Chcete mít jistotou, že váš praktický lékař ví o rizicích kombinace všech léků, které užíváte? Nechcete stále dokola v ordinacích vzpomínat na rodinnou zdravotní anamnézu? Chcete mít detailní přehled o své zdravotní péči? Chcete mít zaručeno, že při havárii, ztrátě vědomí, šoku, kolapsu a v dalších situacích, kdy je komunikace s pacientem obtížná, vám lékař z neznalosti vašeho zdravotního stavu neublíží?

To vše nabízí nový program Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR, který bude spuštěn v září tohoto roku. Jde o informační služby, jež mezi českými zdravotními pojišťovnami nyní nemají svou komplexností a dostupností obdobu.

Pojištěncům ZP MV ČR přinese kvalitnější a bezpečnější léčbu a lékařům vyšší příjmy. Zapojení do chystaného programu bude pro klienty pojišťovny dobrovolné a zcela bezplatné.

„Jde o zřízení unikátní osobní elektronické zdravotní karty, do které budou mít možnost vstupovat jak praktičtí lékaři, tak sami pacienti. Karta bude obsahovat základní informace o nemocích, užívaných lécích, očkováních, důležitých operacích pacienta a další důležité informace, které mohou hrát významnou roli při péči o jeho zdraví," popsal základní princip chystané novinky generální ředitel ZP MV ČR Ing. Jaromír Gajdáček, Ph.D.

Lékař bude programem mj. varován, pokud předepíše pacientovi lék, jenž se neslučuje s již užívanými medikamenty a jeho nasazení by mohlo vyvolat nežádoucí vedlejší účinky.
Případný nový lékař bude moci díky této zdravotní kartě přesněji stanovit správnou diagnózu pacienta.

Na druhé straně pacienti získají přehled o zdravotní péči, která jim byla v uplynulých létech poskytnuta, včetně laboratorních vyšetření, předepsaných léků atd. Jen oni také budou rozhodovat o tom, komu své informace zpřístupní.

Program je velice dobře zabezpečen, takže se nemůže stát, že by se důvěrné informace dostaly do nepovolaných rukou. Vše bude založeno na přidělení osobního PIN každému uživateli.

Karta urgentní medicíny pro záchranu života

Nový program přinese rovněž možnost zřídit si tzv. kartu urgentní medicíny.

„V tomto případě bude mít pacient naprostou jistotu, že při nehodě, havárii, kolapsu atd., se pracovníci rychlé záchranné služby v několika minutách dostanou k potřebným informacím o jeho zdraví - o tom, zda má kardiostimulátor, je diabetik či absolvoval těžkou operaci, bere život zachraňující léky atd. Tím mu budou moci nejen velice rychle a efektivně pomoci, ale v mnoha případech i zachránit pacientův život," upřesnil Gajdáček.

Stačí souhlas pacienta. Pak dostane speciální kód ve formě samolepky, kterou nalepí na svoji kartu zdravotní pojišťovny (EHIC). Záchranáři už budou vědět, jak se v několika minutách spojit se ZP MV ČR. Služba bude nepřetržitá - 24 hodin denně, 365 dnů v roce.

„Slogan ZP MV ČR Zdraví jako vášeň nejsou jen tři prázdná slova. My se snažíme nabídnout našim klientům služby, které patří ke zdravotnímu pojištění a které vedou ke skutečnému zvýšení kvality péče o zdraví našich klientů," dodal generální ředitel zdravotní pojišťovny Gajdáček.


Zkvalitní prevenci
„Jde o prvek, který směřuje ke zkvalitnění preventivní péče, jež šetří náklady. Navíc, z pasivních pacientů se stávají aktivní účastníci péče o své zdraví," zhodnotil projekt ZP MV ČR na tiskové konferenci MUDr. Václav Šmatlák, předseda Sdružení praktických lékařů ČR.

Dodal, že praktičtí lékaři tak mohou nabídnout rozšíření kvality poskytované péče a za to budou chtít být honorováni: „Nechceme zvyšovat platby paušálně," zdůraznil Šmatlák.

Předseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR MUDr. Pavel Neugebauer uvedl, že lidé se tak dozvědí nejen o péči, která jim byla poskytnuta, ale také, kolik tato péče stojí.

Za významný fakt považuje Neugebauer to, že sám pacient bude určovat, komu budou informace z elektronické karty dávány k dispozici. Ohodnotil, že jde o službu, do které není nikdo nucen, která je zcela postavena na bázi dobrovolnosti.

/tz/