Nupreme jak porazit unavu a probudit energii v 5 krocichBěhem jarního období dostává náš organismus zabrat. Po prvních měsících roku bývá vyčerpaný. Ale jakmile vysvitne sluníčko a dny se začnou protahovat, ordinujeme si většinou akčnější a náročnější program. To však může být zatěžkávací zkouška pro hladinu energie. Jak tedy tělu poskytnout podmínky a podporu, aby si našlo přirozenou rovnováhu a my překypovali vitalitou?


Krok č. 1: Naladit se na cirkadiálnní rytmus

Jedná se o jeden z druhů biorytmů, kterými se tělo přizpůsobuje řadě různých vnějších i vnitřních faktorů. Dal by se přirovnat k vnitřním hodinám, které řídí řadu procesů v těle a které mají své centrum ve žláze zvané hypotalamus. Jeden cyklus v rámci cirkadiánního rytmu trvá obvykle 20-28 hodin. Může se u každého mírně lišit. Je však nesporné, že výrazně reaguje na množství denního světla a faktory v prostředí jako teplota, atmosférický tlak, hustota vzduchu a další. Aby bylo možné cirkadiánní rytmus co nejlépe využít v náš prospěch, hodí se ho sladit s koloběhem dne a noci v dané oblasti, protože míra osvitu hraje tu vůbec nejzásadnější roli.

 M1A7698 2

Cirkadiánní rytmus ovlivňuje například usínání a vstávání. A spánek je tím nejkvalitnějším zdrojem regenerace, jež nám tělo dává. Takže je nasnadě začít s obnovou energie právě u něj správnou spánkovou hygienou. Jak na to? V pozdních odpoledních hodinách a večer se už nevěnujme žádnému intenzivnímu tréninku, mírná jóga nebo klidná procházka po večeři ale neuškodí.

Hodinu před spaním ze svého dosahu odstraníme všechny zdroje modrého světla. Připravíme ložnici tak, aby byla dobře vyvětraná a teplota v ní byla alespoň o 1,5 °C nižší než v prostorách, kde se zdržujeme většinu dne. Svůj prostor také dobře zajistíme proti průniku rušivého světla z vnějšího prostředí, například žaluziemi nebo zatemňovacími závěsy. Zbytečně před ulehnutím neholdujeme nadměrné konzumaci informací. Odkládáme i knížku. A pokud máme v dosahu partnera, nebo zvířecího kamaráda, klidně jim v době před spaním věnujme několik milých pohlazení, protože dotek i objetí zvyšují produkci oxytocinu, který uvolňuje stres a pomáhá snáze usnout a přispívá k celkovému zvýšení kvality i doby spánku.

Krok č. 2: Hýbejte se!

Nedílnou součástí zvyšování hladiny energie je pravidelný pohyb, nejlépe na čerstvém vzduchu a pod slunečnou oblohou. Nemusíme se vůbec nutit k tomu být šampioni v nějaké sportovní disciplíně, i mírná intenzita postačí k tomu, aby našemu tělu prospěla a přispěla k redukci stresu a lepšímu usínání i pozitivním dopadům na cirkadiánní rytmus. Jen pozor na příliš intenzivní sportování ve večerních hodinách, to může mít právě opačný efekt. Nejlépe je pohyb zařadit mezi desátou dopoledne a pátou odpoledne, pokud to pracovní vytížení dovolí.

Krok č. 3: Probiotika jsou v pitném režimu lepší než eneregtické drinky

Nupreme kombucha zeleny caj render webDodržování pitného režimu a dostatečný přísun tekutin umožňuje efektivnější vylučování škodlivin z těla. Promývají se více mezibuněčné prostory, ale také ledviny, které společně s játry patří mezi nejdůležitější orgány, jež zajišťují přirozené detoxikační procesy v těle. A když navíc sportujeme, je potřeba počítat podle intenzity ještě s nějakým pitím navíc, protože tekutiny také ztrácíte pocením.

Základem pitného režimu by měla být čistá voda, případně doplněná o přiměřené množství zeleného či bylinkového čaje. Pozor! Kávu řadíme spíše mezi pochutiny. Protože má silný diuretický účinek, servírujeme ji vždy i se sklenicí vody, abychom doplnili to, co naše tělo za nedlouho po šálku lahodného moku vyloučí.

A když by nás přepadla chuť na slazené nápoje nebo energetické drinky? Benefit pro tělo velký nemají. Ale hlavně k nim existuje zajímavější alternativa! Kombucha, fermentovaný nápoj ze zeleného čaje či Yerba maté od značky Nupreme, umí povzbudit organismus a vedle toho ještě pečuje o střevní mikrobiom. Právě prostředí ve střevech z velké části o hladině energie a vitality rozhoduje. A dokonce je to právě střevo, kde se tvoří až 90 % hormonu štěstí serotoninu.

A kolik tekutin přijmout? Ideální je odvodit množství od váhy. Na kilogram hmotnosti byste měli přijmout asi 40 mililitrů tekutin. Pro ženu o váze 65 kg to bude tedy kolem 2,6 litrů. Pro muže o váze 80 kg pak 3,2 litrů. Ledviny za hodinu dokáží zpracovat bezpečně až 0,75 litru tekutin.

Krok č. 4: Vitamíny a minerály hledejte v zelených (super)potravinách

Během jara se naskýtá skvělá příležitost začít těžit z právě rašící vegetace: obsahuje spoustu vitamínů, enzymů a hlavně chlorofyl. Objevují se zelené bylinky jako medvědí česnek, pažitka, naťová cibulka, divoká zelenina jako žabinec, potočnice, česnáček. Na zahradě už rostou polníček, rukola, špenát. Je vhodná doba také konzumovat klíčky, které jsou bohaté na makro i mikroživiny. Naklíčit můžeme nechat semena póru, mungo fazolí, čočky, vojtěšky a řeřichy.
Někdy je ale obtížné ve stravě zkonzumovat optimální množství těchto darů přírody. A tak můžeme tělu některé živiny dodat také prostřednictvím doplňků stravy. Chlorella, spirulina a mladý ječmen se řadí mezi superpotraviny a někdy se jim říká také supergreens a najdeme je také v nabídce Nupreme.

Spirulina, hodná modrozelená sinice, je velice bohatá na bílkoviny, například aminokyseliny tyrosin a fenylalanin. Právě bílkoviny do značné míry rozhodují o celkové energetické bilanci organismu. Hrají svou roli při zvládání hladu a přispívají v kontrole návalů nejrůznějších chutí. Dále obsahuje zajímavé množství karotenoidů, jódu, kyseliny listové, vitamínu B6 pro harmonii nervové soustavy, vitamínu B2 a železa, které pomáhají redukovat únavu a podporují krvetvorbu.

Nupreme chlorella spirulina jecmen render webChlorella patří mezi tělu prospěšné sladkovodní řasy, jejichž stěna je tvořena speciálním druhem vlákniny, který na sebe v trávicím traktu dokáže nabalit řadu odpadních látek včetně těžkých kovů. Funguje společně s dalšími zdroji vlákniny zkrátka jako štětka, která kartáčuje střeva zevnitř. Chlorella patří mezi významné zdroje vitamínu B12, který je ve stravě vegetariánů a veganů málo zastoupený. B12 má ale velký vliv na psychickou pohodu a přispívá k redukci vyčerpání. I v této superpotravině najdeme velké množství železa. Ale to nejzajímavější je obsah chlorelového růstového faktoru (CGF) v této řase. Zatím je stále pod drobnohledem vědců, ale některé studie už naznačují, že by při obnově a růstu buněk mohl chránit jejich DNA.

Nejsilnější pákou na únavu a chybějící vitalitu je v mladém ječmeni přítomnost vitamínu C a B6. U této kombinace látek je totiž dokonce jejich pozitivní vliv na hladinu energie klinicky potvrzen. Chlorofyl je pak anti-agingovým elixírem, který navíc přispívá k harmonické funkci imunitního systému.

Krok č. 5: Optimistickou náladu vám zprostředkuje tělo samo, když...

Nejlepší na uvedených možnostech je, že v důsledku přispívají také k dobrému psychickému rozpoložení. Přesně k tomu stavu, kdy má život ten správný drive a můžeme si ho užívat naplno.

(tz, red)