Daniel Chmelicek1 HeroAktuální osvětová kampaň se věnuje probuzení empatie při onkologických onemocnění mladých lidí. Organizátoři chtějí ukázat veřejnosti, jak se chovat směrem k mladým pacientům, jak s nimi komunikovat a jak efektivně nabídnout pomocnou ruku. Iniciativa poukazuje na to, že je třeba klást důraz na psychickou stránku. Cílem je, aby onkologičtí pacienti či jejich blízcí dostali nejen o nemoci, ale o všem, co jim může zlepšit tyto těžké chvíle, potřebné informace.

Každý rok v České republice onemocní 450 náctiletých a mladých dospělých zhoubným nádorovým onemocněním. Zatímco jejich vrstevníci sportují, chodí do školy a plánují život na vlastních nohou, mladí onkologičtí pacienti tráví svůj čas v nemocnici s nejistou budoucností.

“Výskyt nádorů vzrůstá s věkem. Tudíž adolescenti a postpubertální pacienti mají větší riziko výskytu nádorových onemocnění než malé děti. Stále to jsou však mladí lidé, kteří když se vyléčí, mají před sebou celý život. Druhou věcí je to, jakou budou mít kvalitu života po tomto onemocnění a léčbě,” říká MUDr. Viera Bajčiová, CSc., onkoložka a garantka projektu Fuck Cancer a dodává: „Je třeba si uvědomit, že před nimi se život teprve otevírá a najednou před vás někdo přijde a zabouchne před vámi dveře a řekne: Moment, tebe se to netýká, ty tady teď budeš bojovat o svůj vlastní život. To je totální šok a ztráta všech jistot, odtrhnutí od kamarádů, od přátel, od rodiny,” dodává MUDr. Viera Bajčiová.

Empatie místo apatie

Cílem osvětové kampaně je tedy probuzení empatie v mladých lidech. Heslem je „Empatie místo apatie.“ Chce ukázat veřejnosti, jak se chovat směrem k pacientům, jak s nimi komunikovat a jak efektivně nabídnout pomocnou ruku. ,,Nesmírně posilující je pro nemocného či pečujícího to, když dostane impuls a pocit, že o něj někdo projevuje zájem, že na něj myslí,” říká Pavla Doláková, psychoterapeutka a další garant projektu Fuck Cancer a dodává: „Empatie je respekt vůči druhému, vůči jeho prožívání, vůči jeho pocitům. Empatie je apel na lidskost.

Organizátoři spojují organizace, nadace, spolky, projekty a jednotlivce, kteří pomáhají nejen šířit osvětu v oblasti nádorových onemocnění, ale zároveň pomáhají onkologickým pacientům zlepšit jejich zdravotní stav, ale i jejich psychiku či finanční situaci v době, kdy to opravdu potřebují. Vytváříme proto prostor pro vznik platformy, která propojuje a pomáhá v tom největším rozsahu.

(tz)