aa atuoLetošní jaro je kvůli pandemickým opatřením jiné, než jsme byli zvyklí. Jsme více spolu a do určité míry to ovlivňuje i naše nákupní chování. České a slovenské maminky, které slaví v neděli svátek, jsou velice praktické a v tomto období ještě více vybírají prostorné a bezpečné vozy. Naopak polské a maďarské maminky komfort tolik neřeší a letos na jaře jejich zájem o prostorné vozy naopak poklesnul. Více než polovina Češek a Slovenek do automobilu investuje minimálně 200 000 korun. Polky a Maďarky jsou spořivější. Vyplynulo to z prodejní analýzy největšího prodejce ojetých automobilů AAA AUTO.

České maminky mají v posledních měsících ještě více práce se svými dětmi a z mnohých se staly ze dne na den i paní učitelky. Rodiny jsou více doma a velká část rodin řeší více, do čeho investovat své finance. „Počet zákazníků v důsledku nouzového stavu a pandemie logicky poklesl. Zajímavé ale je, že Češky se nebojí i přes krizi na trhu do automobilu investovat více než například Slovenky, Polky nebo Maďarky, které investují méně než vloni. Výběr automobilu nepodceňují a je pro ně důležité, aby jim automobil dlouho vydržel. Proto si raději připlatí za mladší a prostornější vůz. Automobil pak mají déle a ve výsledku uspoří i rodinné finance, protože automobil nemusí tak často měnit,“ uvedla Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva skupiny AURES Holdings, provozovatele sítě autocenter AAA AUTO. Češky a Slovenky utrácí za větší vozy typu SUV, MPV a kombi v nadpoloviční většině přes 200 000 korun. U českých řidiček došlo v porovnání s loňským jarem k nárůstu investované částky, Slovenky ale naopak investují méně. Ještě šetrnější jsou Polky a Maďarky.

Pokud jde o další atributy, i tady došlo u Češek ke změně v preferencích v porovnání letošního a loňského jara. Počet velkoprostorových aut narostl v kategorii dieselů na 61%, méně z nich mělo automatickou převodovku a nadále ale roste nejvíce zájem o parkovacího asistenta. Bezpečnostní prvky jako ABS, ISOFIX nebo airbagy jsou standardem. Nejoblíbenější značkou zůstává i v této kategorii aut Škoda, následovaná Volkswagenem a Fordem. Podobně to mají i Slovenky, jen u Polek je nejoblíbenější Opel a u Maďarek Suzuki.

(tz)