IMG 0149„…v šíř i v dál vy rodné lány, buďte vy nám požehnány.“ I takto by J. V. Sládek zval na letní Floru Olomouc 2019. Květinová výstava spolu s doprovodnými trhy se uskuteční od 15. do 18. srpna v areálu a pavilonech Výstaviště Flora Olomouc ve Smetanových sadech. Hlavní expozice v pavilonu A připomene „Českou krajinu“ jako národní klenot. Další expozice v pavilonech doplní Letní zahradnické trhy, předváděcí akce a workshopy, odborné přednášky a bohatý kulturní program v celých Smetanových sadech.

Ústřední expozice autorky Pavlíny Švecové „Česká krajina“ vzniká ve spolupráci se spolkem pěstitelů a zpracovatelů léčivých, aromatických a kořeninových rostlin PELERO CZ a Agronomickou fakultou Mendelovy univerzity v Brně u příležitosti 100. výročí založení univerzity. „Ryze české téma letní Flory klade důraz na kvalitu a bohatství české přírody. Provede návštěvníky ovocným sadem, chmelnicí, vinicemi i poli v období žní,“ prozradila ředitelka společnosti Výstaviště Flora Olomouc Eva Fuglíčková. S českou krajinou je neodmyslitelně spjata i kaplička na kopci, ze kterého je výhled na rybníky, skály a nekonečné širé lány polí. Podtitulem letošního ročníku je „Léčivá síla semen“, jehož expozici do pavilonu A vhodně zakomponoval spolek PELERO CZ. Zážitek tak návštěvníkům umocní i ukázka zpracování zemědělských plodin, jako např. lisování olejů ze semen a destilace silic. Nejen děti mohou na „bosé stezce“ objevovat svět s jeho různorodými povrchy a všichni mohou v české krajině lenošit a odpočívat na polštářích naplněných plody a semeny léčivých a užitkových rostlin. „Medonosná loučka“ Českého svazu včelařů pohlédne na českou krajinu z včelí perspektivy a inspiruje k pěstování medonosných rostlin, „Medobraní“ přinese ukázky stáčení medu.

Tematický bude i doprovodný program a přednášky na podiu v pavilonu A. „Návštěvníci se dozví vše zajímavé o léčivkách, plodinách i jejich škůdcích či opylovačích,“ zve na výstavu i garantka akce Jana Gernešová. Chybět nebudou ani oblíbené předváděcí akce floristů, tentokrát s využitím planých a užitkových rostlin i květin našich zahrad.

Českými vinicemi, sady, rybníky a mokřady provede návštěvníky pavilonem B Český zahrádkářský svaz a Svaz školkařů České republiky. Ten zde oslaví 100. výročí od svého vzniku. Materiál, který pro společnou expozici poskytli členové svazu, najde po výstavě využití při výsadbách v olomouckých parcích i při obnovách vegetačních prvků v obcích olomouckého regionu.

Pavilon H nadchne návštěvníky ukázkou laboratorních technik, inovací a nových trendů ve světě rostlinné říše. Vědecko-výzkumné téma rostlin se prolne i do naučných přednášek z řad odborníků z celé České republiky. Z několika zajímavých přednášek v pavilonu H lze zdůraznit například přednášku Potraviny pro budoucnost prof. Jaroslava Doležela, držitele ocenění Česká hlava, dále přednášku Komunikace rostlin Mgr. Marka Ráce, Ph.D. nebo Elektrické signály v rostlinách od doc. Mgr. Andreje Pavloviče, Ph.D.

Expozice „Víno a umění“ se bude nacházet v pavilonu E, kde si budou moci návštěvníci vychutnat skleničku dobrého vína a přitom zhlédnout díla umělců Olomouckého kraje. V sobotu a neděli se v pavilonu E prolnou také lidové písně a tóny cimbálové muziky.

Historická oranžerie ve Smetanových sadech zasvětí do tajů tradičních uměleckých řemesel expozicí „Rozkvetlá řemesla“. Vedle ukázek řemesel v oranžerii budou probíhat módní přehlídky a také zajímavé kreativní workshopy, jako například Tisk na látku, Věneček do vlasů či Tenerifa.

Doprovodný program na venkovním pódiu Samba se ponese v duchu zahradničení, pěstitelství a kutilství. Těšit se mohou návštěvníci na vaření s Martou Studenou, ovocné recepty nebo na zahradní poradnu Vlastimila Šindeláře. Programem na Sambě bude provázet moderátor Vladimír Vlach. Ze známých osobností navštíví letošní Floru také herec Oldřich Navrátil. V sobotu oživí program na pódiu Samba kulturní a hudební vystoupení Stanislava Hložka.
Další venkovní program připravila Iniciativa Univerzity Palackého „Zaparkuj – oživujeme veřejný prostor“ v Holandské zahradě ve Smetanových sadech. Zaparkuj Zóna přinese netradiční odpočinkový prostor s příjemným posezením, možností zapůjčení dek, deskových her a sportovního vybavení. Program doplní také busking zpěvačky a kytaristky Kristýny Lištiakové a Vláďi Daťka z kapely Echonaut.

Na netradiční podívanou láká večerní komentovaná prohlídka hlavní expozice „Česká krajina“. Ta se uskuteční v pátek 16. srpna od 20 hodin v pavilonu A, s průvodním slovem autorky Pavlíny Švecové.

Expozice a program v pavilonech tradičně doplní Letní zahradnické trhy ve Smetanových sadech se širokou nabídkou květin, rostlinného materiálu, zahradnických pomůcek a hobby potřeb.

Na výstavu se lze svézt se zvýhodněnou jízdenkou VLAK+ Flora. Sleva činí 50 % na zpáteční jízdné z kteréhokoliv místa v ČR. Aby byla jízdenka se slevou VLAK+ uznána i pro zpáteční cestu, je nutné si ji nechat označit razítkem ve stánku Českých drah ve foyer pavilonu A.

Záštitu nad akcí převzal primátor statutárního města Olomouce Miroslav Žbánek, hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk a ministr zemědělství Miroslav Toman.

ZÁKLADNÍ INFORMACE
FLORA OLOMOUC 2019, letní etapa
Letní zahradnické trhy – prodejní trhy květin, zeleniny, semen, okrasných rostlin, školkařských výpěstků, zahradnických pomůcek a potřeb
Místo konání: Výstaviště Flora Olomouc, pavilony A, B, C, E, G, H, oranžerie a Smetanovy sady
Doba konání: 15. – 18. srpna 2019, denně od 9 do 18 hodin

(tz)