cashboxPůjčku by si v určité životní fázi nebo situaci vzalo 83 % Čechů. Průzkum společnosti Cofidis mezi 525 respondenty ukázal, že lidem dávají největší smysl půjčky na dlouhodobější projekty. U žen je to rekonstrukce bydlení a zejména u mužů pořízení automobilu. Naopak na jednorázové financování Vánoc, svatby nebo nákupu oblečení by si Češi půjčili spíš výjimečně.

Ačkoli je půjčkám obecně nakloněno 83 % lidí, v některých situacích Čechům půjčka smysl nedává. Vůbec nejméně lidí by si půjčilo peníze na financování Vánoc, dále na nákup oblečení a potřeb pro volný čas, zařízení svatby a nákup dovolené. Ve všech těchto případech by si vzala půjčku maximálně 3 % respondentů.

Bydlení vede u mladých i párů

Podle výsledků průzkumu Češi preferují půjčky na dlouhodobější projekty. Vůbec nejvíce lidí, téměř
60 %, by si vzalo úvěr na pořízení nebo rekonstrukci bydlení, přičemž nejvíce nakloněni jsou mu hlavně mladí lidé a páry. „Pořízení a oprava bydlení jsou podle našich průzkumů nejčastějším účelem také u sdílených půjček, které si berou partneři společně, aby tak dosáhli na výhodnější podmínky úvěru,“ říká Cyril Křůpala, obchodní a marketingový ředitel Cofidisu.

Půjčka na auto? Třetina mužů je pro

Za dlouhodobou investici lze považovat i pořízení auta či motocyklu, na které by si vzalo půjčku 28 % lidí. Větší ochota půjčit si na auto či motorku je podle očekávání u mužů, pro by jich byla téměř třetina. Ženy už tak nadšené nejsou, s takovou půjčkou by souhlasila jen necelá čtvrtina z nich. Překvapivé je, že na koupi auta si je ve srovnání s ostatními ochotno půjčit výrazně více lidí s vysokoškolským vzděláním. Oproti respondentům se základní školou dokonce dvojnásobně.

V Praze rezonuje zdraví i vzdělávání

Pomyslný bronz obsadily záležitosti týkající se zdraví. Financovat nákladnou léčbu nebo operaci prostřednictvím půjčky by byla ochotna téměř pětina lidí, výrazně nakloněnější jsou přitom této možnosti lidé z velkých měst a vůbec nejvíce v Praze. Podobně otevření jsou obyvatelé hlavního města i půjčce na vzdělávání. Úvěr například na jazykový kurz by si vzala více než desetina z nich, což je oproti zbytku republiky výrazný nadprůměr.

Pozor na akutní případy

Kromě těchto nejčastějších případů by si ovšem nemalá část lidí vzala půjčku také na pokrytí nečekaných událostí. Neplánované výdaje by úvěrem pokrylo 15 % lidí, o něco méně by půjčkou řešilo i běžný provoz domácnosti při finanční tísni nebo splacení jiného dluhu. Ve všech třech situacích takový postoj výrazně častěji vyjádřili lidé se základním vzděláním a také ve věku okolo 30 let. „Právě v těchto akutních případech bývají klienti méně pečliví a obvykle nevěnují takovou pozornost úvěrovým podmínkám. Je proto velmi důležité, aby se obrátili na ověřeného poskytovatele úvěrů, který nabízí transparentní podmínky a kvalitní zákaznický servis,“ říká Cyril Křůpala z Cofidisu.

Na co by si Češi vzali úvěr 

Investice do bydlení, opravy, rekonstrukce. 58 %
Nákup automobilu, motocyklu. 28 %
Financování událostí týkajících se zdraví (léčba, operace). 18 %
Nákup nábytku, bílé techniky. 15 %
Nečekané výdaje (oprava domácích spotřebičů atp.). 14 %
Nákup elektroniky a spotřebního zboží. 11 %
Splacení dluhu. 7 %
Financování vzdělání (jazykové kurzy apod.). 6 %
Běžný provoz domácnosti (ve finanční tísni). 5 %
Financování pohřbu. 4 %

(tz)

Ilustrační foto Pixabay.com