new home 1664272 1280DřevostavbaNoční můru připomíná začátek letošního roku zájemcům o vlastní bydlení. Místo plnění snů o novém domově totiž musí sledovat, jak se jim vysněný cíl vzdaluje. Ceny nových i starých bytů rostou a zdražují i hypoteční úvěry. Podle ukazatele Fincentrum Hypoindex vzrostla průměrná úroková sazby u hypoték v únoru na 2,36 procenta. Společně s přísnějšími podmínkami pro poskytování hypoték diktovanými Českou národní bankou (ČNB) se stává vlastní bydlení nedostupné pro stále větší část domácností.

Růst hypotečních sazeb z rekordních minim se dal čekat a bylo jen otázkou času, kdy k němu dojde. Nakonec přišel na přelomu roku a dosud se nezastavil. Naopak pokračuje, což se naposledy projevilo, když komerční banky okamžitě zareagovaly na únorové zvýšení základních sazeb ČNB a přenesly tento krok i na hypotéky. Jejich zdražení však zatím není nijak zásadní, vždyť například před pěti lety dosahovala průměrná hypoteční sazba 3,17 procenta.

Mnohem větší problém, který výrazně ovlivňuje dostupnost bydlení, je růst cen bytů všech kategorií. Nemohou za něj stavební firmy a developeři, ale úředníci (nejen) stavebních úřadů. Povolování nových staveb totiž u nás v posledních měsících takřka zamrzlo, nových bytů v nabídkách developerů je tak nejméně za celou dekádu. Průtahy s vyřizováním potřebných povolení navíc přípravu staveb neúměrně prodražují, podle našich propočtů vzroste cena bytu kvůli složité byrokracii a nedodržování správních lhůt v průměru o deset procent. To při současných cenách bytů znamená zdražení o stovky tisíc korun.

"Jedinou cestou, jak opět zpřístupnit vlastní bydlení i lidem z nižší a střední třídy, je okamžitě odblokovat zaseknutý proces povolování staveb. Developeři mají v zásobě projekty s desítkami tisíc bytů, které trh více než potřebuje. Bohužel mnohé plány jsou stále pouze na papíře a jejich realizace je stále v nedohlednu, a to často i více než deset let od prvotního záměru. Tento stav je dlouhodobě neudržitelný, a pokud se brzy přístup k povolování staveb nezmění, tak stát bude muset začít řešit závažnější problém: rostoucí počet lidí a rodin, které nemají kde bydlet," říká RNDr. Evžen Korec, CSc., generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.

(tz)

Ilustrační foto Pixabay.com