Z iniciativy Českého centra Vídeň je Česká republika hostující zemí na letošním 10. ročníku Vienna Design Week (30. 9. - 10. 10. 2016). V letošním roce se díky částečné podpoře Českého centra Vídeň a samotného festivalu představuje projekt Generace kurátora Adama Štěcha. Vedení festivalu pozvalo do Vídně v rámci Passionswege renomované české designéry Michala Stracha, Michaelu Tomiškovou a Jakuba Jandourka. Novinkou 10. ročníku je samostatná prezentace tvorby studentů Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.

Hlavní českou linii tvoří výstava „Generace" kurátora Adama Štěcha. Expozice je instalována ve festivalové centrále v bývalém obchodním domě nábytku vídeňských návrhářů Bothe a Ehrmann. Autorem grafického řešení je designová skupina OKOLO. Unikátní provedení a netradiční instalace nabízí kreativní díla designového nábytku, skla, porcelánu, osvětlení, interiérového designu.

MARTIN KRAFL, ŘEDITEL ČESKÉHO CENTRA VÍDEŇ:

„Programová ředitelka Vienna Design Weeku Lili Hollein je obdivovatelkou českého designu už několik let a na podzim minulého roku se spolu se svými kolegy díky Českým centrům vydala v rámci kurátorské cesty do Brna i Prahy, aby se na základě našich návrhů seznámila s nejnovějšími trendy a mladými tvůrci."

Ve festivalové centrále jsou kromě projektu GENERACE vystaveny také vybrané práce studentů pražské UMPRUM. V rámci sekce Passionswege se mohou návštěvníci přehlídky seznámit s dalšími českými tvůrci, a to hned na dvou místech: designové duo DECHEM - Michaela Tomišková a Jakub Jandourek se propojilo s návrháři jedné z nejstarších porcelánek v Evropě Augarten. Designér Michal Strach se na Vienna Design Weeku představuje společně s rakouským designovým truhlářem Philippem Cibulkou.

PASSIONWEGE

Vienna Design Week (30. 9. - 10. 10. 2016) je jeden z největších mezinárodních designových festivalů v Rakousku, který každý rok představuje nejzajímavější designovou scénu z celé Evropy. Passionswege jsou moderované pokusy o sblížení mladých designérů s renomovanými zavedenými firmami v oblasti kreativních průmyslů.

ĆESKÝ DESIGN NATŘIKRÁT

České centrum Vídeň nabízí v rámci Vienna Design Week tři výstavy: Nejobsáhlejší
s názvem Nový (z)boží 2015 představuje studentský design. Mezi modely a prototypy lze nalézt široké spektrum designových produktů od natahovacích autíček přes minimalistické sluneční brýle až po originální nábytek, dokonce i urny. Výstava prezentuje díla soutěže
o Národní cenu za studentský design.

Ve Windows Gallery jsou k vidění luhačovické pohárky Nectarium. Lázně Luhačovice vypsaly designérskou soutěž na tradiční lázeňské pohárky a z více jak 150 návrhů je jich ve Vídni vystaveno deset včetně toho vítězného od Adély Choré z UMPRUM Praha.

V prostorách centra vystavuje designová skupina mladých tvůrců DEE LIVE produkty nesoucí známky vysoké kvality materiálů a dokonalým zpracováním.

ČESKÁ CENTRA

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí ČR pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 22 velkoměstech na třech kontinentech. V loňském roce uspořádala Česká centra více než
2 300 akcí (výstav, veletrhů, přednášek a prezentací) a oslovila téměř 2,5 mil. návštěvníků.

Z toho více než 160 uskutečněných akcí patří do kategorie „design".

Od července 2016 je generálním ředitelem Jan Závěšický.
Podle analýzy Economic ImpacT v roce 2015 přinesla 1 Kč vložená do činnosti ČC v zahraničí dalších 2,84 Kč externích zdrojů a partnerství. Každou korunou vloženou do propagace ČC získala ČR celkově 3,84 Kč pro propagaci země.

(tz)