Před komerčním sběrem hub a lesních plodin a jejich následným prodejem u silnic nebo do výkupen varuje organizace PEFC ČR, která dohlíží na trvale udržitelné hospodaření v lesích. Prodej nasbíraných lesních plodin je podle PEFCu nelegální a nadměrný sběr navíc nebezpečně zatěžuje lesy a jejich ekosystémy.

„Trend je jednoznačný, počet komerčních houbařů a sběračů narůstá. Nechceme se dostat na úroveň Ruska nebo Polska, kde komerční houbaři drancují lesy, takový vývoj je nebezpečný a může ohrozit české ekosystémy," tvrdí Stanislav Slanina, výkonný ředitel organizace PEFC Česká republika (Program for the Endorsement of Forest Certification).
PEFC také upozorňuje, že média sama navádějí lidi, aby si sběrem lesních plodin přivydělávali (například Česká televize dne 25. července v pořadu Události odvysílala reportáž o houbařce, která si každoročně přivydělává sběrem hub na dovolenou). „Média však neinformují o druhé straně mince: zákon dovoluje sbírat lesní plodiny pouze pro vlastní potřebu. Pokud člověk nasbírá plody a houby na území lesa, který mu nepatří, neměl by je podle zákona dále prodávat," řekl Stanislav Slanina a dodal: „Ohleduplné houbaře velmi vítáme, protože sběr hub a ostatních lesních plodů je jednou ze základních mimoprodukčních funkcí lesů."
V loňském roce se výkupní ceny čerstvých hub pohybovaly podle druhů od třiceti až do sedmi set korun za kilogram a Češi nasbírali lesní plody v hodnotě asi 6 miliard korun, z nichž část zpeněžili. Ceny navíc každoročně rostou a tak je pro více a více lidí zajímavé, sběrem hub nebo lesních plodů přilepšit domácímu rozpočtu. Za hlavní problém Stanislav Slanina považuje skutečnost, že komerčně orientovaní sběrači jsou často bezohlední a relativně snadný zisk snižuje jejich zodpovědnost vůči lesům.
Část vykoupených hub zpracuje český potravinářský průmysl, většina ale míří na jih Evropy, především do Itálie. Tam si jídlo bez hub snad ani nedovedou představit, sami Italové ale na houby moc nechodí. Rádi si připlatí za to, že je za ně nasbírají houbaři v Polsku, Rusku a teď už i v Česku
O organizaci PEFC
PEFC (Program for the Endorsement of Forest Certification) je celosvětově nejrozšířenější systém certifikace trvale udržitelného hospodaření v lesích. Certifikace lesů, lesního hospodářství a dřevozpracovatelského průmyslu je dobrovolným nástrojem, který podporuje úsilí směřující k dosažení trvale udržitelného hospodaření v lesích a zároveň usiluje o zlepšení všech funkcí lesa ve prospěch životního prostředí člověka. V ČR je již více než 70 % rozlohy všech lesů certifikováno systémem PEFC.

Zákon č. 289/1995 (Lesní zákon) §19, odst. 1:
Každý má právo vstupovat do lesa na vlastní nebezpečí, sbírat tam pro vlastní potřebu lesní plody a suchou na zemi ležící klest. Při tom je povinen les nepoškozovat, nenarušovat lesní prostředí a dbát pokynů vlastníka, popřípadě nájemce lesa a jeho zaměstnanců.
Zákon č. 289/1995 (Lesní zákon), §20, odst. 1:
V lesích je zakázáno
a) rušit klid a ticho,
b) provádět terénní úpravy, narušovat půdní kryt, budovat chodníky, stavět oplocení a jiné objekty,
c) vyzvedávat semenáčky a sazenice stromů a keřů lesních dřevin,
d) těžit stromy a keře nebo je poškozovat,
e) sbírat semena lesních dřevin, jmelí a ochmet,
f) sbírat lesní plody způsobem, který poškozuje les,
g) jezdit a stát s motorovými vozidly,
h) vstupovat do míst oplocených nebo označených zákazem vstupu,
i) vstupovat do porostů, kde se provádí těžba, manipulace nebo doprava dříví,
j) mimo lesní cesty a vyznačené trasy jezdit na kole, na koni, na lyžích nebo na saních,
k) kouřit, rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně a tábořit mimo vyhrazená místa,
l) odhazovat hořící nebo doutnající předměty,
m) narušovat vodní režim a hrabat stelivo,
n) pást dobytek, umožňovat výběh hospodářským zvířatům a průhon dobytka lesními porosty,
o) znečišťovat les odpady a odpadky.

(tz)