Lucie Urválková UNIQAVýznamného osobního úspěchu dosáhla minulý týden Lucie Urválková, místopředsedkyně představenstva a CFO finanční skupiny UNIQA v ČR a SR. V tradiční soutěži Manažer / manažerka roku se jí podařilo vystoupat za rok 2022 na stupínek nejvyšší.

Lucie Urválková dokázala zvítězit hned napoprvé při své premiérové nominaci. Ve velmi obtížné době prokázala svoji odolnost a schopnosti leadera. Má za sebou desítky let v řídících pozicích; posledních 17 let ve společnosti UNIQA. Ta i díky jejím schopnostem výrazně posílila z původní pojišťovny na velkou finanční skupinu pokrývající kromě pojištění i penze a investice. Lucie je pověřena vedením bezmála 200 lidí, s nimiž se stará mimo jiné o aktiva na úrovni přes 200 miliard korun. Je rovněž opakovaně zařazována mezi Nejvlivnější ženy Česka podle měsíčníku Forbes. „Základem úspěchu je správný výběr motivovaných lidí a každodenní práce na formování pozitivně naladěného a ambiciózního týmu. Bez něj je každý manažer ztracený. Proto velká část mého ocenění patří právě mým kolegyním a kolegům, s nimiž každý den spolupracuji. Vzájemná podpora a respekt jsou kořeny pracovní pohody a sounáležitosti,“ řekla po převzetí ocenění Manažerka roku 2022 Lucie Urválková.

Titul Manažer/ka roku uděluje už tři desetiletí Česká manažerská asociace. Vyhledává osobnosti mezi vedoucími pracovníky, kteří mají výjimečné výsledky, starají se o růst firem i jejich zaměstnanců a jdou příkladem ostatním. Jsou nároční především sami k sobě, nebojí se složitých výzev a kladou si vysoké cíle, k jejichž dosažení umí strhnout i své okolí. Jsou s nimi spojeny inspirativní silné příběhy, jež mohou být příkladem i dalším ctižádostivým a houževnatým lidem. To je důležitá esence celé soutěže. „Naším cílem není pouze odměňovat ty nejlepší, ale především motivovat a povzbuzovat mladé, začínající manažery na jejich cestě. Soutěžící se vzájemně inspirují, stanovují celému oboru vyšší standardy a stále zvyšují úroveň managementu v České republice,“ komentoval zaměření klání Manažer roku Ivo Gajdoš, výkonný ředitel České manažerské asociace.

Soutěž pro ročník 2022 přinesla násobnou náročnost: nejenže ekonomika a vedení lidí prochází rychlou dobou poznamenanou každodenní proměnou, ale loňský rok znamenal dodatečnou zátěž v podobě ekonomické nejistoty, energetické krize, nebývale vysoké inflace, a také horkého válečného konfliktu na našem kontinentu s důsledky pro dodavatelské řetězce a se souvisejícími sankčními opatřeními. Všichni se museli vyrovnávat s tím, že kromě digitalizace, inovace a nedostatku kvalifikovaných pracovních sil vyvstaly další problémy komplikující plynulý chod podnikání.

Do TOP desítky se letos dostali manažeři, kteří nejen zvládli tuto turbulentní dobu, ale dokázali své firmy povznést a posunout je vpřed. Hlavní vítězové, Lucie Urválková (Manažerka roku 2022) a Bronislav Převrátil (Manažer roku 2022), potvrdili, že jsou schopni vést společnosti i v období neustálých změn a jejich vize budou mít významný vliv na trh. To, co je odlišuje od ostatních, je jejich mimořádný přístup k lidem a jejich rozvoji,“ komentoval výběr vítězů Libor Witassek, člen Hodnotitelské komise a ambasador ČMA.

Metodika soutěže a pořadatel
Hodnotitelská komise složená z expertů na management a z bývalých vítězů předešlých let vybírá oceněné dle japonské metody 4 kvadrantů Hoshin Kanri, kombinované s evropskými kritérii EFQM. Hlavními faktory, které se hodnotí jsou: minulost manažera, zlepšování a využívání lidských zdrojů, risk management a strategie a vize do budoucna. První ročník soutěže MANAŽER ROKU se uskutečnil v roce 1993. Příležitosti upozornit na svou práci se každoročně chopí stovky vedoucích pracovníků. Úspěšně obstojí ale jen ti, kteří mají pro svou práci nejen profesní, ale i osobnostní předpoklady. Soutěž pořádá Česká manažerská asociace (ČMA). Platformu ČMA využívá 400 členů, sto členů je kolektivních. Od roku 2019 je ČMA součástí evropské asociace European Managers, zastupující přes milion manažerů napříč Evropou.

(tz)