porovnání státní podpory 2011.jpg

Rakušané si nejvíce ukládají peníze formou stavebního spoření. Teprve na dalších místech jsou vkladní knížky, investice do pozemků, komodit a cenných papírů. Více než dvě třetiny obyvatel Rakouska má uzavřenu smlouvu se stavební spořitelnou.

Rakousko se může chlubit dlouhou, 85letou tradicí stavebního spoření. A také největší důvěrou, kterou mají občané k tomuto způsobu zhodnocování finančních prostředků. Není divu, vždyť historicky i v současné době hospodářské recese patří stavební spoření k nejvýnosnějším a nejjistějším produktům střádání a investování.
„V Rakousku je přes 5,6 milionu smluv o stavebním spoření, což odpovídá 67 procentům trhu. Hodnota vkladů dosahuje 18,6 miliardy euro a úvěrů 17,3 mld. euro,“ uvedl jednatel Raiffeisen Bausparkasse mag. Johann Ertl.
Rakouský stát přispívá účastníkům spoření letos třemi procenty, v uplynulém i budoucím období vždy v závislosti na aktuálních úrokových sazbách. Pro srovnání: Oblíbené „stavebko“ v České republice představuje pět milionu smluv, což odpovídá téměř polovině (49 proc.) občanů ČR. Češi letos dostávají víc než trojnásobný, 10tiprocentní, státní příspěvek.
Stavební spoření nabízí celou řadu výhod. Nejvíce jeho účastníci oceňují jisté a výhodné zhodnocení vkladů.
Jak napsal 30. 7. 2010 rakouský deník Kleine Zeitung, „Výnosy, které spočítalo VKI (Sdružení pro spotřebitelské informace), jsou tak hrozivě nízké, že stavební spoření vypadá jako zlatý důl.“
Klienti stavebních spořitelen si jsou vědomi, že mohou spořit na smluvním základě a že získávají finanční prostředky na stavebně bytové účely za mimořádně zvýhodněných podmínek. Vlastní levné bydlení je zárukou bezstarostné penze. Důležitá pro ně je také záruka, že jejich vklady jsou investovány výhradně do bezpečných úvěrů na bydlení nebo do státních cenných papírů, nejsou tedy ohrožovány turbulencemi a značnými riziky ztrát na kapitálových trzích.
„Díky fixním sazbám a úrokovým limitům lidé mohou dobře plánovat své hospodaření s dlouhodobou perspektivou. Na celou společnost stavební spoření působí pozitivně i tím, že se v ní podporuje spořicí chování,“ říká jednatel Raiffeisen Bausparkasse Johann Ertl.
Význam stavebního spoření se státní podporou má nezpochybnitelný význam pro rozvoj výstavby a zlepšování úrovně bydlení. Nově se však úvěry ze stavebního spoření v Rakousku orientují také na vzdělávání, sociální a zdravotní péči.
Pavel Kačer (Vídeň)