logo yourchanceV České republice je podle aktuálních statistik Ministerstva vnitra ČR na téměř 170.000 žen v produktivním věku, které u nás žijí v režimu dočasné ochrany v souvislosti s válkou na Ukrajině.

Většina z nich se snaží v ČR zařadit do běžné společnosti. Pro vstup na pracovní trh i pro zahájení podnikání potřebují zvládnout nejen češtinu, ale překonat řadu předsudků i faktických překážek. Často potřebují podanou ruku při nostrifikaci dosaženého vzdělání, nebo psychologickou podporu. To vše nabízí více než 300 ženám z Ukrajiny během prvního pololetí roku 2025 projekt Vítej v Česku vytvořený společností yourchance. Díky podpoře od EBRD se totiž její projekt významně rozšířil o podporu rozvoje podnikání a podporu kariérního rozvoje.

Od začátku projektu Vítej v Česku na jaře 2022 využilo jeho integrační služby přes 4 000 dětí a mladých lidí. Velmi brzy po spuštění projektu se však jeho cílová skupina rozšířila i na dospělé ženy, a to díky krátkodobé podpoře od Hlavního města Praha ve spolupráci s Unicef a také díky pomoci soukromých dárců. Podařilo se tak již pomoci několika stovkám Ukrajinek, které nejvíce využívaly psychologickou podporu a mentoring potřebný pro orientaci na českém pracovním trhu. Velmi úspěšná je část programu věnovaná přípravě zdravotních sester k nostrifikační zkoušce. Z projektu Vítej v Česku se postupně stal prototyp integračního programu, který pokrývá široké pole potřeb. Skrze rozvoj podnikavých dovedností pomáhá nejen najít pracovní uplatnění v nové zemi, ale podporuje ženy i ve vlastní podnikatelské činnosti.

„Psychologickou pomoc a základní orientaci v českém prostředí jsme v projektu Vítej v Česku doplnili o mentoring zaměřený na zvýšení kvalifikace na trhu práce a zvyšování osobní hodnoty. Moje životní téma je podpora podnikavosti a zájmu o podnikání. A i v tom naše účastnice podporujeme. A já jsem šťastná, že v posledním roce vidím, jak absolventky našich programů otevírají kavárny, stávají se tu zdravotními sestrami a věnují se různým činnostem, které odpovídají jejich zkušenostem a vzdělání. Díky podpoře od EBRD jsme v tomto pololetí otevřeli programy pro 300 žen. Spouštíme i speciální část yourchance.academy, kde se o podnikání a dalších tématech mohou vzdělávat i online,” uvádí Jana Merunková, zakladatelka a ředitelka společnosti yourchance.

„V minulých etapách projektu jsme realizovali více než 3 000 hodin individuální podpory mládeže. Jsem nadšená, že v tomto období můžeme podpořit i dospělé ženy. Jsou to právě ony, kdo dodávají stabilitu svým rodinám, a to jak materiální, tak psychickou,” říká Elena Savenková, manažerka projektu Vítej v Česku, která má sama osobní zkušenost s tím, jak se u nás žije ženám s dětmi v režimu dočasné ochrany.

Vítej v Česku díky novému partnerovi zrychluje a přidává aktivity
Projekt „Vítej v Česku“ díky spolupráci s klíčovým partnerem, jakým je Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) a dárcovským prostředkům z InvestEU, může rozšířit záběr svých aktivit. Do června 2025 se zaměří také na pomoc při překonávání jazykových bariér, zvyšování kvalifikace, prevenci pracovního vykořisťování a rozvoj podnikatelských dovedností.

Ve spolupráci s Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj (EBRD) byl zahájen program „Začni podnikat“, který cílí na přípravu ukrajinských žen na vstup do podnikání v ČR. Program zahrnuje kombinaci online a prezenčních školení, která pokrývají důležitá témata, jako myšlení a zvyky podnikatele, schopnost vytvořit svůj podnikatelský záměr v širokých souvislostech, klíčové principy, které při budování vlastní firmy fungují, atp. Důraz je kladen na využití schopností a talentů, monetizaci nápadů a mentoring k dosahování ekonomické soběstačnosti. Součástí projektu je také online vzdělávací platforma yourchance.academy, která pomáhá ženám získat užitečné informace vedení vlastní firmy v ČR. Tato spolupráce přispívá k dlouhodobé seberealizaci a stabilitě žen.

„Jsme hrdí na to, že můžeme být partnerem společnosti yourchance při podpoře ekonomického začlenění ukrajinských žen, jež v souvislosti s válkou musely opustit svoji domovinu, na český trh práce. Iniciativa financovaná z programu InvesEU umožňuje ukrajinským uprchlicím rozvíjet podnikatelské a obchodní dovednosti prostřednictvím školení, mentoringu a navazování kontaktů s českou podnikatelskou komunitou. To současně přispívá k rozvoji místní ekonomiky tím, že řeší nedostatek pracovních sil a posiluje soukromý sektor," upozorňuje Visnja Mrakovcic Supek, Principal Manager, SME Finance & Development, EBRD.

Vítej v Česku: Integrační projekt, který reaguje na aktuální potřeby
Česká republika je dlouhodobě státem EU, který hostí nejvíce ukrajinských uprchlíků v přepočtu na velikost populace. Podle dat Ministerstva vnitra ČR dosáhl podíl Ukrajinců u nás ke konci roku 2024 přibližně 37 osob na 1000 obyvatel, odpovídá to tomu, že u nás je aktuálně více než 389 263 držitelů dočasné ochrany v souvislosti s válkou na Ukrajině. Přes 40 % z nich jsou ženy v produktivním věku. Nejčastěji sem přichází s dětmi, nebo s rodiči, o které se musí postarat.

I přes to, integrační programy, psychologická pomoc, nebo pomoc s nalezením vhodné práce často zůstává na nově příchozích samotných. Neorientují se v českých zákonech, díky jazykové bariéře se často nedomluví, jak potřebují. A to nemluvíme o strachu a zoufalství, které postihne člověka, který kvůli válečnému stavu musí svoji domovinu opustit ve spěchu a často bez části své nejužší rodiny. Právě v takové situaci je cílený integrační program velmi prospěšnou pomocí.

Dodejme ještě, že kurz probíhá formou online i offline setkání, a to nejen v Praze, ale i jiných krajských městech. Na 14. června pak yourchance plánuje celorepublikové setkání všech absolventek kurzů Vítej v Česku zaměřených na podnikavost.

(tz)