Zlata vana v Jurkovicove dome 4 foto zdroj Lazne LuhacoviceNoblesa první republiky, historické vybavení a originální koupel jako v šampaňském… i takovou podobu může mít darovaný zážitek z Luhačovic. Dvě zlaté vany, které sloužily návštěvníkům už na začátku minulého století, najdete v Jurkovičově domě.

Ve skutečnosti jsou mosazné. Už při jejich navrhování ale Dušan Jurkovič chtěl, aby kovové odlesky a bublinky oxidu uhličitého z přírodního léčivého pramene v hostech vzbuzovaly pocit, jako by se nacházeli v lázni z pravého šampaňského.

A čím je koupel ve zlaté vaně vzácná na druhou? „Zlatá vana nabízí ukázku toho, jak se před více než sto lety podávala přírodní minerální koupel, která v Luhačovicích patří mezi základní léčebné procedury,“ odpovídá Ing. Jiří Dědek, generální ředitel společnosti Lázně Luhačovice, a.s., a dodává: „Při koupelích se oxid uhličitý výborně vstřebává kůží, čímž zlepšuje její prokrvení a příznivě působí jak na srdeční a cévní systém, například napomáhá snižování krevního tlaku, tak na celý organismus a pozitivně tím posiluje naši imunitu. Přítomnost dalších minerálů v přírodní léčivé vodě, jako například jodu, zase napomáhá při rehabilitaci pohybových potíží.“

Pokud tedy sháníte neotřelý dárek pro své blízké, vsaďte na zlaté vany a darujte tradiční lázeňskou proceduru v netradičním blyštivém kabátku!

(tz)