hotely_zdroj-TopFly-cz.jpgV černomořské oblasti Turecka je zvýšený počet klíšťat; Turecká riviéra přesto patří mezi jednu z nejbezpečnějších oblastí s vysokou úrovní služeb.

Češi by si při cestě do Turecka měli dát pozor na černomořskou oblast kvůli výskytu infikovaných klíšťat. Důvodem je podle českého ministerstva zahraničních věcí vyšší počet nakažených konžsko-krymskou krvácivou horečkou. Mezi nemocnými nejsou turisté. Cestovní agentura TopFly.cz, specialista na Turecko, na dotaz sdělila, že se to netýká turistických letovisek, jako je např. Turecká riviéra.

Na Turecké riviéře je bezpečno. „Turistům doporučujeme cestovat do oblasti Turecké riviéry a Pamukkale, kde je dostačující ochranou používání repelentů proti hmyzu. Ochrana se také zvyšuje očkováním," ubezpečil Ján Fignár, Destination Manager společnosti TopFly.cz. V případě cestování do severních oblastí se osvědčí použití insekticidů, ochranných pomůcek a dodržování dalších doporučení k ochraně před přisátím klíšťat.

Výskyt v severních oblastech v okolí Černého moře
Vzhledem k vyššímu počtu případů nakažení konžsko-krymskou krvácivou horečkou v oblasti Kastamonu, varuje ministerstvo zahraničí na svých internetových stránkách a důrazně doporučuje českým turistům při cestách do všech černomořských provincií Turecka, včetně výše položených oblastí, dbát zvýšené opatrnosti a vhodným způsobem se chránit proti napadení klíšťaty, která nemoc přenášejí.
Důvodem pro obavy je výskyt této horečky v provinciích na severu (Kastamon, Tokat a Corum). Jednalo se o onemocnění výhradně místních pastevců a chovatelů dobytka.

Ochrana před klíšťaty
1) Správně a účinně používat repelenty: na 2-4 hodiny přímo na kůži, při delším pobytu impregnovat oděv. Zakoupit je možné je v ordinacích cestovního lékařství nebo lékárnách či prodejnách outdoor vybavení.
2) Vyhýbat se oblastem s výskytem krve sajícího hmyzu.
3) Pohyb ve volné přírodě omezit na denní dobu.
4) Včas a správně ošetřit místo kousnutí: přisáté klíště co nejdříve zakápnout dezinfekčním roztokem a poté odstranit, nedotýkat se klíštěte rukou, po odstranění ránu dezinfikovat.
5) Používat mechanické ochranné prostředky: moskytiéra, světlý oděv dobře zakrývající nohy i ruce, pevná obuv, kterou je možné impregnovat repelentem.
6) Sledovat zdravotní stav i po opuštění oblasti, navštívit lékaře.
7) Použít insekticidy ke zničení hmyzu: aplikovat do místnosti či stanu, na moskytiéry či oděv.

Turecko je nyní na vrcholu zájmu turistů
Ačkoli dovolenková sezona teprve začala, zaznamenala oproti loňsku cestovní agentura TopFly.cz zvýšené prodeje až o 15 %. Mezi prodanými zájezdy cestovní kanceláře TopFly.cz do Turecka vedou kombinované pobytově-poznávací a eurovíkendy. Tyto pobyty odrážejí současný trend. Největší zájem je o pobyty na Turecké riviéře spojené s pobytem v termálních lázních a výletem do Pamukkale v jihozápadním Turecku. Hitem posledních let jsou i výlety spojené s nákupy. Například do Istanbulu.

Více informací na našich kontaktech nebo na http://www.topfly.cz/ .

O společnosti TopFly.cz
Cestovní kancelář vlastněná výhradně českými majiteli. Specializuje se na zimní dovolenou (lyžařské zájezdy do Rakouska a Itálie) a na Tureckou riviéru - pobyt u moře spojený s výletem na Pamukkale a pobytem v termálních lázních. Nabízí také eurovíkendy v Istanbulu. Více najdete na webových stránkách http://www.topfly.cz.

O konžsko-krymské horečce
Konžsko-krymská krvácivá horečka je virového původu. Tento virus byl poprvé izolován v Kongu. Z této oblasti pochází i část jména. Přenašečem jsou především klíšťata. Délka inkubační doby plyne z toho, jakým způsobem k nakažení dojde. Pokud je to z důvodu kousnutí klíštěte, trvá inkubační doba jeden až tři dny. Při kontaktu s nakaženou krví se délka doby prodlužuje na pět až šest dní, nejdéle devět. Nemoc se projevuje horečkou a zimnicí, bolestmi hlavy, beder, zvracením a celkovým vyčerpáním. Po výskytu příznaků se doporučuje ihned vyhledat lékařskou pomoc.

(tz)