designem-proti-krizi.jpg
Veřejný prostor, ulice, náměstí, parky jsou naším tématem už více než patnáct let. Aplikujeme současný design do toho nejanonymnějšího prostředí a ovlivňujeme každého kolemjdoucího. Je to jako protiváha k exkluzivnímu designu pro pár vyvolených...

Slovo krize se na nás teď valí ze všech stran, měli bychom se stáhnout a vyčkávat? Zvolili jsme aktivitu. Usilovně pracujeme na designu a technickém vývoji více než 20 nových výrobkových řad. První výsledky už stojí na podiu….
Společnost mmcité prochází v roce 2009 jednou z největších změn ve své historii. Kromě zásadních designových a vývojových aktivit  jsme vybudovali nové Centrum městského mobiliáře (autor Kamil Mrva a Luděk del Maschio) v Bílovicích (UH) kam jsme se na sklonku roku přestěhovali a postupně jej dobudováváme v místo nasáknuté designem…
Změnili jsme i vizuální styl který by měl symbolizovat změnu, kterou právě procházíme. Autorem je náš kamarád Petr Babák a jeho Laboratoř.

Centrum městského mobiliáře v Bílovicích
Z areálu starého JZD, z bývalých budov živočišné výroby vytváříme místo živočišného designu, z místa tak typicky venkovského se rodí výrobky tak typicky městské. Proto jsme mezi bývalou budovou kanceláří vedoucích krmičů a ošetřovatelů a nekonečně dlouhou budovou klasického vepřína vložili ulici (koncept Kamila Mrvy) - místo osazené stromořadím v dlažbě, spoustou laviček, pouličními lampami (nádherné Kanya od Escofetu) a terasami, na kterých se občerstvují naši zaměstnanci i stále přibývající návštěvníci.
Budova kanceláří byla prodloužena a vzniklý celek opláštěn nevídanou hliníkovou izolační folií. Kulatými světlíky provrtaná leskle stříbrná střecha doplňuje téměř kosmický efekt nebo, jak jsme slyšeli od našich návštěvníků v zimě – polární stanice na Moravě. Budova výroby naproti je opláštěna stejným způsobem ale jiným materiálem – ocelovým trapézovým plechem. Obě budovy zachovávají tvar a proporci původních zemědělských stavení, opláštění propojující obvodové stěny se sedlovou střechou jim však dává zcela moderní charakter. Za designem stojí náš kamarád Luděk Del Maschio.
 
Nový vizuální styl mmcité
mmcité se neustále rozšiřuje, dnes celá skupina čítá sedm samostatných společností v pěti evropských zemích – po dobře zavedené pobočce na Slovensku, o něco mladší v Maďarsku, jsme na sklonku loňského roku založili vlastní pobočky i v Polsku a ve Španělsku. Rozhodli jsme se vizuálně propojit všechny dcery a sestry a nově je označit. Cílem bylo vytvořit výrazný, zapamatovatelný a moderní  styl, který by dobře působil nejen na klasických tiskovinách ale i na samotných výrobcích a dalších aplikacích. Měl by oslovit kosmopolitní starosty velkoměst po konzervativní šéfy samospráv malých městeček a vesnic, od portugalských břehů po ukrajinské roviny.  Měl by zaujmout architekty od Milána po Dublin, všech generací od starých zkušených v obleku až po čerstvé absolventy, kteří dnes houfně zakládají jedno progresivní studio za druhým.
Po mnoha diskusích a mnoha provedených variantách jsme se s autory shodli na výrazově silné „dvojtečce“. Její jednoduchá silueta je rozpoznatelná už z dálky… Zároveň vzniklo i nové označování poboček čísli a tak se nově stáváme mmcité1 (Česko a zároveň mateřská společnost), mmcité2 (Slovensko), mmcité3 (Maďarsko), mmcité4 (Polsko) a mmcité5 (Španělsko).











N O V I N K Y  5 / 2 0 0 9
To hlavní, co od nás všichni očekávají jsou výrobky. Krásné, trvanlivé, funkční. Levné. Ale hlavně nové!

1.    Miela
Jemná, ne křehká
design David Karásek a Radek Hegmon
Design dosáhl svého cíle – vytříbenosti v celku i v detailu. Charismatická lavička těží z modelovaného tvarosloví svých odlévaných bočnic, který umocňuje i měkkce opracovaná horní lamela opěradla. Kultivovaná, nad dlažbou se vznášející silueta lavičky a kvalitní zpracování přinášejí nová měřítka na poli městského mobiliáře. Vytvoří odpovídající současnou protiváhu v těch nejcennějších historických lokalitách stejně jako zlidští moderní areál plný nekompromisní architektury.
Bočnice tvoří opracované odlitky z hliníkové slitiny, sedák i opěradlo lamely z masivního dřeva. Origiální nad dlažbu odsazené ale snadné a pevné kotvení do podkladu.
Nově tvarově příbuzný sloupek z litého hliníku.


2.    Preva Urbana
Náměstí jako zahrada
design David Karásek a Radek Hegmon
Kromě stylu i vynikající ergonomie – tak pohodlnou lavičky jste nečekali. Pás subtilních dřevěných lamel posazených na opticky lehké konstrukci z pásoviny charakterizuje tuto lavičku. Vychází z estetiky klasického zahradního nábytku a vnáší zahradní atmosféru a pohodlí i do veřejných prostor. Nebojí se jich, neboť je překvapivě odolná a díky propracované ergonomii neobyčejně pohodlná. Varianta s ocelovým roštem ukazuje zajímavou proměnu vzhledu a rozšiřuje variabilitu užití.
Varianty bez opěradla v provedení se dřevem, ocelovým nebo nerezovým roštem rozšiřují řadu.
Zinkovaná ocelová nosná konstrukce z pásoviny opatřena krycím vypalovacím lakem v libovolném odstínu. Sedák i opěradlo tvoří nepřerušený pás dřevěných lamel nebo rošt z ocelových kulatin. Snadné kotvení do podkladu.


3.    Meandre
Guma ve službách inovace
design David Karásek a Radek Hegmon
Oboustranný stojan na kola zcela nové, unikátní konstrukce a výrazného, přirozeně elegantního tvaru, nebývale šetrný k jízdnímu kolu. Charakteristický meandr odolného pryžového pásu měkce obemkne přední či zadní kolo jakéhokoliv rozměru. Průběžná trubka slouží k uzamknutí kola.
Nerezový nebo ocelový pozinkovaný rám krytý práškovou vypalovací barvou pevně kotvitelný k podkladu. Pryžový (EPDM) pás natvarovaný do meandrovitých drážek pro kola.
Nominace na Výrobce roku v Czech Grand Design

4.    Vera
Efektivní elegance
design David Karásek a Radek Hegmon
Absolutní bestseller v katalogu mmcité, lavička sklízející úspěch kdekoliv v Evropě. Jednoduchá a krásná, dokonalá do parku stejně jako na náměstí. Zabydlená pod španělským sluncem, na zeleném irském trávníku i na žulové dlažbě naproti koloniálu. Neopakovatelná v počtu variant (doposud téměř 80 katalogových verzí).
Nově jsme připravili bezopěradlové varianty na středové noze – mírným rozšířením sedáku a velmi úsporným tvarovým řešením jsme vytvořili na základě již letitého konceptu lavičku se zcela novým výrazem a novými možnostmi. Uplatní se především v dopravních prostorách, v různých terminálech a podobně. Pouze dvě nosné nohy usnadňují údržbu. Legendární řada Vera pokračuje…

5.    Babyvera
Něco pro děti
design David Karásek a Radek Hegmon
Jako výsledek jednoho projektu pro francouzského zákazníka vznikla tahle miniverze lavičky Vera pro školky. Není to pochopitelně pouhá zmenšenina, tvar byl vytvořen nově, stejně jako některé detaily (zaoblené rohy). Líbila se nám však tahle hříčka na baby od Very….

6.    Radium
Rafinované ohýbání
design David Karásek a Radek Hegmon
Jedna z legend katalogu, pouhým ohýbáním měkkého, nepevného plechu a několika svary vytvořena velmi pevná struktura této známé lavičky. Nyní po letech (oceněna jako Vynikající design 2005) dostává nové sourozence. Prodloužením základní proporce jsme zvýšili eleganci, přidáním nového materiálu na sedáku (HPL) nových možností, hlavně při užití v interiéru. Perforovaný plech pak přináší do zavedené řady nový grafický prvek.
Co je však jedinečné je použití plastových záslepek jako sedáku. Je to něco, co tu ještě nebylo, nový haptický efekt, nové možnosti v dekoru, nová estetika v městském prostředí. Navíc se potvrdil původní předpoklad a plastové elementy skutečně tepelně izolují nepříjemně studenou nebo naopak horkou kovovou lavičku. Velmi originální a zcela nové!

7.    Nanuk
Služebníček…
Vyústění našich letitých zkušeností s navrhováním a výrobou odpadkových košů, tohoto velmi zdánlivě nekomplikovaného avšak velice náročného prvku městského mobiliáře. Čistý geometrický tvar těla koše levituje jako lízátko nad dlažbou a vytváří tvarově velmi úsporný avšak propracovaný detail v městském prostředí. Vytříbená základní proporce je samozřejmostí. 

8.    Elias
Konečně světlo
design David Karásek a Radek Hegmon
Jedinečný sloupek štíhlé proporce a rafinovaně jednoduché konstrukce s drážkou a efektem průhledů si již vydobyl své místo v mnoha projektech. Je přesně tím, čím má městský mobiliář být – detailem uličního prostoru, který na sebe neupoutává pozornost, avšak při bližším ohledu udivuje svou komplexní kvalitou designu i provedení. Přímo si říkal o varianty a dostalo se mu proto cti : je prvním výrobkem, kterým mmcité vstupuje na pole osvětlovacích prvků. Úsporná a praktická LED technologie přináší účinný světelný efekt při nenáročné údržbě. Hlavní devizou však je designová jednota osvětlených i neosvětlených sloupků řady Elias, užití obou variant se navzájem podporuje. 
Další variantou je sloupek Elias s městským znakem.

9.     Donat
Světelný polibek
design David Karásek a Radek Hegmon
Další ze sloupků, který se dočkal osvětlené varianty. Zakončení válcového těla ve tvaru T je osazeno LED diodami a vytváří zajímavý světelný efekt na vrcholu sloupku. Neobvyklé je, že za dne vypadá jako kterýkoliv neosvětlený sloupek řady Donat. Moment překvapení…


10.    Tyre
Výplet
design David Karásek a Radek Hegmon
Jednoduchý a přesto atraktivní přístřešek s bočnicemi tvarově inspirovanými výpletem kol. Oblouková střecha z trapézového plechu opisuje část obvodu imaginárního obřího kola a dokonale kryje zaparkované bicykly.
Ocelová, žárově zinkovaná konstrukce opatřena krycím vypalovacím lakem v libovolném odstínu. Zastřešení z ocelového trapézového plechu. Stojan na kola s možností uzamykání v prostoru přístřešku.




11.    Edge
Hra úhlů
design David Karásek a Radek Hegmon
Kolo už není dopravní prostředek chudých – a design by na to měl reagovat. Elegantní přístřešek na kola nekompromisního dynamického tvaru kombinujícího robustní nosnou konstrukci a jemné sklo nesené náročnými nerezovými držáky. Charakteristickým prvkem jsou drážky na jízdní kola v zadní, výrazně skleněné stěně.
Ocelová, žárově zinkovaná konstrukce v přírodním stavu nebo opatřena krycím vypalovacím lakem v libovolném odstínu. Zastřešení z kaleného skla nebo ocelového trapézového plechu s povrchem Aluzink. Varianty s bočními stěnami z kaleného skla nebo bez nich.

12.    Cortex
Odloupnutá kůra
Originálně tvarovaný přístřešek se střechou z trapézového plechu protaženou do zadní stěny. Vzniklá skořápka je součástí nosné struktury tohoto jednoduchého přístřešku. Boční stěny, stejně jako přední podélník mohou být ze samonosné lepené dřevěné desky ve venkovním provedení. Další variantou je sklo v ocelové konstrukci. Příspěvek k řešení zastávkových přístřešků ve venkovském prostředí.

13.    Limpido
Oblíbená i do zahrady
Vrátilo se nedávno z Milána, kde si odbylo svou světovou premiéru.Židle a stolička Limpido. Jedná se o mnoha zákazníky požadované rozšíření už známé řady laviček nabízených oběma sesterskými firmami. Výrobky budou provedeny ve výrazných barvách nového corporate identity mmcité (městský mobiliář) a egoé  (venkovní nábytek) a budou symbolizovat rok 2009 jako rok novinek pro mmcité. Konstrukce s ocelových prutů opatřena vypalovacím lakem.


Na závěr něco o mmcité
Společnost mmcité se zabývá vývojem, výrobou a dodávkami prvků městského mobiliáře víc než patnáct let. Nabízený sortiment je svým rozsahem nejširší u nás. Všechny výrobky jsou výsledkem vlastní designerské činnosti, především zakladatelů Davida Karáska a Radka Hegmona. U všech je kladen důraz, kromě vyspělého technického řešení a kvalitního provedení, na výtvarné řešení. Vedle sériových prvků městského mobiliáře se mmcité věnuje navrhování atypických prvků městského mobiliáře a obecně designu pro veřejný prostor.
Společnost mmcité je také úspěšným exportérem. Přímé obchodní zastoupení značky mmcité najdete v Německu, Rakousku, Chorvatsku, Španělsku, Portugalsku, Francii, Itálii, Belgii, Nizozemí, Irsku, Velké Británii, Švédsku, Litvě, Rumunsku a Ukrajině. Vlastní dceřinné obchodní společnosti vyvíjejí svou činnost na Slovensku a v Maďarsku a nově i v Polsku a Španělsku. Kromě toho byly dva naše výrobky, lavička Onda (Praga) a koš Cylindre vybrány do katalogu prestižní španělské firmy Santa  y Cole a jsou prodávány v její celosvětové obchodní síti. Zcela bez nadsázky tedy můžeme říct, že s lavičkami značky mmcité se můžete setkat od Vilniusu po Lisabon či od Dublinu po Crikvenici. A nově taky v New Yorku, letos jsme totiž symbolicky opustili evropskou půdu a prostřednictvím výhradního dovozce vstupujeme na americký trh.
Světem mmcité je město, vášní městský mobiliář. Kromě našich vlastních výrobků se tak snažíme nabízet českým městům to nejlepší ze světa. Proto je mmcité již osmým rokem výhradním zástupcem významné španělské firmy Santa y Cole (www.santacole.com) s jejím programem pro veřejný prostor. Nevšední a vytříbený katalánský design slaví úspěch i u nás. Tři roky zastupujeme neméně proslulou značku Escofet (www.escofet.com), jež se stala celosvětovým synonymem pro design v betonu. Z jiného konce přichází finská kvalita a civilní design odpadkových košů Finbin.

Města si zaslouží být krásná. A my na tom pracujeme ať jsou kdekoliv…