Nedělní večer jsem strávil u televizní obrazovky s Kráskou v nesnázích. Sledoval jsem příběh o mladé matce, která se svými dětmi řeší existenční problémy, a kouzelném podnikateli – emigrantovi ze slunné Itálie. Ve filmu se v moderních kulisách odehrává lehce intelektualizovaná červená knihovna, kterou kazí jen nejasný závěr. Hlavní hrdinka neví, zda ji plně uspokojí sladký život se šlechetným, bohatým mužem, jak stojí v pohádkách („…a žili spolu šťastně až do smrti“), nebo nevydrží bez dráždivého, obhroublého vztahu v primitivních domácích podmínkách.

Ctná, chudá dívka, zamilovaný továrník a jejich trnitá cesta k oltáři, to je klišé, které sice může dojímat i dnes, avšak ke skutečnému životu má hodně daleko. Ale sny a touhy provázejí každého, ať se nachází dole, nebo nahoře, dosáhl už celoživotního cíle, nebo je nenapravitelný břídil věčně v průšvihu.
Po pravdě, nezajímá mě dáma v nesnázích, jejíž hlavní snahou je zbavit se těchto nesnází. Zamýšlím se však nad tím, co chce úspěšná žena v dnešní společnosti? Po čem touží ředitelka české pobočky nadnárodního koncernu nebo multimilionářka, která vybudovala firmu vlastníma rukama, bez partnerovy pomoci, a teď už se může pohodlně vézt na vlně svého úspěchu? A musí ještě snít, když dosáhla uznání v práci, doma žije s milovaným manželem a na děti nemá ani pomyšlení, či její potomci se potýkají jen s běžnými úskalími puberty? Bude chtít úspěšná žena dosáhnout ještě lepších manažerských výsledků, získat ještě větší lásku svého muže a nebo už jí jsou všechny touhy na hony vzdálené, protože se její sny naplnily každodenní úžasnou skutečností?
Tu poslední možnost bych rovnou škrtl. Člověk, který dosáhne vrcholu Mount Everestu, nestráví zbytek života v papučích u hořícího krbu a neoddává se pouhým vzpomínkám. Jakási vnitřní síla ho žene dál, hledá další výzvy, aby je pokořil. Předpokládám, že ani obletovaná, velmi schopná žena v prestižních pozicích nepodlehne sebeuspokojení a nesloží ruce v klín. Avšak na co bude myslet a kam nasměruje své úsilí?
Rozhodl jsem se hledat odpověď v minulosti. Vždyť všechny události, které nám připadají nové, všechny rodící se konflikty a vznikající životní situace se už mnohokrát staly a z historie se můžeme poučit, jak dopadly a k čemu vedly. I moudří klauni Voskovec s Werichem nám radí: „…čtěte bibli, tam to všechno je“.  Ano, třebas biblický král Šalamoun, který se mohl prohlásit za vládce známého světa, pravil, že vše je marnost nad marnost. Legendární pražský rabín Mordechaj Maisel zase na smrtelné posteli tvrdil, že všechno je jinak. Už mnohem dříve pohádkově bohatý princ Sidhárta Gautama, později známý jako Buddha, opustil své postavení a majetek, aby získal něco mnohem víc. Co to však je to „víc“ a kde hledat?
Není snadné na tyto otázky najít odpověď, pokud se odmítnete zabývat duchovními naukami. Doporučuji, zkuste to, i když vás asi napadne, že moderní způsob života, problémy manažerek a podnikatelek nejdou s nějakou mystikou dohromady. Není to pravda. Naopak, velmi zaměstnaní a unavení lidé, na nichž leží ve firmě velká odpovědnost, se potřebují uvolnit, najít klid, duševní rovnováhu a zmobilizovat své duševní schopnosti. K tomu jim často pomáhají osvědčené praktiky, k nimž patří jóga a meditace, byť v inovované podobě. Díky těmto duchovním technikám se odpoutáte od svých myšlenek a ponoříte se do ticha své duše, kde sídlí pravá blaženost. V Americe, která vždy byla o kousek před ostatními, se už taková duchovní cvičení rozšířila a provádějí se i ve větších skupinách a pravidelně. To proto, že prokazatelně přinášejí žádoucí efekt. Zprostředkovávají neurotickým, přepracovaným šéfům a šéfkám dokonalé psychické uvolnění, přinášejí jim pocity zdánlivě bezdůvodného blaha a návaly opravdového štěstí.
Nemusíte být věřícím člověkem, který je přesvědčen o tom, že se v hluboké kontemplaci dotkl samého božství, z něhož vyšel a do něhož se navrací. Stačí jen ochota vykročit po chodníčcích, po nichž jsme se dosud z nejrůznějších důvodů nikdy nevypravili. Pokud překonáte první nechuť, lenost nebo obavu pouštět se na neznámé území a vstoupíte do vlastního nitra, dál už vás povede ona vnitřní síla, jež pohání člověka k dosahování vrcholů hor a v tomto případě k pronikání do skrytých hloubek k vnitřním pokladům ducha. Po takové očistné „koupeli“ se mysl dokáže lépe vypořádat s problémy ve firmě i s nástrahami partnerských vztahů. Výsledky pocítíte sami a budete dobře působit i na své okolí.
Před jedním rizikem vás však musím varovat. Kouzlu duchovního míru můžete propadnout tak, že už podnikání pro vás nebude prioritou. Zůstanete dlít myšlenkami v blaženosti transcendentálna a svět se pro vás stane neskutečný, jak říkají buddhisté, a budete veškeré počínání považovat, spolu s králem Šalamounem, za marnost nad marnost.
Pavel Kačer