children 593313 1280Kontrolu věku při nákupu alkoholu a tabáku na internetu nebo při návštěvách webů s obsahem pro dospělé umí v Česku na bázi biometrie řešit jako první nástroj Ageware. Po skenu obličeje webkamerou dokáže určit věk snímaného uživatele s přesností zhruba 3 let.

S ochranou dětí před nevhodným obsahem a podporou podnikatelů před „nevítanými“ zákazníky na jejich webech a e-shopech přichází Ageware z biometrického inkubátoru Biometric Ventures. Nástroj je schopný rozpoznat hranici věku, nebo zda je podoba člověka skutečná, a to ze získané fotografie obličeje pouhou webkamerou. Ve srovnání s dosud používanými kontrolními mechanismy je tím zajištěna výrazně spolehlivější kontrola věku
a tím se výrazně zvyšuje bezpečnost dětí na internetu. Nástroj Ageware funguje na technologii společnosti Innovatrics, která je globálně úspěšně využívána a ověřila identitu více než miliardě lidí.

Cizí fotografie neprojde

Již dnes Ageware disponuje nezávislým ověřením Age Check Certification Scheme, v příštím roce by měl projít certifikací. V tuto chvíli je nástroj certifikován proti tzv. spoofingu, tedy případům, kdy nástroj není možné oklamat např. fotografií cizí osoby, obrázkem či nasazenou maskou. „V současné době se pro kontrolu věku používají většinou takzvané age gates, kdy kdokoliv, ať je mu 10 nebo 80 let, může odkliknout věk 18 let a tím potvrdit dospělost. Současné systémy kontroly věku fungují tak, že spoléhají na to, že člověk při uvádění věku mluví vždy pravdu. Koupit alkohol nebo navštívit pornostránky můžou proto už malé děti, čemuž chceme pomocí unikátní technologie zabránit,“ říká CEO Ageware Viktor Nyitray s tím, že využitá biometrická technologie funguje na základě vyrovnávací paměti pěti let, což znamená, že při kontrole dospělosti musí Ageware určit věk uživatele alespoň na 23 let.
Součástí řešení je také celkem komplexní systém tzv. pasivní detekce skutečnosti, který je v Ageware na nejvyšší možné úrovni certifikace. Tento proces určuje, zda je prezentovaná tvář skutečná, aniž by uživatel musel provést další úkol (narozdíl od tzv. aktivní detekce skutečnosti). „Přes naši bránu neprojdou sluneční brýle, cizí fotografie, masky, ani jiné podobné nástrahy,“ vysvětluje Nyitray.

Bezpečnost nadevše

Fotografie obličeje jsou zpracovány a drženy v systému maximálně 10 minut. Po tuto dobu se uchovávají pouze z toho důvodu, aby technologie byla schopna spolehlivě zanalyzovat získaný sken a určit věk. „Žádná data potřebná pro ověření se nikdy nedostanou k webu, na němž je nástroj implementován. Provozovatel stránky má k dispozici pouze informaci, zda je ověřený věk stejný nebo vyšší než nastavený věkový limit,” přibližuje Nyitray s tím, že zpracované údaje jsou ihned odstraněny, řešení navíc splňuje všechny požadavky na ochranu osobních údajů (GDPR). „Riziku úniku fotografií předcházíme tím, že sbíráme pouze data, která opravdu reálně potřebujeme k určení věku, to znamená, že to nejsou informace, které by si mohl kdokoliv spojit s konkrétní osobou. Náš systém je naučen nepodstatné informace ignorovat a zdroje dat, což jsou fotografie, smazat do 10 minut po verifikaci,“ dodává na závěr Nyitray.

O Ageware

Ageware je jedním z prvních projektů, které vzešly z nově založeného investičního fondu Biometric Ventures. Náš tým se skládá z profesionálů z mnoha oborů s dlouhou historií práce na inovativních projektech. Všichni v Ageware sdílejí stejnou vizi – vizi internetu, kde není tak snadné pro nezletilou osobu, aby si koupila zboží, které by neměla. Neomezený přístup k čemukoli online, ač je skvělý, přináší také mnohá úskalí a společnost neví, jak je překonat. COVID-19 skutečně změnil způsob, jakým používáme internet, a s tím přišlo ohrožení dětí v podobě pro ně nevhodného obsahu, zboží a služeb. Naším cílem není zakázat jejich prodej a sdílení, ale spíše zajistit, aby k nim měli přístup pouze uživatelé, kterým byly určeny.

(tz)

Ilustrace Pixabay.com