Lidské tělo a jeho přednosti inspirovaly umělce již odpradávna. Názor na to, co je půvabné, se ale s ubíhajícími stoletími rapidně proměňoval. Možná, že se vám občas zdá, že vaše tělo není zcela dokonalé. Můžete se ale vsadit, že mnohý z uměleckých géniů by s vámi určitě nesouhlasil. A právě z jeho plátna nebo sochařské hlíny byste poznali, jak úžasně vypadáte!

Ideál krásy, který nacházíme dnes a denně na přehlídkových molech a fotografiích z časopisů, by pravděpodobně v dřívějších společnostech příliš neuspěl. Věstonická Venuše by bez pořádných boků a ňader vypadala minimálně poněkud divně. Renesance měla v oblibě svalnaté muže (vzpomeňte si třeba na Michelangelova Davida) i plnoštíhlé ženy (a opět ta Venuše, tentokrát její Zrození od Botticelliho). Baroko tento trend ještě posílilo a ženám přidalo ještě pár kilo navíc. Naopak starověké Číňanky ale preferovaly extrémní štíhlost a mnoho jich kvůli dietám dokonce zemřelo. I gotika si potrpěla spíše na ženy hubené a mírně prohnuté do tvaru písmene S.

I v dnešní době se určitě najdou ženy, kterým vyhovují barokní tvary (Věstonická Venuše byla sice také pěkně stavěná, ale uznejte sami, že barokní zní zkrátka lépe). Zaoblenost a plnost vnímají jako klad, cítí se žensky, zdravě a mohou si v klidu dopřát to, na co mají právě chuť. Samozřejmě i jejich mužské protějšky většinou spokojeně konstatují, že jejich milá při sebemenším pohybu nechrastí kostmi. A co si budeme povídat, on i ten plný hrudník má něco do sebe! Výjimkou ale nejsou ani dívky, které jsou hrdé na svou chlapeckou, řekněme gotickou postavu.

Zároveň je potřeba uznat, že nežijeme v baroku, ani v renesanci, ale v době postmoderní. A pokud se ztotožňujeme s novodobými ideály, je naše snaha dostát jim zcela pochopitelná a oprávněná. Naší výhodou je, že různé krášlící přípravky už dnes dokáží téměř zázraky. A tam, kde je i zázrak krátký, pomůže zase plastická chirurgie. Stále ještě se k ní váže spousta předsudků, ale i zde platí zlaté pravidlo: Dvakrát měř, jednou řež. Najít toho správného lékaře, který právě toto dokáže, přitom není vůbec snadné. Chcete-li se inspirovat, nenechte si ujít veletrh MediArt Prague 2009, který se koná ve dnech 26. 11. - 28. 11. 2009 a proběhne společně s komplexem výběrových výstav art&interior a přehlídkou luxusního zboží mmotion09 v prostorách Veletržního paláce! Návštěvníci MediArtu se mohou těšit na každodenní slosování vstupenek a získají tak možnost vyhrát poukaz od některého z vystavovatelů, např. na aplikaci botoxu, ošetření stomatologem či slevový kupon na plasticko-estetický zákrok.

Více se dozvíte na www.mediartprague.cz.