dieta ilustracniSlovo dieta v mnoha lidech často evokuje nepříjemné emoce, nějaké nedobrovolně dobrovolné omezení s cílem dosáhnout vytoužené postavy. Dieta ale nemusí automaticky znamenat drastické kroky a omezení. Často je to jen o tom, si zvyknout na nový životní styl a ten dodržovat. Podívejte se s námi na pár kroků, které vám pomohou zvládnout, a hlavně si proces hubnutí udržet.

Motivace hraje zásadní roli

Nalejme si čistého vína – kvůli komu hubnete je důležitější více, než si myslíte. Když chce člověk zhubnout kvůli partnerovi či někomu, kdo se nám líbí, může při sebemenším problému nastat pokles motivace a dieta pak společně s veškerými snahami skončí dříve, než začala. Chtějte se vždy dostat do formy hlavně kvůli sobě – abyste si mohli obléknout ty oblíbené šaty, které vám dříve tak pěkně padly, nebo proto, že se prostě máte rádi a víte, že si zasloužíte cítit se dobře. Přebytečná kila nejsou pouze estetickým “problémem”, ale mohou vám přivodit mnoho zdravotních komplikací.

Plánujte a nic vás nezaskočí!

Stanovte si hned ze startu cíle dílčí i ty hlavní. Lépe se vám bude sledovat, jak je postupně naplňujete, což vám bude dělat radost. Buďte přitom realisti a nestanovujte si nic, co není v lidských silách změnit. Nebojte se také obrátit na odborníky, kteří vám poradí jak s výživou, tak se cvičebním plánem. Dejte si dohromady vaše vstupní míry, od kterých se budete moci odrazit. Také si plánujte více dopředu váš čas, ušetří vám to spoustu starostí. Když víte, co vás den dopředu čeká, můžete se připravit jak na cvičení, tak na to, co budete celý den jíst. Vyvážený poměr jídla a pohybu je přitom klíčem k úspěchu.

Nebojte se sacharidů, ale sáhněte po těch správných

Když člověk začne plánovat hubnutí, okamžitě si vybaví odříkání všeho, co našemu tělu moc neprospívá, ale přitom tolik chutná. Zkuste se zaměřit na zdravější varianty toho, co máte rádi. “Když už pečivo, tak celozrnné. To sice obsahuje poměrně vysoký podíl sacharidů, ale zase nás na dlouho zasytí. Pečivo jezte nejlépe ráno/dopoledne. Večer můžete volit proteinové chlebíky se sníženým obsahem sacharidů tzv. večerní pečivo. To ale zase obsahuje více tuku, takže i s tím opatrně. Ani sladkého se nemusíte vzdávat. Až vás bude honit mlsná, zkuste například proteinové nízkosacharidové tyčinky a cookiesky, které nejen, že zaženou chuť na sladké, ale také vás na nějakou dobu zasytí. Na našem trhu je již mnoho produktů, které se snaží vyrábět produkty s vysokým obsahem proteinu a zároveň s nízkým obsahem sacharidů” říká výživová odbornice Markéta Salačová z Passion Bars.cz

Vyberte si typ diety a tomu zůstaňte věrni

Zkuste být jednotní v tom, co děláte. Neměňte dietu každý týden jen proto, že nevidíte výsledky hned. Každý typ má totiž jiný průběh a výsledek se tak ukáže někdy dříve, jindy později. Nejpopulárnější z diet jsou ty proteinové či lowcarb, při kterých se dobře najíte, nemusíte nijak výrazně zmenšovat porce a zároveň dobře chutnají. „Také nepodceňujte snídaně, ty jsou, jak se říká, základem dne. Když je člověk podcení, má potřebu se “dojíst” během dne, či večer. Zkuste do nich zahrnout například proteinovou granolu, po to nebudete mít hlad minimálně až do oběda. Místo klasického mléka či jogurtu si dávejte řecký jogurt či tvaroh, mají vyšší obsah bílkovin. Ty pomáhají k udržování stabilní hladinu cukru v krvi a zasytí na dlouhou dobu. K jídlu si dávejte velké porce zeleniny. Pomůže vám více se během jídla zasytit. Před jídlem také vypijte velkou sklenici vody,“ upřesňuje výživová odbornice Markéta Salačová z Passion Bars.

Pár tipů na závěr aneb co nedělat…
Nezakazujte si jídlo, a hlavně si ho nikdy nevyčítejte
Nebuďte na sebe přísní ohledně toho, v kolik naposledy musíte jíst. Když budete mít hlad, dejte si něco malého. Je to lepší než se trápit hlady.
Nepoměřujte se s ostatními, pokud vám jde hubnutí pomaleji. Každé tělo je jiné.
Neignorujte zdravotní problém
Žijte – dieta vás nesmí ovládat. To vy jste pánem situace!

(tz)