Díky bohaté sněhové nadílce a konstantnímu počasí zažívají letos Jeseníky velmi dobrou sezonu. Provozovatelé ubytovacích zařízení mají plno. 
Provozovatelé ubytovacích zařízení si také spokojeně mnou ruce. „Obsazenost máme v letošní sezoně vyšší o 10 procent,“ řekla Alena Kroupová, jejíž firma pronajímá chalupy v jesenickém stylu. Její slova potvrzdila i manažerka Sporthotelu Kurzovní, Edita Golová: „Máme plno, v porovnání s loňskou sezonou je to letos o něco lepší.“ Na druhou stranu se ale všichni shodují, že turisté šetří. „Cítíme, že klienti se rozhodují, za co své peníze utratí,“ řekla Edita Golová. A s tím souhlasí i vlekaři. „Pravděpodobně z důvodu finanční krize dávají naši zákazníci přednost kratším a tím pádem levnějším časovým jízdenkám,“ dodal provozovatel skiareálu Klepáčov Prokop Šmirous. 

Vydatné lednové sněžení přineslo sníh do všech středisek a návštěvnost se tak rozdělila po celých Jeseníkách. Letošní zima však ještě nekončí a druhé nejvyšší české hory čeká příští týden další vlna lyžařů z Brna, které bude mít jarní prázdniny. „Jeseníky pro Brno představují v podstatě nejbližší lyžařskou destinaci. Hotely, ubytovny a další ubytovací zařízení jsou v podstatě na termín brněnských jarních prázdnin z velké části,“ řekl Jan Závěšický, ředitel Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu.

Také příští zima bude pro sportovce v Jeseníkách atraktivní. Čeká je totiž otevření o rok odloženého projektu obřího lyžařského střediska v Koutech nad Desnou. To by mělo zahájit provoz v zimní sezoně 2010/2011 a Jeseníky tak získají jedno z největších a nejmodernějších lyžařských areálů v celé České republice. Lyžaře na svahy Medvědí hory dopraví šestisedačková lanovka, kterou zatím u nás nedisponuje žádné jiné středisko. Jedna ze čtyř sjezdovek bude dokonce nejdelších v Jeseníkách – lyžaři pojedou bez přerušení celých 2300 metrů. „Momentálně jsou dokončeny zásadní terénní úpravy a hrubé práce, během roku budeme na stavbě pokračovat a otevřít bychom měli v průběhu listopadu, vše bude samozřejmě záležet na sněhových podmínkách,“ uvedl David Kestl z investorské firmy K3 Sport Olomouc.

V rámci zvyšování atraktivity Jeseníků pro turisty připravuje Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu řadu propagačních aktivit a je o ně zájem – vydané mapy zimních běžeckých tras jsou již rozebrány. „Chceme do Jeseníků dále přitahovat jejich fanoušky, ale také ukázat, že i době ekonomické krize, se vyplatí trávit dovolenou v Jeseníkách. U nás najdete dost silných a kvalitních zážitků za cenu, kterou si může dovolit v podstatě každý,“ předestřel širokou nabídku jesenických hor Závěšický. 
 I přes současné oteplení zimní sezona v Jeseníkách potrvá nejméně do konce března, hory na severu Moravy již tradičně disponují jednou z největších zásob sněhu.

/tz/