P1010784.jpgLidé, kteří to myslí vážně s ochranou životního prostředí a trvale udržitelným rozvojem, se znovu obracejí s nadějí k přírodním zdrojů. V tradičních surovinách může moderní průmysl najít vhodné alternativy k syntetickým látkám a ropným produktům. Velký návrat nyní zažívá zapomenuté konopí, jehož přednosti objevují nejen potravináři, farmaceutický a kosmetický průmysl, ale i výrobci barev a laků.

U nás se technické konopí, které v době největšího rozkvětu zaujímalo desetitisíce hektarů zemědělské půdy, přestalo pěstovat a zpracovávat koncem osmdesátých let minulého století. Ale už po deseti letech se do Česka znovu navrací a přesvědčuje o svých mimořádných a nenahraditelných kvalitách.
„Díky obsaženým látkám je konopí cenným prostředkem při léčení řady nemocí užívaných jak v lidovém, tak v moderním lékařství. Bohaté je také technické využití této rostliny,“ uvedl Václav Říha, jednatel HEMP PRODUCTION CZ, s.r.o. Jeho firma patří k největším pěstitelům a zpracovatelům konopného semene a stonků.

Barvy a laky z přírody

Konopí však stále ještě čeká na plné docenění jako ekologická náhrada výrobků anorganické chemie. Kvalitní, za studena lisovaný, konopný olej poslouží nejlépe v kuchyni a potravinářském průmyslu pro vysoký obsah nenasycených kyselin. Méně kvalitní, žluklá a jinak znehodnocená surovina se používá jako základ lazurovacích laků, napouštěcích a penetračních olejů.
„Olej z konopných semen obsahuje 70–75 % nenasycených mastných kyselin, které způsobují vysychavost konopného oleje, a proto slouží jako přísada do nátěrů určených pro kovové a dřevěné povrchy. Používal se i k výrobě tiskařských barev, laků a fermeží,“ vysvětlil Václav Říha.
Přední český zpracovatel konopí HEMP PRODUCTION CZ se vrací k dnes již pomalu zapomenutým olejovým barvám a zavádí do výroby a prodeje řadu produktů pod společnou značkou NATUROL. Rozděleny jsou na oleje napouštěcí (impregnace) a konopné laky, které jsou vyrobeny na bázi sojového oleje v kombinaci s olejem z konopí. Díky tomu vzniká pružný, houževnatý nátěrový film s minimální nasákavostí (odpuzuje vodu) a u světlých odstínů zaručuje nízký stupeň žloutnutí. V oboru nátěrových hmot se jedná o světový unikát.
Olejné barvy a emaily na dřevo a kov (včetně inhibitorů koroze) dobře odolávají povětrnostním vlivům. Velmi snadno se aplikují, jsou vhodné nejen pro řemeslníky, poradí si s nimi kutilové i šikovné ženy.

Na stavbě i na silnici 

Jedinečné vlastnosti konopného materiálu objevují i stavebníci.  Na domácím trhu se nabízí vápenato-konopná stavební hmota s vynikajícími tepelnými a difúzními charakteristikami, která šetří náklady při vytápění a chlazení objektů. Používá se proto při stavbě nízkoenergetických domů stejně jako desky a vlákna z konopného pazdeří.
Jako obnovitelná složka pohonných hmot se v současnosti přidává do ropných produktů metylester řepky olejné. Už v minulosti se však k pohonu spalovacích motorů běžně užíval konopný olej. Při rozšíření pěstebních ploch technického konopí by se nyní mohl stát vhodným obnovitelným zdrojem energie k pohonu automobilů.
Další využití technického konopí na sebe nenechá dlouho čekat. Tradiční domácí plodina stále znovu překvapuje mimořádnými technickými parametry a velmi příznivou ekologickou stopou.
(kčr)