MG 3504 Ing. Tomáš MilichMálokterá potravina je natolik univerzální jako vejce. Potřebujete teplou snídani? Uvaříte si vajíčko na měkko. Nestihli jste připravit ovesnou kaši s medem? Mohou být míchaná vajíčka, vaječná omeleta nebo zeleninový salát s vařeným vejcem. K tomu kousek žitného chleba a máte po starostech. Jedním z největších dodavatelů vajec na český trh je společnost OVUS – podnik živočišné výroby, spol. s r.o., která hospodaří na dvou farmách u Slaného, v Kvíci – Těhuli a ve Smečně. Ze skladu v Kvíci Těhuli putují na váš stůl vajíčka různých velikostí, barev, vlastností. Není totiž vejce jako vejce. Ale to naše pozorné čtenářky už vědí. Nač by rád tentokrát upozornil jednatel firmy Ing. Tomáš Milich, to se dozvíte na následujících řádcích:

Každý rok má svá předsevzetí. O splnění jakých by se ráda letos pokusila vaše firma?

Nápadů je hodně, musíme spíše zvažovat, jaký z nich se dá úspěšně převést do praxe a co přinese zákazníkovi. Neradi totiž slibujeme, raději plníme. V roce 2019 bychom rádi rozšířili svou spolupráci s dalšími obchodními řetězci, cílem je tedy zvýšit množství dodávaných vajec na český trh. Máme pestrý sortiment, včetně jedné delikatesy, která postupně vchází do povědomí náročnějších zákazníků, jsou to pod obchodním názvem Indiánská vejce.

Ale ne každý ví, kde se dají koupit...

Jednak, a jednak lidé netuší, že pocházejí právě od slepic, které jsou z našich velkochovů. Tedy že tyrkysová a bledě zelená vajíčka a vajíčka s čokoládově hnědou skořápkou, tedy vajíčka s takto zabarvenými skořápkami, snášejí slepice na hluboké podestýlce v halách s přístupem denního světla nedaleko Slaného. Koupit se dají například v síti prodejen Albert, Tesco, Globus a Kosik.cz.

Před vaším marketingem je tedy hodně práce. Jakým směrem půjdete?

Na propagaci této speciality jsme se hodně zaměřili v druhé polovině roku 2018 a letos pokračujeme. Přáli bychom si, aby se o Indiánských vejcích dozvědělo také co nejvíce výživových poradců, nutričních specialistů, sportovců, lékařů, protože tato vejce obsahují méně cholesterolu než běžná. Také bychom Indiánská vejce chtěli propagovat mezi hoteliéry či majiteli penzionů. Ti právě touto specialitou mohou zpestřit například snídaně svým hostům, mohou zaujmout... Ke zvýšení povědomí bychom rádi hojněji využívali i sociální sítě. Proto jsme navázali přátelskou komunikaci se dvěma blogerkami a rozjíždíme společné aktivity, během kterých právě tato vejce veřejnosti představujeme.
Také pokračujeme ve zveřejňování inspirativních receptů na svých webových stránkách. A zkusíme i štěstí v některých soutěžích laděných na podnikatelskomanažerskou notu.

 9251369Nedávno jste deklarovali, že máte ambice více zásobovat gastroprovozy, jako jsou školní jídelny, lázně, výrobny lahůdek. Daří se to?

Myslím, že ano. Pronikli jsme i na slovenský trh, kde je zájem o naše vejce v nálevu, která mají dlouhou trvanlivost. Používají se pro výrobu nejrůznějších salátů, ke zdobení chlebíčků, baget apod.

Inovace chystáte i ve svém velkochovu nosnic. Prozradíte, oč půjde?

Protože je konkurence na našem trhu vysoká, nerad bych čeřil vody. Koncept již máme a odpovídá nejnovějším trendům a požadavkům veřejnosti na komfort a pohodu slepic.

Říká se, že zvíře vycítí, zda je člověk v jeho blízkosti v pohodě. Co je na tom pravdy?

To mohu jen potvrdit. Proto se snažíme, aby právě toto naši pracovníci od zootechniků až po dělníky měli na paměti. Je to základ našeho řízení kvality jednotlivých procesů, které nespočívá jen v přesně naprogramovaném krmení, čištění, měření, počítání, regulace teploty, vlhkosti vzduchu. Zaměstnance vedeme k tomu, aby si uvědomovali zákonitosti přírody, podle toho se chovali a vnímali i svoji práci. Bouřlivé změny nebo efekty v halách nejsou ku prospěchu, to je stará pravda i zkušenost. Takže například novináři mají
zakázáno fotografovat.

Je znát větší poptávka po této superpotravině od doby, kdy se prokázalo, že vejce lidskému organizmu prospívají, a ne škodí, jak někteří pomýlení hlásali?

Určitě ano. Hlavně se dá také vypozorovat, že z běžných strávníků spadl stres z toho, že si již nemusí odpírat to, nač měli chuť a co bylo a je zdravé. Že se opět vejce doporučují konzumovat celá, nejen bílky, jak se kdysi tvrdívalo. Takže ano, lidé už zase mají vajíčka rádi.

ptala se Eva Brixi