Obr.9-212 303.jpg
Pražské výletní restaurace, aneb „Zelené útulky" Pražanů v proměnách 19. a 20. století

Výstava bude probíhat
v hlavní budově Muzea hlavního města Prahy,
Na Poříčí 52, Praha 8
od 22. září 2010 do 20. března 2011

Pražané, po namáhavé práci potřebujete odpočinek, klid a osvěžení!
V e n z d u s n é P r a h y !
Do Povltaví a Posázaví pro klid, osvěžení a zdraví! Chuchle, Modřany,
Zbraslav, Vrané, Měchenice, Davle, Štěchovice, Svatojánské proudy, Slapy...
Odpočinete si, osvěžíte tělo, uklidníte nervy, posílíte zdraví.
Všem Vám prospěje blahodárné podnebí Povltaví a Posázaví.
Vaše těla se opálí do hněda, oči zazáří spokojeností.
Napište nám, kdy k nám zavítáte. Na Vaše dotazy obratem odpovíme.


Takto na konci čtyřicátých let dvacátého století lákali majitelé restaurací svoje hosty, ale i dnes se návštěvníci Muzea hlavního města Prahy mohou přenést do minulého století... Výstavní projekt, který se uskuteční ve dvou sálech hlavní budovy muzea, chce všestranně přiblížit návštěvníkům pražské výletní restaurace s jejich proměnami v prostoru i čase: od míst za pražskými hradbami v devatenáctém století, přes „zelené útulky" na periferii, až k vyhlášeným trampským a turistickým hospůdkám v okolí Prahy ve století dvacátém.

Výstava návštěvníka pozve na několik výletů, na nichž se prostřednictvím fotografií, pohlednic, filmů a dochovaných předmětů z restaurací seznámí s výletními cíli Pražanů v různých dobách: na vltavské ostrovy, za hradby do Kravína, elektrikou do Stromovky do „Šlechtovky". Jindy zase parníkem do Štěchovic a dále pěšky k restauraci Radio a odtud Svatojánskými proudy na obří pramici zpět k parníku. Nebo vlakem - Posázavským pacifikem s pinglíčkem a bendžem do Pikovic ke Starcům, automobilem či vlakem za exotikou dálek do Roztok do restaurace Sakura v japonském stylu... a ještě do mnoha dalších míst s četnými možnostmi osvěžení.

Návštěvník v expozici „půjde na výlet" časem i prostorem: od druhé poloviny devatenáctého století přes první republiku až do současnosti, od zahradních šenků v centru města až do středočeských lesů a k říčním břehům.

Jak řekl autor výstavního projektu Tomáš Dvořák, rovněž autor úspěšné výstavy Pražské kavárny a jejich svět: „Cesta povede kolem velkorozměrových fotografií, dochovaného vybavení ze soukromých sbírek: zapůjčí je potomci majitelů Šlechtovy restaurace ve Stromovce, Zámečku na Letné, tradiční a dosud fungující slapské restaurace U Neužilů. Vystaveny budou jídelní a nápojové lístky, oblečení a vystrojení na výlety. Hojně se uplatní mapy a plány z každého časového období. Pro oživení poslouží úryvky z filmů prvorepublikových i mladších. Expozice rovněž nabídne možnost aktivního prohlížení díky několika hravým interaktivním prvkům."

V rámci výstavního projektu vznikne doprovodná publikace se stejnojmenným názvem, v níž se čtenář seznámí s více než stovkou vyobrazení výletních restaurací doprovázených informacemi o jejich vzniku a fungování, vzpomínkami pamětníků, potomků provozovatelů, stálých návštěvníků slavných i obyčejných.

Součástí výstavy bude fungující dobová restaurace. Návštěvníkům-výletníkům se zde dostane občerstvení typického pro dobu, kdy se Pražané kupříkladu vydávali do vyhlídkové restaurace Terasy Barrandov za hudbou R. A. Dvorského a jeho orchestru.

(tz)