemie, je pod drobnohledem. A boj s plevelem je jedním z případů, kdy bezchemická cesta je velmi účinná a efektivní.

„Již několik let sledujeme růst zájmu o technologie pro běžné uživatele i instituce, které k likvidaci plevele nepotřebují chemikálie. Nebývalý růst popularity nyní zažívá ekologická péče o okolí domů a veřejná prostranství, kde se v minulosti používalo velké množství chemikálií. Princip je jednoduchý, proud horké vody spolehlivě zlikviduje nežádoucí plevel. A při pravidelném zametání se pak včas odstraní semínka, ze kterých by jinak plevel vyrostl,“ říká Jan Dzúr ze společnosti Kärcher.

Roste zájem firem i obcí

Ve firemním sektoru a v komunálním venkovním úklidu je dobře patrný růst povědomí a zájmu o čištění ekologickou cestou. „Herbicidy pak jsou využívány čím dál tím méně a již brzy budou zakázány. To hlavně kvůli obsahu glyfosátu, který je pro zdraví lidí při přímém kontaktu velmi nebezpečný. Škodlivé látky se pak dostávají i do půdy, podzemních vod a následně do lidského organismu a mohou nenávratně poškodit zdraví. Proto zde sledujeme nárůst zájmu o používání ekologických řešení, která využívají horkou vodu a práci zametacích strojů,“ říká Jan Dzúr ze společnosti Kärcher.

V západní Evropě vidíme snahu o zavádění ekologických postupů u firem, obcí i měst již několik let. Snaží se intenzivně zavádět ekologičtější postupy, které eliminují na minimum používání chemie. Také používají ekologičtější varianty boje s plevelem, na chodnících a komunikacích navíc využívají jednoduché řešení, kde postřiky nejsou třeba, a tím je pravidelné zametání. Zametání kvalitním zametacím strojem odstraní také zárodky nechtěné vegetace a ostatní materiál, který podporuje růst vegetace. Funkčním řešením je také použití horké vody či páry, které dokáže zničit i kořeny plevele a jiných nežádoucích rostlin.

(tz)

Na snímku odstranění plevele pomocí horké vody