Bělení zubů je u nás stále oblíbenějším kosmetickým zákrokem. Krásný úsměv dokáže zajistit pozornost okolí a má pozitivní vliv na sebevědomí jeho nositele. Profesionální bělení je účinné, ale má i své nevýhody, které si mnoho z nás uvědomuje.

Z výzkumu na www.nadoma.cz například vyplývá, že 4 861 respondentek považuje krásný úsměv za důležitý, ale pouze 7 % z nich se někdy svěřilo do péče odborníka na bělení. 43 % respondentek si bělí zuby doma a z toho většina (81 %) bělicí pastou. Přirozenou bílou barvu chrupu lze udržet správnou životosprávou a vhodnou péčí, s níž vám mohou pomoci bělicí zubní pasty Signal White System či Signal White System Naturals s výtažky máty a citronu.

Lidské zuby mají přirozenou barvu, která je dána dědičně. Mnoho z nás má však zuby pigmentované - od pití kávy, vína nebo od kouření. Vhodnou péčí o zuby a správnou životosprávou lze přirozenou barvu zubů udržet. Vhodným pomocníkem jsou bělicí pasty, které zuby chrání a jejich aktivní složky je zároveň šetrně bělí. Průsvitný gel pasty Signal White System Naturals obsahuje výtažky z máty a mikrogranule s extraktem z citronu, který je znám svými bělícími účinky. Bílá pasta uprostřed obsahuje fluorid, který čistí a posiluje sklovinu a urychluje zpětné vstřebávání vápníku (podporuje remineralizaci skloviny). Pasta Signal White System Naturals má běžnou abrazivitu a nepoškozuje tedy zubní sklovinu přílišným obrušováním.

Profesionální bělení musí probíhat pod dohledem stomatologa nebo dentální hygienistky. Provádí se pomocí peroxidového gelu (nebo jeho derivátu karbamidu) různě vysoké koncentrace, který je většinou aktivován pomocí plazmové nebo laserové lampy. I doma lze bělení provádět pomocí peroxidového gelu. Je však třeba nechat si od stomatologa vyrobit formičku, do níž se gel nanáší. Tímto způsobem však nelze docílit stejně rychlých výsledků, jako při ordinačním bělení, protože koncentrace peroxidu je nižší. Ať již si zuby bělíme doma, nebo v ordinaci, je třeba se připravit na to, že bělení je finančně nákladným zákrokem. Může stát od 3 000 až do 50 000.

Bělení peroxidem i jeho derivátem karbamidem je sice velmi účinné, ale může být pro chrup nebezpečné. Peroxid v průběhu bělení mění strukturu skloviny, váže na sebe vodu, která je v ní obsažená, a vlastně ji tak dehydratuje. Po bělení pomocí peroxidu je tedy naprosto nezbytné dodržovat tzv. „bílou dietu" - nekouřit, nepít kávu, čaj ani víno a nejíst silně pigmentující potraviny (červenou řepu a podobně). Prezidentka Asociace dentálních hygienistek Lucie Ovčinikov, DiS k tomu dodává: „Zuby po bělení peroxidem mají sklon se rehydratovat, v podstatě „nasávají" jakoukoliv tekutinu, které jsou vystaveny. Při nedodržení bílé diety hrozí, že výsledek bude horší, než před zákrokem. Sama doporučuji dietu dodržovat alespoň čtrnáct dní po zákroku." Nevýhodou peroxidového bělení je i to, že je nutné jej po určitém časovém období opakovat - jednou bělené zuby po určitém čase svou bělost ztrácejí a je ji třeba obnovit.
/tz/