Český umělec Jan Kaláb zastupuje svou instalací Casa Nostra Českou republiku na Mezinárodní přehlídce architektury a designu (International Architecture and Design Showcase), kterou společně s Britskou radou, Architektonickou nadací a dalšími 30 národními kulturními instituty a ambasádami připravilo České centrum Londýn. Přehlídka je součástí Londýnského festivalu 2012, kterým vrcholí londýnská Kulturní olympiáda.

Ladislav Pflimpfl, ředitel Českého centra Londýn, uvedl: "Casa Nostra je již druhým dílem Jana Kalába, předního českého streetartového umělce, které budou mít Britové možnost shlédnout v rámci Czech Open 2012, české kulturní sezóny v Londýně. Hravé sídliště v Kalábově pojetí, které bude k vidění v Českém olympijském domě, se tak připojuje k jeho interpretaci Kupkova obrazu Amorfa - Dvoubarevná fuga v projektu Kupka al Fresco, jenž byl realizován podél frekventované stezky vedoucí k olympijskému stadionu."

Mezinárodní přehlídka architektury a designu
Mezinárodní přehlídka architektury a designu (21. června - 23. září 2012) je tříměsíční sezónou, která vznikla ve spolupráci více než 30 národních kulturních institutů a ambasád pod vedením Britské rady a Architektonické nadace.
Partnery jsou Londýnský festival architektury a Londýnský festival designu. Série výstav, instalací a přednášek spolu s projekty jednotlivých zemí, vytváří platformu pro mezinárodní debatu o architektuře a designu. Sezóna je součástí Londýnského festivalu 2012, kterým kulminuje Kulturní olympiáda.

Jan Kaláb: Casa Nostra

„Objekt Casa nostra je takové zmenšené sídliště, kde domy prostupují červené kónické roury. Je to urbanistická chobotnice, která se roztahuje pomocí chapadel. Z okna nejvyššího domu vede chapadlo do domu nižšího a tak dále. Tak jako ve skutečnosti. Domy se sice staví od základů, ale vždycky musí dát někdo za oknem uvnitř již postavené budovy impuls k postavení další. Ta abstraktní myšlenka, to je to červené chapadlo. To symbolizuje život a pokrok."

Kalábův objekt Casa Nostra vznikl původně pro výstavu Metropolis v českém pavilonu při světové výstavě EXPO 2010 v čínské Šanghaji. Casa Nostra ideálně naplňuje téma Londýnského festivalu architektury, kterým je pro letošek ‘hravé město' - město otevřené novým myšlenkám a návštěvníkům.

Jan Kaláb (Point)
Jan Kaláb, jeden z předních českých streetartových umělců, pracuje s graffiti již od svých 15 let. Zabývá se nejen klasickým graffiti, ale tvoří i streetartové objekty rozličných formátů. V roce 2001 posunul hranice graffiti a stal se jedním z prvních autorů 3D graffiti na světě. Absolvent Akademie výtvarných umění je také autorem maleb na chodnících a dráčků Pointíků, které umístil na římsy desítek budov. Mezi nezapomenutelné práce patří pomník obětem graffiti, který v roce 2007 umístil na jednom z frekventovaných míst Prahy. Jeho tvorba se v posledních letech přesunula z části do galerií. Jan Kaláb se v Británii poprvé představil v Manchesteru v roce 2004, kdy pro Cathedral Gardens vytvořil projekt Objectivity. Jeho streetartové dílo inspirované obrazem Františka Kupky Amorfa - Dvoubarevná fuga je součástí projektu Kupka al fresco, který je ke spatření až do konce letních olympijských her v Londýně.

Kupka al Fresco
12. září 2012, Islington, Londýn
Obraz Františka Kupky Amorfa - Dvoubarevná fuga z roku 1912 inspiroval české streetartové umělce Pointa (Jana Kalába), Paster Oner (Zdeněk Řanda) a jejich britského kolegu Inkieho. Při příležitosti LOH vytvořili trojici velkopološných, streetartových, výtvarných děl reflektujících Kupkův obraz. Vytváří se tak prostor pro pomyslný dialog mezi českým a britským uměním.

Více informací:
www.czechopen2012.com, www.czechcentre.org.uk
www.czechcentres.cz


ČESKÁ CENTRA
Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci ČR v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 21 zahraničních metropolí 3 kontinentů. Realizují výstavy, filmové přehlídky, kurzy českého jazyka, literární akce, scénická vystoupení, zahraniční rezidenční stáže a press tripy, street akce, podporují českou účast na mezinárodních festivalech a veletrzích kreativních průmyslů, zprostředkovávají kontakty a organizují další programy na podporu mezinárodní spolupráce, které ročně v celé zahraniční síti čítají přes 3000 akcí a oslovují více než 1,5 mil. návštěvníků ve světě.

(tz)