Tankovací karty jsou dnes mnohem dostupnějším a univerzálnějším nástrojem, než tomu bylo kdykoliv dříve. Zájem o ně akceleroval zejména během pandemie covidu a pokračoval i během krize spojené s válkou na Ukrajině.

Jejich přínos v posledních letech doslova objevili také menší firmy a podnikatelé. Jaké jsou jejich výhody a na co si dát pozor?

Sleva na palivo není podmíněna velkými odběry
Tankovací karta už není určena výhradně firmám s velkou flotilou vozidel. Protože není nutné se vázat k velkým odběrům paliva, mohou na ceny dříve dostupné hlavně velkým podnikům nebo dopravním firmám dosáhnout i drobní podnikatelé.

„Výhodnějšího odběru paliva lze dosáhnout sdruženou poptávkou více firem v takzvané nákupní alianci. My takto sdružujeme asi deset tisíc firem, což umožňuje zajistit trvalé cenové zvýhodnění bez rozdílu, zda jde o větší firmu, nebo živnostníka, který měsíčně projezdí jen stovky litrů paliva,“ říká Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která je autorizovaným distributorem tankovacích karet Shell a EuroOil.

Firmy si oblíbily plošnou cenu paliv
Různé tankovací karty umožňují získat slevu ze stojanových cen dané čerpací stanice až 1,20 Kč/l paliva. Třeba na dálnicích ale bývají pohonné hmoty až o 7 Kč/l dražší oproti průměrným cenám. I po slevě si tak ve skutečnosti výrazně připlatíte. Alternativou je takzvaná plošná cena. Jde o jednotnou cenu platnou většinou týden pro celou síť čerpacích stanic bez ohledu na lokalitu.

„Výhodou plošných cen je, že jsou dlouhodobě pod cenovým průměrem napříč všemi kraji a platí univerzálně na všech stanicích v dané síti. Řidič proto neřeší běžné ceny na totemech a lokální cenové výkyvy, nemusí hledat levnější čerpačku, nebo dokonce sjíždět kvůli tankování z dálnice,“ říká Damir Duraković a dodává, že 90 % odběrů paliv prostřednictvím tankovacích karet Axigonu probíhá právě v režimu plošné ceny.

Vše v jednom a online
Kromě bezhotovostního tankování nabízejí tankovací karty i úhradu dalších služeb. Jedná se například o bezhotovostní úhradu mýta v České republice i v zahraničí, a to jak v režimu pre-pay, tak v režimu post-pay, kdy je mýto placeno až následně na základě skutečně projetých mýtných úseků. Palivovou kartou lze prostřednictvím mobilního telefonu také zaplatit v parkovacích zónách desítek měst v Česku a na Slovensku i na desítkách tuzemských parkovišť za závorou. Stejně tak zaplatíte za mytí vozidel a další služby spojené s jejich provozem. V zahraničí je pak možné kromě různých servisních či asistenčních služeb zaplatit také pokuty.

Existují karetní společnosti, které poskytují jednu kartu pro tankování v tuzemsku, druhou pro zahraničí, případně další kartu pro úhrady mýta. Lze to však zvládnout i jedinou kartou. Jednotlivé petrolejářské firmy si navíc tankovací karty vzájemně akceptují, takže pro platby nejste omezeni jen na jednu síť čerpaček, současně můžete mít k dispozici širokou síť stanic v zahraničí. A jak v Česku, tak i v zahraničí je možné platit s tankovací kartou mobilem. Česko bylo spolu se Slovenskem hned po Velké Británii, Nizozemsku a Německu další zemí, kde byla tři roky nazpět zprovozněna služba Shell SmartPay. Mobilem ale už zaplatíte rovněž na většině čerpaček Shell v Polsku a Rakousku.

Dejte si pozor na poplatky
Ne každá tankovací karta musí nutně znamenat úsporu, protože poplatky některých karetních společností mohou získanou slevu de facto vymazat. Mějte ale na paměti, že navzdory argumentům, že primárním účelem karty je úspora administrativy, a to něco stojí, lze i tak ušetřit na ceně.
„Pokud už tankovací karty využíváte, zkontrolujte si faktury od karetní společnosti, abyste si ověřili, co je vám reálně účtováno,“ doporučuje Damir Duraković. „Velkým nešvarem je takzvaný servisní poplatek, jenž představuje trvalou přirážku k ceně každého litru natankovaného paliva. To může tankování ve výsledku paradoxně prodražit. Evidujeme případy, kdy karetní společnost prodražila firmě palivo až o tři koruny na litru,“ upozorňuje Damir Duraković s tím, že existují i absurdity, jako je poplatek za doručení daňového dokladu nebo za to, že tankovací karta nebyla během měsíce použita k placení.

(tz)