1České centrum Bukurešť chystá velkou letní událost. Festival Cinemascop, založený v prostoru dříve opuštěného letního kina, se po třech letech dostává „o něco výš“. Z letního kina běžného typu se zásluhou Českého centra Bukurešť a místního projektu Eforie Colorat stává kulturní centrum, které nabízí každodenní program během celé letní sezóny. Na 3. července se chystá jeho slavnostní otevření za účasti význačných osobností a partnerů.

Filmové projekce každý večer, výtvarné expozice a díla ve veřejném prostoru, umělecké rezidence, workshopy pro děti, hudební koncerty – to vše čeká na návštěvníky z celého Rumunska v letovisku Eforie Sud až do září. Z hlediska programové náplně i různorodosti tak vzniká jedinečné místo s pravidelným kulturním programem, které nemá v rámci rumunského černomořského pobřeží obdoby.

Projekt festivalu Cinemascop vznikl v roce 2018 díky iniciativě Českého centra Bukurešť
a široké síti místních i mezinárodních partnerů – kulturních institutů z dalších evropských zemí (EUNIC) a zastoupení Evropské komise v Rumunsku, ale také místní radnice a firem. Po třech letech dostává projekt širší, celosezónní rozměr díky místní iniciativě Eforie Colorat (Barevná Eforie).

Robin Ujfaluši, ředitel Českého centra Bukurešť:

„Rumunsko má bohatou a pozoruhodnou tradici letních kin, z nichž je ale dnes spousta nevyužitých. Letní kino v Eforii Sud je příběhem úspěšného znovu-oživení prostoru, který má velký potenciál a zároveň může být inspirací pro města s podobnou infrastrukturou napříč Rumunskem. Mám velkou radost, co se nám v Eforii podařilo, a zároveň věřím, že ten příběh zdaleka nekončí.“

Emil Ghita, iniciativA Eforie Colorat:

„Pro mě je to naplnění snu, který jsem měl už před lety, když jsem pro Česká centra začal pracovat. Dnes jsme mnohem dál, fungujeme samostatně na lokální úrovni, máme spoustu partnerů i nápadů, jak prostor dál rozvíjet. Věřím, že právě tento projekt přivede do Eforie spoustu zajímavých hostů i velké oživení během letní sezóny.“

Program lze sledovat na FB stránce Eforie Colorat. Jeho součástí bude i „český týden“
(od 5. července) a tradiční festival Cinemascop v režii Českého centra Bukurešť (od 1. srpna).

Krátké video o projektu letního kina v Eforii Sud:

https://www.youtube.com/watch?v=BrQACGePXr4 

CINEMASCOP
Festival Českého centra Bukurešť, který přináší od roku 2018 do Eforie Sud přehlídku současných evropských filmů a doprovodný program (výstavy, workshopy pro děti).

(tz)