meddi app meddi bioscanČeská telemedicínská platforma Meddi přináší světově unikátní možnost měření krevního tlaku za využití mobilního telefonu a jeho kamery. Měření pomocí funkce MEDDI BioScan trvá jednu minutu a poskytuje stejně přesná data, jako když si člověk krevní tlak měří doma sám pomocí běžného tlakoměru, jen k tomu stačí váš běžný mobilní telefon s kamerou. Chytré hodinky či prstýnky navíc krevní tlak zatím změřit neumí.

V České republice trpí hypertenzí, tedy vysokým krevním tlakem, přibližně třetina obyvatel ve věkové skupině 25–60 let. U vyšší věkové kategorie toto číslo ještě narůstá. U devadesáti procent hypertoniků je za tuto diagnózu zodpovědný mimo dědičné predispozice především nezdravý životní styl. Základem léčby jsou u všech pacientů režimová opatření vedoucí ke snaze zlepšit životní styl. U většiny nemocných je však k dosažení normálních hodnot krevního tlaku potřebná také medikamentózní léčba a hlavně pravidelná měření. MEDDI BioScan je výrazně zjednodušuje.

Pro všechny je však společná potřeba pravidelné kontroly hodnot krevního tlaku. MEDDI BioScan nyní nabízí snadnou možnost, jak si krevní tlak neinvazivně změřit v pohodlí domova, ale i prácce, bez nutnosti vlastnit tlakoměr a naměřená data v případě potřeby jednoduše sdílet s lékařem. „Možnost změřit si krevní tlak pomocí mobilu může podstatně zjednodušit život lidem, kteří si tyto hodnoty musí měřit pravidelně. Je to jednodušší a přesnější než využití domácího tlakoměru,“ říká Jiří Pecina, zakladatel a ředitel úspěšného českého telemedicínského projektu MEDDI. Mnozí pacienti, obzvláště starší generace, místo pravidelného domácího měření digitálním tlakoměrem volí časté návštěvy lékaře. Ty ale nejsou vždy potřeba a často vedou k přeplněným čekárnám ordinací lékařů. Naměřená data jsou ihned vyhodnocena a zobrazena i v pro laiky přehledné grafice, MEDDI app samozřejmě pak umožňuje tato data zaslat ihned a bezpečně lékařům a to 24/7 .

„Mobilní telefon má dnes doslova každý a nyní ho může využít i k monitoringu základních zdravotních parametrů. To je důležité nejen pro lidi, kteří se již s diagnózu, jako například vysoký krevní tlak, léčí, ale také pro prevenci a včasné odhalení možných zdravotních problémů,“ pokračuje Jiří Pecina. Kromě krevního tlaku dokáže MEDDI BioScan stanovit také hodnoty jako saturace krve kyslíkem, dechovou a tepovou frekvenci, variabilitu srdeční frekvence a úroveň duševního stresu. V průběhu roku přibydou ještě další parametry. „Plánujeme rozšíření funkce MEDDI BioScan o stanovení hladiny cholesterolu, hemoglobinu a glykovaného hemoglobinu, tedy laicky řečeno průměr hladiny cukru v krvi za poslední tři měsíce. V současné době tyto funkce testujeme,“ vysvětluje Jiří Pecina.

Neinvazivní měření probíhá́ velmi jednoduše, stačí na sebe po dobu jedné minuty namířit fotoaparát chytrého telefonu. Unikátní technologie analyzuje video obraz vašeho obličeje a s pomocí umělé inteligence a algoritmů hlubokého učení z nasnímaných signálů uvedené parametry stanoví. Pro použití funkce MEDDI BioScan stačí vlastnit běžný mobilní telefon s kamerou. Aplikace sama rozpozná, zda je kvalita kamery dostatečná a zda jsou pro měření okolní světelné podmínky dostatečné. V případě, že tomu tak není, nabídne funkce uživateli sama alternativní řešení. Měření pak proběhne tak, že uživatel přiloží bříško prstu na zadní kameru chytrého telefonu a signál je snímán z něho.


Naše redakce měla možnost aplikaci MEDDI i s MEDDI BiocScan vyzkoušet. Testování nyní probíhá dva týdny. Redaktorka Kateřina Šimková o aplikaci říká:

Jedná se o velmi pohodlné a nenákladné řešení, jak monitorovat krevní tlak. V ordinaci lékaře se vždy objeví syndrom bílého pláště. Když vidím tlakoměr, najednou se leknu a cítím obrovskou paniku. Tomu pak také naměřené hodnoty odpovídají. Proto jsem se rozhodla měřit si tlak doma pravidelně několikrát denně a hodnoty sledovat, abych mohla vyvrátit podezření na počínající riziko hypertenze. V domácím prostředí jsou hodnoty samozřejmé v nižším pásmu rozpětí, které je považováno za optimální. Nicméně MEDDI App je komfortnějším v tom smyslu, že mám celý proces měření tlaku na jednom místě a odpadá nutnost přesunout se na měření do ložnice, tam poté ideálně 15 minut v klidu sedět, správně navléknout manžetu tlakoměru, výsledky zapisovat. S MEDDI BioScan stačí měření spustit 15 minut po tom, co jsem se začetla do knihy, zaposlouchala do hudby, psala článek. Je to v podstatě jako fotit selfíčko, jen bez potřeby hledat ty správné výrazy a úhly. Výsledek mám do jedné minuty k dispozici. Naměřené hodnoty se ukládají, mám je kdykoli po ruce a mohu sledovat celý trend v čase, reflektovat míru náročnosti dne a případný vliv důležitých životních událostí. MEDDI App mi dává do rukou skvělý nástroj pro kontrolu zdraví a kondice, který nevyvolává stres a který funguje v reálném životě a prostředí. Ordinace lékaře jím zkrátka není ani být nemůže. Pokud s aplikací bude pracovat i můj lékař, výrazně se  řada procesů a diagnostikování zrychlí. A tak si představuji medicínu, která pomůže pacientům svoje zdraví mnohem lépe ohlídat a pečovat o ně. 


MEDDI BioScan si můžete vyzkoušet spolu s dalšími funkcemi platformy MEDDI app, která je zdarma ke stažení v AppStore nebo na Google Play.

(tz, red)