Dary pomůžou matkám samoživitelkám seniorům či lidem v hmotné nouziI letos pomůže doplnit sklady potravinových bank tradiční Sbírka potravin. Pomoci můžou už tuto sobotu také zákazníci v téměř stovce obchodů Albert. Ten se zapojuje do Sbírky potravin pravidelně od jejího začátku. Dary pomůžou matkám samoživitelkám, seniorům, lidem v hmotné nouzi a opět se napřímo zapojí i dětské domovy.

„V Albertu se zapojujeme do Sbírky potravin pravidelně od jejího prvního ročníku. Jsme rádi, jak se tato akce mezi našimi zákazníky etablovala a děkujeme jim za jejich pomoc, která míří k potřebným. Potravinovým bankám a jejich dobrovolníkům děkujeme za spolupráci na této akci,“ říká Jiří Mareček, ředitel komunikace obchodů Albert.
Po loňském úspěšném zapojení dětských domovů se Albert rozhodl na tuto spolupráci opět navázat. „I v jarním kole Sbírky potravin jsme nabídli dětským domovům, se kterými dlouhodobě spolupracujeme v rámci našeho nadačního fondu, možnost přímého zapojení prostřednictvím jejich dobrovolníků. Dary z dvou desítek prodejen, kde budou jejich zástupci působit, tak budou směřovat přímo jejich svěřencům. Všem zákazníkům i dobrovolníkům děkujeme,“ doplňuje Mareček.
Sbírka potravin proběhne v sobotu 22. 4. v čase od 8:00 do 18:00 hodin. Při svém sobotním nákupu budou moci zákazníci věnovat trvanlivé jídlo či drogistické zboží dobrovolníkům v zástěrách s logem Sbírky potravin. Pomoc pak prostřednictvím potravinových bank putuje například matkám samoživitelkám, seniorům, rodinám v krizi či lidem s postižením. Seznam zapojených obchodů Albert, najdou zákazníci na www.albert.cz/potraviny-pomahaji.

Společné vaření a obohacení jídelníčku

Dětský domov Plumlov bude v sobotu jednou ze zapojených organizací, které potravinové dary pomůžou. Podle ředitele Radima Kratochvíla budou vděčni za všechny potraviny: „Jsme rádi za cokoliv, čím dětem můžeme jídelníček zpestřit a vylepšit. Pro děti jsou samozřejmě atraktivní sladkosti či pochutiny jako oříšky, nicméně velmi důležité jsou pro nás i trvanlivé potraviny jako těstoviny, rýže či konzervy.“
V dalším ze zapojených dětských domovů v Tuchlově využijí potraviny také ke společnému vaření. Zatímco se děti v týdnu stravují jídlem připraveným v jídelně, přes víkendy si vaří společně. „Potraviny ze sbírky využijeme zejména při víkendovém vaření, kdy si děti spolu se svým vychovatelem vaří sami ve svých rodinných skupinách. Tímto se je snažíme připravit na samostatný život, aby byly po odchodu z dětského domova schopny uvařit jednoduchá a někdy i složitější jídla,“ říká ředitel Jan Blažek.

Příklady pomoci z Alberta

• Albert pravidelně daruje potraviny ze svých obchodů. Loni daroval potřebným 2 800 tun potravin. Letos se zavázal navýšit tuto potravinovou pomoc na 3 000 tun.
• Pečivo či ovoce a zeleninu nevhodné k lidské spotřebě darujeme farmám, ale také menším organizacím, jako jsou záchranné stanice pro živočichy. Vloni zamířilo do takových organizací po celém Česku přes 1200 tun jídla.
• Pomoc komunitám zastřešuje Nadační fond Albert, který podporuje vzdělávání a rozvoj děti ze sociálně ohroženého prostředí. V loňském roce se jeho podpora vyšplhala na více 20 milionů korun.
• Začátkem letošního roku Albert daroval prostřednictvím svého nadačního fondu topná tělesa v hodnotě 2,1 milionu korun. Směřovaly k lidem v Sumské a Mykolajivske oblasti na Ukrajině.
• Na pomoc lidem na Ukrajině zamířily i hygienické potřeby v hodnotě přes milion korun.
O Albertu

• Obchody Albert působí na českém trhu více než 31 let. První obchod, supermarket v Česku pod názvem Mana 6. června 1991 v Jihlavě.
• Síť prodejen Albert má více než 330 obchodů po celé České republice, hypermarkety a supermarkety Albert najdou zákazníci v každém kraji. Ve velkých moravských městech obchodník nabízí také online službu Albert domů zdarma.
• Albert patří mezi největší soukromé zaměstnavatele v Česku, o zákazníky se denně stará 20 000 zaměstnanců.
• Nadační fond Albert založil řetězec Albert 1. září 2009 za účelem podpory zdravého životního stylu dětí i jejich rodičů a podpory vzdělávání, integrace a rozvoje dětí ze sociálně znevýhodněných skupin.
• Zdravé stravování podporuje Nadační fond Albert prostřednictvím vzdělávacího programu Zdravá 5, který přibližuje dětem principy zdravé výživy a zdravého životního stylu. Sociálně znevýhodněné děti fond podporuje prostřednictvím hlasování zákazníků v rámci programu Bertík pomáhá a projekty Obchůdky s Albertem a Do Alberta na praxi.
• Za dlouhodobou podporu dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí získal Albert v roce 2018 ocenění Bílá vrána.
• V roce 2021 Albert získal certifikát TOP Odpovědná velká firma, Nadační fond Albert patří podle
• mezi TOP 25 firemních fondů a nadací podle objemu rozdělených příspěvků.
• V roce 2019 vláda v čele s premiérem ocenila Albert cenou Odpovědného zahraničního investora za mimořádný přínos v podpoře rozvoje regionů.
• Mottem Albert je „Stojí za to jíst lépe“. Jako odpovědný obchodní má jasně stanované cíle a konkrétní kroky, které dělá pro budoucnost, zdraví i přírodu. Mezi základní pilíře ESG strategie „Zdravě a udržitelně“ patří neplýtvání potravinami, široká nabídka prokazatelně zdravých potravin či podpora komunit.
• Albert vydal první report o udržitelnosti za rok 2021, který přináší v přehledné formě dosavadní výsledky i konkrétní příběhy a dotýká se také závazků, které obchodník učinil pro budoucí léta.

(tz)