Letošní držitelkou ceny Dorothea von Stetten-Kunstpreis 2014 udělované v Německu, je česká umělkyně Eva Koťátková. Pětičlenná odborná porota složená ze zástupců německé a české výtvarné scény rozhodla o prvenství známé české umělkyně. Nominovaná díla včetně vítězného, budou k vidění v prostorách Kunstmuseum Bonn do 17. 8. 2014. Při této příležitosti připravilo České centrum Berlín debatu věnovanou tématu aktuální česká umělecká scéna a podpoří sólovou výstavu Evy Koťátkové v Schinkel Pavillonu, který se nyní stává jednou z nejsledovanějších uměleckých scén v Berlíně.

ZVÍTĚZILA KOŤÁTKOVÁ
Šanci získat cenu Dorothea von Stetten 2014 letos měla hned pětice mladých umělců z České republiky: Adéla Babanová, Petra Herotová, Eva Koťátková, Václav Magid a Jakub Nepraš.
Výsledky soutěže pro mladé umělce do 36. let byly vyhlášeny na slavnostním ceremoniálu konaném v Kunstmuseum Bonn. Vítězkou se stala Eva Koťáková. Odborná porota, která zasedla ve složení: Katinka Bock, držitelka ceny z roku 2012, Stephanie Bohn, sběratelka umění, Ondřej Chrobák, nezávislý kurátor, Catrin Lorch, novinářka a Rein Wolfs ředitel bonnské Bundeskunsthalle, se shodli na prvenství Koťátkové, která zaujala performativními instalacemi. Porota ocenila variabilitu skulpturálních vyjádření pro rozličné choreografie s mnoha odkazy na dějiny výtvarného umění, ale i tance a divadla.

MLADÉ ČESKÉ UMĚNÍ V BONNU
Spolu s dílem Evy Koťátkové mohou návštěvníci výstavních sálů muzea zhlédnout tvorbu dalších českých umělců, kteří se dostali do nejužšího výběru poroty. „Dorothea von Stetten-Kunstpreis letos poprvé představila svou novou koncepci, podle níž by se neměla jako ostatní německé umělecké ceny soustředit na německé umělce, ale klade si za cíl nacházet nové umělecké talenty v sousedních zemích", uvedl kurátor výstavy Christoph Schreier. Jako první přišlo na řadu Česko, kde vládne mladá a bohatá umělecká scéna. Výstava „Dorothea von Stetten-Kunstpreis 2014 - Mladé české umění" bude pro návštěvníky k vidění od 29. května do 17. srpna v Kunstmuseum Bonn a představí nejen vítězné dílo Evy Koťátkové, ale i práce dalších nominovaných: videoumělkyně Adély Babanové, kreslířky a konceptuální umělkyně Petry Herotové, konceptuálního umělce Václava Magida a Jakuba Nepraše, jež pracuje s videem a instalacemi. K výstavě vychází katalog s texty Jaroslava Anděla, Karla Císaře, Víta Havránka, Marka Pokorného, Noemi Smolik a Jiřího Švestky.

SRPEN VE ZNAMENÍ VELKÉ DEBATY O UMĚNÍ
Mladé české umění získalo postupně respekt německých odborníků. Nominace pěti českých umělců do renomované soutěže tento fakt potvrzuje. „Do soutěže o Dorothea von Stetten-Kunstpreis není možné se přihlásit a umělci musejí být nominováni nezávislými odborníky z oboru - letos tak bylo nominováno devět českých umělců, z nichž porota vybrala pět, jejichž dílo nyní vystavuje Kunstmuseum Bonn", vysvětluje Monika Štěpánová, ředitelka Českého centra Berlín, která se propagaci české kulturní scény v Německu zaměřuje již několik let. Právě zásluhou Českého centra Berlín se německá veřejnost seznamuje s tvorbou předních českých umělců. „Při koncepci programu vycházíme z dramaturgického plánu
a zároveň flexibilně reagujeme na aktuální události. Ocenění Evy Koťátkové v renomované německé výtvarné soutěži pro nás představuje podnět k realizaci debaty na téma aktuální česká umělecká scéna", dodává ředitelka berlínského centra. Diskuse s názvem Současná česká umělecká scéna se uskuteční 13. srpna 2014 v Kunstmuseum Bonn. České centrum Berlín zároveň podporuje sólovou výstavu Evy Koťátkové v Schinkel Pavillonu, který se nyní stává jednou z nejsledovanějších uměleckých scén v Berlíně. Českému umění v Německu se zkrátka daří.

DOROTHEA VON STETTEN-KUNSTPREIS 2014 Kunstmuseum Bonn uděluje již pošestnácté cenu Dorothea von Stetten, s níž je spojena finanční odměna 10 000 €. Ocenění je určené umělcům do 36. let, kteří dosud nejsou světově známí a tato cena by tak měla přispět k dalšímu rozvoji.

Obrazový materiál k výstavě je ke stažení na http://www.kunstmuseum-bonn.de/presse/

ČESKÁ CENTRA Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci ČR v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 22 zahraničních metropolí tří kontinentů. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová.

www.czechcentres.cz


(tz)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ČESKÁ CENTRA PRO OBLAST VÝTVARNÉHO UMĚNÍ

 Podporují účast českého zastoupení na významných mezinárodních přehlídkách, veletrzích a realizují doprovodné programy s designéry.

 Jsou partnery významných českých designových soutěží (Nový zboží, Czech Grand Design, Bienále Brno), vítězům cen zajištují zahraniční rezidenční stáže.

 Organizují výstavy, módní přehlídky, workshopy a další akce pro prezentaci českého designu ve světě.

 Iniciují a podporují projekty českých umělců v zahraničních galeriích.

 Ve vlastních výstavních prostorách prioritně představují současné výtvarníky s propojením na místní umělce a instituce.

 Podporují českou účast na mezinárodních veletrzích výtvarného umění a realizují doprovodné programy jako např. diskuse, workshopy apod.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 







f