Blížící se konec aktivní výdělečné činnosti a odchod do důchodu se stává pro mnoho lidí noční můrou. Jiní se zase domnívají, že jsou ještě dost mladí na to, než aby si s penzí dělali starosti. Ale život penzisty dnes ani zítra nemusí být strašákem, pokud se na něj dostatečně připravíte. Hovořili jsme o tom s Kamilem Durčákem, produktovým manažerem divize Rentia společnosti AWD ČR.

Kdy by měl začít pracující člověk myslet na penzi? A zároveň, co by měl udělat pro to, aby si udržel životní úroveň i ve stáří?
Člověk by měl začít myslet na penzi ihned po nástupu do zaměstnání a již od počátku by si měl část svého příjmu odkládat. Čím dříve člověk začne šetřit, tím lépe. Z počátku je možné ukládat menší částky a s rostoucím věkem částky navyšovat. Spořit si 500 Kč měsíčně není dostačující a tato částka nezajistí klidné stáří. Optimální je odkládat průměrně okolo deseti procent stávajícího příjmu.
Ačkoli zaměstnanci i podnikatelé slyší téměř každodenně o nutnosti nespoléhat při důchodovém zabezpečení jen na stát, mnoho z nich váhá a nedokáže se správně rozhodnout. Je správné se obrátit na odborníka? A co od takového poradce může očekávat?
Obrátit se na odborníka je určitě krok správným směrem, jelikož poradce dokáže komplexně posoudit požadavky a možnosti klienta a zodpovědně navrhnout optimální řešení. Nejde jen o spoření na penzi, ale například i o pojištění majetku, jelikož toto pojištění by mělo být stavebním kamenem finanční analýzy každé rodiny. Pokud přijde nějaká nenadálá majetková pojistná událost a klient není dobře nebo dokonce vůbec pojištěn, mohlo by to mít nepříjemný dopad na finanční stabilitu rodiny. Klient by v tomto případě musel sáhnout na naspořené finance, které odkládal třeba na penzi a tímto by se mohl posunout o několik let zpět.
Co si přestavit pod službou zabezpečení penze Rentia?
Koncept penze nabízí finanční řešení, které může zajistit dostatek prostředků pro spokojený život v důchodovém věku. Je založen na finanční analýze požadavků a možností klienta s určením tzv. finanční díry, což je rozdíl mezi příjmy v produktivním věku a příjmy v penzi. Čím vyšší příjem, tím větší je finanční díra. Poradce navrhne optimální řešení, které vychází z již fungujících produktů, pokud takové klient má anebo navržením komplexního řešení zcela od počátku.
Kolik peněz bude celkem chybět v penzi?
Pro zaměstnance s příjmem 25 000 Kč hrubého, tj. 19 295 Kč čistého má stát připravenu penzi 12 000 Kč. Každý měsíc tedy bude v důchodu tomuto zaměstnanci chybět 7295 Kč. Při délce penze 20 let bude celková finanční díra odpovídat částce 1 750 800 Kč.
Jak zapadá váš penzijní program do současného důchodového systému? Bude vhodný i do připravované reformy?
Penze je jedním z nejzávažnějších problémů nejbližší budoucnosti. Průběžný důchodový systém díky rostoucímu počtu starších občanů přestává postupně fungovat a stát nebude schopen udržet výši důchodů na současné úrovni. Penzijní reforma zásadním způsobem problematiku důchodů neřeší. Reforma státního důchodového systému nedokáže vyřešit problém penzí. Soukromé zabezpečení je pro další roky nezbytné a lidé si již uvědomují, že spoléhat se pouze na stát klidné stáři nezajistí.
O vyhlídkách mladších generací na penzi se dnes mluví velmi pesimisticky. Myslíte si, že se mají lidé důchodového věku bát a nebo existují vhodné alternativy finančního zajištění i pro rodiny a jednotlivce s nižšími příjmy?
U klientů s nižšími příjmy nebude propad mezi příjmy v produktivním věku a penzí tak markantní, ale pokud si na penzi nějaké finanční prostředky naspoří, bude to pro ně určitě přínosem. Měsíční úložka by měla být vždy vyvážená, tzn. dostatečně vysoká na to, aby v budoucnu garantovala střadateli dostatečně vysoký příjem ke státnímu starobnímu důchodu, ale na druhou stranu by neměla neúnosně zatížit rodinný rozpočet.
za rozhovor poděkoval Pavel Kačer

Průměrná výše měsíčního účastnického příspěvku (bez příspěvku zaměstnavatele):
1. čtvrtletí 2010    429
2009    444
2008    450
2007    450
2006    431
2005    408
2004    397
Zdroj: Asociace penzijních fondů ČR