Je téměř klišé říkat, jak těžké je pro ženy skloubit dohromady profesi a rodinu. Mluví-li se o tom, neznamená to však, že řešení bývá na dosah a stres z toho plynoucí odejde znepokojovat někoho jiného. Americký poradce a kouč Timothy Gallwey už dlouhá léta pomáhá lidem dosáhnout vnitřní stability pomocí metody Inner Game (vnitřní hra). Společně s lékaři Eddem Hanzelikem a Johnem Hortonem o tom napsali knihu - Zvládněte stres metodou Inner Game. V čem spočívá kouzlo této vnitřní hry, a jak pomáhá v konkrétních situacích?

Jak se projevuje Tvůrce stresu?
Podle T. Gallwey většina z nás v sobě nosí dvě Já. První Já na sebe kupí jednu vrstvu soudů a obav na druhou. To je Tvůrce stresu. Místo Tvůrce stresu bychom mohli říci strach, obavy, nevědomost, ignorance. Jeho hlas k nám například promlouvá: „Tohle nedokážu...Na to už fakt nemám..." Tvůrce stresu vynáší soudy s takovou autoritou, že jeho slova chybně přijímáme jako přesné a korektní hodnocení.

Schopnost uvolněného soustředění a větší kontrola nad svým životem
Timothy Gallwey během letité spolupráce s uznávaným internistou Eddem Hanzelikem poznal, že lidé disponují obdivuhodnými skrytými schopnostmi, které jsou jim vrozené. Dá se říci, že to je naše druhé Já. Jestliže se člověk dokáže s touto silou spojit, napojí se na energii uvolněného soustředění, je spokojenější a úspěšnější v osobním i profesním životě. Chceme-li čerpat tuto vnitřní sílu, klíčem je zbavit návyků prvního Já. To nebývá snadné. Nástroje vnitřní hry (inner game) pomáhají, a nejen manažerům, vytvořit si nové návyky a získat tak větší kontrolu nad svými životy.

Co jsou naše kořeny stability? Co tvoří náš vnitřní štít stability?
Představme si náš život jako strom; vše co nám dává rovnováhu, jsou kořeny. Lidé často uvádějí rodinu, kariéru a přátele. Tyto důležité složky našich životů jsou ve vnějším světě, nemáme je plně pod kontrolou, mohou se měnit v čase. Pak máme tzv. vnitřní zdroje. Ty nám mohou pomoci, ať se ve světě kolem nás děje cokoliv. Mohou to být: vlastnosti, které se nám na nás zamlouvají. Vlastnosti, kterými se vyznačují naše děti. Vlastnosti, které obdivujeme u druhých lidí.
Vlastnosti, kterých si lidé na sobě nejvíc váží, jim pomáhají získat nadhled přijmout skutečnost, jaká je, a vypracovat taktiku dalšího postupu. T. Gallwey ve své knize uvádí ty, o které opírá se i on - jasné uvažování, naděje, pochopení, vnímavost a odvaha. Mohou to být ale i humor, tvořivost, vůle vybrat si a další. Gallwey navíc přinesl lidem i další metody k lepšímu překonávání stresu.

Naše tělo není uzpůsobeno na permanentní boj
Edd Hanzelik se kterým Timothy Gallwey úzce spolupracuje, má také bohaté zkušenosti ze své lékařské praxe, kdy pozornější vnímání kvalit vlastního života a díky tomu zmírnění stresujících faktorů významně ovlivnilo zdraví lidí.
Muži, ale i některé velmi zaměstnané ženy žijí v mylném domnění, že permanentní stres jim pomáhá podávat špičkové výkony. Opak je pravdou. Lékaři už dávno zjistili, že naše tělo není přizpůsobeno permanentní pohotovosti, a i když jsou mezi námi lidé, kteří se chlubí tím, že nemají čas si udělat čas na sebe, tak přeřazování na nižší stupeň je naprostou nutností, abychom se nezhroutili.
Jednou k tomuto internistovi přišla do ordinace pacientka Ráchel, která trpěla nadváhou. Proto se její myšlenky točily stále kolem tohoto tématu, zkrátka nemyslela si o sobě nic pěkného. Edd Hanzelik jí tehdy poradil, aby se nepokoušela tyto myšlenky vypnout, ale přestala si jich všímat. Vysvětlil jí: „Vypnout negativní uvažování není snadné, protože probíhá neustále. Můžete ho ale rozpoznat a rozhodnout se, zda mu budete věnovat pozornost a přijmete myšlenky, které vám nabízí, za své - nebo ne. Je možné se na vše podívat s odstupem a říci si: Souhlasím s tím? Je to v mém nejlepším zájmu?
Zdravotní problém, může vzniknout, i pokud zapomeneme na to, co máme rádi a skutečně chceme, což byl případ jedné vytížené podnikatelky, která měla neustále nějaké zdravotní obtíže. Háček byl v tom, že se celé dny starala o hladký chod firmy a vzdala se toho, co měla v mládí ráda. Tedy hudby. V momentě, kdy začala čistě pro radost hrát s jednou hudební skupinou, se její zdravotní stav zlepšil.

Využití nástrojů inner game v životě
Nestíhám, říkají si neustále ženy v poklusu. Jak zvládnout každodenní spoustu pracovních úkolů, mít čas, sílu a energii věnovat se dětem, o tom, kde vzít čas na sebe ani nemluvě.

Udělejte stop
Timothy Gallwey o stresu říká. „Mnoho lidí se ve stresu chová jako kulečníková koule, do níž narazila koule jiná. Něco je pošťouchne a oni se dají do pohybu. Ne tam, kam chtěli, ale kam je odrazil nenadálý náraz. Aby mohl manažer lépe zvolit směr, kam chce jít, měl by se i v tom největším chaosu zastavit. Stop umožňuje člověku podívat se na situaci s odstupem, přemýšlet co na té záležitosti v něm vyvolává stres. Jaké jsou priority a překážky? Uspořádat si myšlenky, udělat si plán. Pak je nutné pokračovat v krocích, ale s jasnějším pochopením toho, co se děje. Mohou to být malá stop trvající několik minut, ale i den, který si vyhradíte jenom pro sebe. Že je to ztráta času? Nikoliv. Permanentní plnění úkolů v práci či péči o rodinu se podobá situaci na bitevním poli. Michal Ondráček ze společnosti Koučink Centrum připomíná ještě jeden příměr Timothy Gallweye a vysvětluje: „Pokud se bez rozmyslu vrháme do plnění úkolů, které se na nás valí, tak stejně jako v pomyslné bitvě mácháme zuřivě mečem, ale nemáme ani představu, jaká taktika by byla nejlepší, zda bychom mohli někoho pozvat na pomoc, a už vůbec netušíme, jestli právě tento úkol je ten, který má prioritu. Pokud na chvíli obraz zastavíme - jako když se v kině přetrhne film - máme šanci získat odstup a uvědomit si, jaké kroky a jak po sobě je udělat, co nebo koho potřebujeme pro snadnější plnění úkolů a uvědomit si i dlouhodobou taktiku. Tato STOP se mohou týkat různých oblastí života.
• STOP na začátku a na konci každého dne.
• STOP pokaždé, když jste lapeni v nevědomém hybném momentu a ztrácíte kontrolu nad děním.
• STOP před tím, než vyzvednete dítě ze školy, abyste se mohli zamyslet, jaký smysl dáte času strávenému s ním.
• STOP před tím, než zajdete s partnerem na večeři, abyste se mohla zamyslet, o čem s ním chcete mluvit.

Tři otázky o míře kontroly
Ve stresu míváme pocit, že se věci řítí někam samospádem, cítíme se být vlečeni událostmi. Vyplatí se zastavit se a položit si tři jednoduché otázky:
• Co v této situaci nemám pod kontrolou?
• Co se momentálně pokouším kontrolovat?
• Co bych mohl kontrolovat, ale momentálně to nedělám?

Chceme-li mít pod kontrolou to, nač nemáme vliv, nevidíme to, s čím můžeme něco udělat.

Transpozice
Někdy skutečně nemáme věci úplně pod kontrolou, protože patří do sféry vlivu jiného člověka. Pak je dobré se takříkajíc nasoukat se tak trochu do jeho kůže a zkusit si s tímto vědomím položit tři jednoduché otázky:
• Co si myslím?
• Co cítím?
• Co chci?

Protože jestliže lépe porozumíme motivům druhých lidí, máme větší šanci se s nimi jednodušeji domluvit.

Jsem generální ředitelka svého života
Je to nástroj, který lidem pomáhá získat větší kontrolu nad svou prací i životy. T. Gallwey na seminářích lidem navrhuje: Představte si, že jste generálním ředitelem svého života. Jste to vy, kdo výlučně rozhoduje o poslání, produktech službách, způsobu jednání, hodnotách a prioritách korporace vašeho života. Vyplatí se svolat poradu své správní rady a zaměstnanců; tím, kdo určuje program jednání, jste vy, nepostupujte své křeslo viceprezidentovi pro oblíbenost, viceprezidentovi pro úspěch... Všechny otázky, které můžete jako generální ředitel svého života sama sobě položit, jsou obsaženy v knize T. Gallweye, Edda Hanzelika a Johna Hortona. Zvládněte stres metodou Inner Game. Jako příklad zde uvádíme otázky, které se týkají tzv. akcií vašeho života:

1. Kdo vlastní akcie vaší korporace?
Sestavte si seznam vlastníků akcií vaší korporace - lidí, kteří mají vlastnický zájem na vašem životě, kteří mají hlas při rozhodování, která děláte. Určete hodnotu jejich vlastnictví. Vlastní většinu vašich akcií váš šéf, životní partner, jiní lidé? Možná to ale nejsou lidé, držiteli jsou různé aktivity a představy.

2. Za co jste své akcie prodali?
Za přijetí, oblíbenost, souhlas, sympatie, peníze, lásku, potěšení, nebo příjemné pocity?

3. Jak můžete své akcie vykoupit zpět?
Zvolte si oblast, kde si myslíte, že jste prodali příliš mnoho akcií, a sestavte seznam kroků, které podniknete, abyste je získali zpět.

Tato metoda je trochu pro odvážné, protože nás nutí podívat se na věci jasnějším pohledem, nicméně víme-li, jak na tom jsme, můžeme s tím něco dělat. Inner game nabízí jiný pohled na zacházení se svým vnitřním světem. Je to místo, které máme nejvíce pod kontrolou. Můžeme si vybírat své postoje k situacím, své komentáře k dění a své kroky jak čelit nástrahám života.

Zdroj informací uváděných v tomto textu: kniha W. Timothy Gallwey, Edd Hanzelik, John Horton: Zvládněte stres metodou Inner Game, nakladatelství MANAGEMENT PRESS. V případě zveřejnění citací z této knihy prosíme o uvedení zdroje.

(tz)