České domácnosti mají stále značné rezervy v rozumném zacházení s financemi. Více než třetina z nich je v přímém ohrožení dluhové pasti. Nejčastějšími důvody nevyrovnaného hospodaření jsou přílišné zadlužování, držení úspor na nevhodných finančních produktech a překvapivě také nevěra jednoho z partnerů. Vyplývá to z průzkumu Ery.

„Nepříliš uspokojivý stav financí v českých domácnostech je často zapříčiněný také nedostatečným zájmem obou partnerů o správu společných peněz," vysvětlil Aleš Pospíšil, výkonný ředitel Řízení segmentů Poštovní spořitelny.

Jak nejčastěji hospodaříme:
• Vše je naše - tento model využívá 37 % domácností, je velmi otevřený model, ve kterém platí, že rodina považuje všechny finance za společné a využívá pouze jeden účet.
• Moje je moje - striktně oddělený systém hospodaření, který je typický pro partnery, nebo několikátá manželství a funguje v něm 41 % českých domácností.
• Spolu na dvou účtech - model, který je spíše neobvyklým, vzniká z historických, nebo bezpečnostních důvodů a v Česku jej využívá 13 % domácností.

Ukázalo, že většina z nás si raději se svými penězi nakládá dle svého uvážení. To má ale dříve či později na domácnost zničující dopad, neboť prvek společného rozhodování je v rodině velmi důležitý.

Co ohrožuje rodinné finance:

1. Když nemám, půjčím si

Ačkoli je míra zadlužení českých domácností nižší, než je běžné na západě, předluženost ohrožuje již mnoho domácností. Předlužená domácnost je taková, které splátky na dluhy činí více než polovinu příjmů po odečtení nezbytných výdajů.

2. Co mám, to utratím a co zbyde, schovám pod matraci

Více než třetina českých domácností nemá žádnou finanční rezervu, hrozí jim tak potencionální dluhová past. Pokud již něco ušetří, neví, kam peníze uložit, aby jim přinesly další výnos. Každá rodina by měla mít alespoň základní spořící produkty, jakými jsou např. životní pojištění, stavební spoření nebo alespoň spořicí účet.

3. Zálety a tajná dostaveníčka

nevěra jednoho z partnerů je dalším překvapivým ohrožením rodinných financí, že se jedná o malé procento lidí? Omyl, průzkum ukázal, že třetina lidí žijícím v dlouhodobém partnerském vztahu má s nevěrou zkušenost a po padesátce je to dokonce polovina. Ačkoliv se nevěrní partneři snaží za svůj „zálet" ušetřit, dosahují náklady na milenku či milence značných částek. Platby za telefony, dárky, restaurace, kulturní akce nebo dokonce za soukromí, jako jsou azyly pro milence, penziony či hotely, se nejčastěji pohybují kolem 2 500 korun měsíčně.

„Nevěra se tak může významným způsobem podepsat na kvalitě a rovnováze rodinných financí, neboť představuje polovinu výdajů, které české domácnosti průměrně vynaloží na potraviny a bydlení," varoval Aleš Pospíšil z Poštovní spořitelny. Dokonce i u jedinců, kteří za svůj mimopartnerský vztah utrácejí minimálně, dosahuje roční útrata za nevěru částky nad 20 tisíc korun, za což se dá pořídit zahraniční zájezd pro dvě osoby.

(tz)