V České republice přibývá lidí, kteří mají problémy s kily navíc. Každý třetí trpí nadváhou, každý pátý je už obézní. Češi se tak vyšvihli na vrchol evropského žebříčku. Mezi dětmi ve světě přibývá cukrovkářů. Někteří odborníci proto o obezitě hovoří jako o epidemii nového tisíciletí.

Nadváha a obezita se stávají na celém světě jedním z největších současných problémů a náklady jednotlivých zemí spojené s jejich léčbou stále narůstají. Podle posledních údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) trpí nadváhou 1,6 miliardy lidí starších patnácti let, z toho 400 milionů lidí obezitou. S nadváhou se potýká dokonce přinejmenším 20 milionů dětí starších pěti let. „Obezita a cukrovka jsou novými civilizačními nemocemi našeho světa. Zvláště v západní Evropě a Severní Americe, kde se velmi rychle zvyšuje počet obézních dětí, se počty nemocných rapidně zvyšují. Je naprosto alarmující, že onemocnění jako vysoký krevní tlak a cukrovka začínají být chorobami adolescentů,\" varoval Luigi Gratton, viceprezident pro lékařství a vzdělávání Herbalife.

Prevalence obezity u dospělých je 10 až 25 % ve většině zemí západní Evropy. Situace je kritická také ve východní Evropě, kde obezitou trpí až 40 % žen. Česká republika se pak v počtu obézních propracovala na přední místo v celé Evropě. Součet nadváhy a obezity u žen přestavuje alarmujících 68 % a u mužů dokonce 72 %. To je více než v celoevropském průměru. Obezita se však nevyhýbá ani zemím, kde se s tímto problémem v minulosti prakticky nesetkávaly, jako je Čína, Thajsko nebo Brazílie.

Problémy se však zdaleka netýkají jen dospělých. Podle nedávných výzkumů má v České republice problémy s nadbytečnými kily každé páté dítě od šesti do dvanácti let a každé desáté do šestnácti let. To souvisí s tím, že děti přebírají nezdravé návyky rodičů a nesnídají, případně nesvačí, což dokazují zkušenosti i z ostatních států: „Doby, kdy každá matka připravovala svým potomkům svačinu tak, jak jsme byli zvyklí v našich letech, jsou zřejmě již dávno pryč. A právě v tom je problém. Když dětské tělo nemá průběžně dostatečný příjem energie, dochází k ukládání energie do tukových zásob. Díky nepravidelnému přísunu jídla se tělo naučí s přijatou energií šetřit a část si bude ukládat do zásob v podobě tuku, což do budoucna vede k tloustnutí,\" upozornil Gratton.

S ručičkou na váze stoupá i zdravotní zátěž pro celý organismus. S obezitou totiž podle lékařů úzce souvisí řada onemocnění. Jsou to především: cukrovka druhého typu, vysoký krevní tlak, ateroskleróza a s ní spojený výskyt infarktu myokardu a cévní mozkové příhody, bolesti zad, problémy s klouby, neplodnost či některé typy nádorů. Kromě toho je obezita častou příčinou depresivních stavů.

(tz)