podhNikdy nebudu odborník na bylinky, přesto se mi v tom nejlepším slova smyslu pletou již od dětství do cesty. V podobě mateřídoušky na louce za babiččinou zahradou, v podobě těch, které každé ráno snídám, ať už je to petrželka, pažitka, libeček, nebo jarní česnáček, pampelišky, listy lichořeřišnice, bazalky nebo koriandru. Je to takové moje zelené království, z něhož vycházím do dnů plných adrenalinu posílena tím, co mi příroda naděluje. Když trhám květy černého bezu nebo lípy, nevnímám na jaře nic jiného. Jen vůně, barvy, tvary. A do duše se mi vkrádá klid i odpočinek. Na čaj z máty, meduňky, kopřivy, tymiánu nebo kořene pampelišky nedám dopustit. Jsou to moji tiší přátelé, před nimiž smekám a jimž důvěřuji. Svou profesní dráhu poté, co přestala být učitelkou, bylinkám zasvětila Mgr. Jarmila Podhorná. Její firmu Naděje zná mnoho lidí, protože mnohým její bylinkové umění pomohlo nastartovat zdraví a vrátit úsměv na tvář. Po čase jsem se jí zeptala:

Naše životní tempo se zrychluje a nikdo neví, jak z toho ven. Co doporučujete na základě svých zkušeností a práce s bylinkami? Nakolik mohou prospět a čím nám jsou právě dnes užitečné?

V dnešní době náročné na jedince si lidé uvědomují, že musí udělat něco pro své zdraví – udržet dobrý stav organizmu. Hledají různé cesty ozdravění. jako jsou masáže, akupunktura a jiné, a také si uvědomují, že byliny jim mohou být prospěšné k udržení zdravotního stavu, a hlavně k prevenci civilizačních onemocnění.

Připravila vaše firma nějakou zimní novinku?

V poslední době se zaměřujeme na posilu imunity a tam nám mohou pomoci nejvíce tinktury z bylin ve spojení s betaglukanem (gemmoglukany) a některé z nových speciálních tinktur – Vilkakora-graviola, Kalisie-eleuterokok, a dále ty, které očišťují od bakteriálních zátěží (Chlamysan, Helmifit), od těžkých kovů (Aluven).

P7 černý rybízS jakými dotazy se na vás v poslední době obracejí ženy, zejména podnikatelky a manažerky? Co je trápí?

Především žádají pomoc při gynekologických záležitostech, protože psychika se většinou promítá do činnosti těchto orgánů, dále žádají o posilu nervového ústrojí a byliny zvyšující a udržující imunitu. Vždy je třeba na řešení těchto potíží působit komplexně a s ohledem na všechny složky, které se na problému podílí.

Myslíte si, že lidé zase začínají hledat rovnováhu mezi prací a odpočinkem?

Lidé se dnes snaží udělat něco pro regeneraci organizmu, a proto hledají cesty pro aktivní odpočinek.

Stále pořádáte přednášky a semináře pro laickou veřejnost i odborníky o tom, jak bylinky využívat, jak mohou sloužit člověku. Určitě prezentujete další poznatky ze své praxe stejně tak jako informace, které nám mohou být velmi užitečné... Můžete nám napovědět? Co třeba nevíme o kopřivě, pampelišce nebo třezalce?

Od počátku své činnosti se snažím seznámit veřejnost s účinky bylin na jejich organizmus. Přednášky dělám pro veřejnost, pro studenty vysokých škol, pro lékaře. Seznamuji je s účinky bylin, které znám jednak z odborné literatury, ale také, a to hlavně, hovořím o těch, kterým pomohly, a to je pro mne velice důležité, protože mi to dodává jistotu, že to, co dělám, je dobré a důležité. Rovněž čtyřikrát do roka dělám víkendový seminář pro lékaře, lékárníky, léčitele a vůbec pro lidi, kteří mají o byliny zájem. Zde se také často dozvídám o dalších účincích bylin, které jsem sama neznala, ale také získávám podněty na vytvoření nových speciálních tinktur. Takovými nejvíce využívanými bylinnými prostředky jsou např. topol na doléčení boreliózy, třezalka s protizánětlivými a zklidňujícími účinky, lichořeřišnice s antibakteriálním působením, pupeny černého rybízu s působením imunitním a protialergickým.

Přibývá lékařů, kteří s vámi spolupracují?

Spolupracuji od počátku s lékaři, v poslední době jich stále přibývá, a je mi ctí, že mohu poznatky o bylinách přednášet na lékařských a farmaceutických fakultách.

Významná je určitě zpětná vazba od uživatelů vašich tinktur, doplňků stravy, mastí. Sdělují poznatky o kombinaci preparátů, dávkování? Nabízí se nové zkušenosti, nad kterými přemýšlíte?

Pro mne je zpětná vazba velice důležitá. Od uživatelů se dozvídám o jejich poznatcích ať už na přednáškách, seminářích, nebo z e-mailů. Jsou pro mne velice přínosné a motivací k vytvoření nových produktů.

Ekzelup 100 ml 02Je o vás známo, že velkou váhu přikládáte také pozitivnímu myšlení, činorodosti, pracovitosti. Jak se to vše promítá do našeho zdraví?

Pozitivní myšlení je velice důležité i pro udržení dobrého zdravotního stavu. Psychika člověka je na prvním místě i při onemocnění. Je tedy potřeba udělat vše proto, aby se zlepšila, a zde jsou bylinné prostředky velice účinné, hlavně gemmoterapeutikum z lípy, bacopy, šišáku, a také tinktura z eleuterokoku někdy v tomto případě dokáže zázraky. Co se týče činorodosti a pracovitosti, jsou důležité i pro vyšší věk k udržení náležitého zdravotního stavu.

Nedávno jsem si přečetla, že největší hrozbou pro pracovní neschopnost bude deprese, kvůli které bude čím dále více lidí vyřazeno na čas z pracovního procesu. To je trochu odstrašující prognóza. Jak žít a nezbláznit se?

Dnešní způsob života, tempo, jsou někdy příčinou vzniku psychických onemocnění. Je proto třeba si vytvořit režim dne, kdy je dobré organizmus podpořit pohybem, a i dalším cílevědomým působením na jeho revitalizaci. V poslední době přibývá různých sportovních aktivit, při kterých lidé mohou relaxovat a posilovat organizmus. Důležitý je také pobyt v přírodě na čerstvém vzduchu.

Na druhé straně zastánců a vyznavačů zdravého životního stylu přibývá zejména mezi mladými lidmi. Vy sama jste profesí učitelka a dětskou duši velmi dobře znáte. Předáváte mládeži své zkušenosti, spolupracujete s nějakou školou a hledáte příznivce a pokračovatele, kteří by vše, co jste vybudovala, dále rozvíjeli, a hlavně si hledali cestu k využití bylinek a jejich úctyhodných vlastností?

Mladí lidé si uvědomují nepříznivý vliv uspěchaného způsobu života a hledají cesty k vytvoření režimu dne a snaží se o získání dalších možností k nastavení správného životního stylu. Vidím to na přednáškách i seminářích, že se zajímá čím dál tím více mladých lidí o nové přírodní poznatky, které by jim mohly přispět ke zlepšení jejich kondice.

otázky připravila Eva Brixi