fisaf jana havrdova portret 009Umíráme z lenivosti a trpíme nemocemi, jimž by se dalo vyhnout, pokud bychom se denně přiměli alespoň k půlhodince intenzivního pohybu. „Nedostatek pohybu nebolí, o to je zákeřnější. To znamená, že nemáme primárně informaci, že jsme se dostali pod nezbytně nutnou úroveň, kdy nám absence pohybu může způsobit zdravotní problémy.

Všichni víme, že je pohyb pro zdravý život nutný, ale přibližně každý 6. z nás pro to nic nedělá. Asi 10 % úmrtí ve světě je přitom přímo způsobeno nedostatkem pohybu a 33 % úmrtí je sekundárně navázáno na jeho nedostatek. Absence pohybu se tak stává pro naši populaci zásadním nebezpečím. Genotyp člověka se za desítky tisíc let z hlediska požadavků na pohyb nijak nezměnil – ty zůstávají stále stejné. Avšak zásadním způsobem se změnil náš životní styl – oproti našim předkům jsme totiž strašně zlenivěli. A za to teď tvrdě platíme – civilizačními nemocemi i předčasnými úmrtími v produktivním věku. Přitom asi čtvrtina těchto úmrtí by se dala oddálit přiměřeným pohybem.

A jak jsme na tom v porovnání s Evropou a dalšími zeměmi? „Bohužel, nemáme být na co pyšní, v porovnání s jinými evropskými národy se hýbeme jen velmi málo. Podle posledního průzkumu Eurobarometru se pouze 7 % Čechů věnuje pohybu a cvičení pravidelně a 46 % se mu nevěnuje vůbec. Kvůli nedostatku pohybu přibývá obézních lidí a zvyšuje se riziko civilizačních onemocnění,“ řekla Jana Havrdová, prezidentka České komory fitness a prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz, která také spolupracuje se zástupci sportovního sektoru, lékaři a odborníky na pohyb a pod záštitou Europe Active.
Geografické kulturní rozdíly v přístupu k aktivnímu životnímu stylu odhalila i studie Global Views on Exercise and Team sports od společnosti Ipsos Global Advisor z roku 2021. Vyplývá z ní, že v Turecku a Argentině uváděli lidé jako hlavní překážku sportování nedostatek peněz (33 %), zatímco občané Saúdské Arábie a Jižní Afriky horké počasí. Japonci tvrdí, že cvičit nechtějí. Nizozemci vyšli ze studie jako fyzicky nejaktivnější – téměř dvě hodiny denně se věnují pohybu.

(tz)